| mankovskis a întrebat:

Daca plec de acasa se intampla ceva? Am 16 ani.M am certat rau cu părinții si îmi este frica sa vin.M-am gandit sa plec o perioada insa as dori sa stiu ce se poate intampla în cazul in care acestia se duc la politie? Multumesc mult

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ar pleca toti copiii de acasa de cate ori s-ar certa cu parintii, ce s-ar intampla? Politia te va aduce acasa si nu cred ca ti-ar place sa te vada cei care te cunosc. Of, ce generatie sunteti?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi ca e cam multa zapada sa dormi in parc

| Freya1 a răspuns:

La 16 ani te pot aduce acasa.
Doar ai grija pe unde stai ca daca persoana la care te-ai dus este majora poate sa aiba probleme ca te-a tinut.

| anonimg a răspuns:

Până la 18 ani au dreptul asupra ta. Dar nu au voie să te lovească sau să te amenințe. Ei trebuie să se poarte frumos cu tine. Altfel ai dreptul să suni la politie la 112 dacă ei au un comportament agresiv fie fizic, fie verbal.
Dar cel mai bine salvezi nr. de telefon de la www.adra.ro
Adra te poate ajuta si cu cazare, si cu hrană, si cu sustinere la scoală. Adra va putea sta de vorbă și cu părinții tăi în fața organelor legii.
Adra este o organizație non profit care luptă împotriva violentei in familie. Este o organizație la nivel mondial. Te poate sprijini. De curând a primit finanțare de la primăria capitalei si de la banca Raiffeisen. Ai încredere că vei fi ajutat în mod 100% gratuit.
Părinții nu au voie să isi bata copii, si nici să-i agreseze verbal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai rabdă doi ani, după care găsește-ți un loc de muncă afară din țară și fă cum te ajută mintea.
E o situație complicată, dar trece. Îți vorbesc din experiență.
TOTUL trece.

| Larra25 a răspuns:

Fiind inca minor te vor aduce înapoi acasă...dar sincer crezi ca e o solutie sa pleci de acasă? Nu ți se pare mai ok sa îți rezolvi problema cu parintii ca un copil responsabil

| Scraaa a răspuns:

Daca esti chiar atat de suparat pe ei, spune le sa te lase in pace pentru un timp