| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi voie sa va povestesc cum s-a intamplat:
De un an jumate incoace sunt intro nesfarsita depresie. Mama si-a facut un iubit(pe care o sa-l denumesc X). Chestia e ca X e cam retardat(vorbesc serios, aici chiar nu hiperbolez), mereu ma batjocureste, are pretentia sa fac tot ce spune el si crede ca merita respectul meu, m-a ameninta cu bataia si cu moartea, a transformat casa noastra intr-o carciuma(isi aduce prieteni betivi la noi) Credeti-ma eu chiar nu pot indura atata batjocura mi-e prea frica sa ma apropii de X, de fiecare data cand ma vede nu se poate abtine din a ma batjocuri, din aceasta cauza stau toata ziua incuiat in propria-mi camera, Vara trecuta fusesem ingrijorat din cauza faptului ca eram in primul meu an de liceu si am intrat la un liceu destul de greu si aveam neaparata nevoie sa mai recapitulez dar nu puteam sa invat din cauza zgomotului pe care il facea muzica lui. Chestia este ca dea lungul vietii mama mi-a indeplinit toate dorintele si mofturile indiferent de cat de infantile sau stupide au fost si chiar daca nu mi-a spus-o in cuvinte cred ca ea considera ca a facut destule pentru mine. Am tot rugat-o pe mama in luna septembrie 2012 sa scape de X, mi-a zis ca va scapa de el in luna octombrie 2012, dupa a amanat toata chestia pe luna aprilie a acestui an dar surprinzator s-a razgandit. Mama mi-a zis ca motivul pentru care nu scapa de X este faptul ca a fost amenintata cu moartea de acesta, mi-a zis ca intr-o zi chiar incercase s-o omoare(Nici eu nu stiu daca mintea sau chiar spunea adevarul). Credeti-ma chiar sunt intr-o serioasa depresie, la scoala eram prea trist sa scot un singur sunet sau sa ridic un singur deget. Am tot amenintat-o pe mama ca ma sinucid dar fara rezultat. Am ajuns sa cred ca nu imi merit viata, imi doream sa mor, in aprilie chiar incercasem sa ma sinucid dar mi-a fost prea frica La vara vreau sa-mi iau un job part-time, din bani obtinuti in urma acestui loc de munca vreau sa plec in Anglia in ianuarie 2015 dupa implinirea varstei de 18 ani, dar cred ca mama o sa incerce sa ma opreasca(prin forta)?
Daca raspunsul tau contine si cuvantul psiholog/psihiatru nu te mai obosi sa raspunzi. Ok?

Ce pot sa fac, chiar sunt disperat?

23 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Singura solutie, daca pe cale legala nu poti obtine un rezultat satisfacator, este sa-l iei tu si cu amicii tai la omor. Nu-i un sfat bun, dar daca alta cale nu este, cand ii mort de beat, iti mai aduci vreo 2-3 prieteni, si da-ti cu joarda pe el, sa se faca tot albastru-vinetiu. Dupa asta, poate sa-l dati si cu sare.
P.S. Aveti grija sa nu-i cauzati rani fatale, sau rani ce sa necesite spitalizare.
Omul la betie sa da tot mare si rotund, dar daca o ia pe coaja, atunci ii mai piere piuitul.

| Wehrmacht a răspuns:

Ce sa-i faci? Poti sa :
-Fugi
-Te duci la politie
-Il omori si scapi de cadavru.
-Te feresti de el pana pleci.

Serios.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Tu aici faci misto de problemele oamenilor.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu fac misto.Dar puneti intrebari la care raspunsurile sunt evidente.Crezi ca o sa se evapore X? Ori astepti sa plece singur ori faci ceva.Acel ceva inseamna sa te duci la politie si sa le spui ce se intampla+despre amenintari sau il scoti tu afara din casa.Sau daca nu vrei sa faci ceva stai si inghiti pana pleci.Ce vrei sa faci altceva? Nu exista altceva.
Nu au nimic raspunsurile mele.Au ceva intrebarile voastre la care raspunsul va da palme si il ignorati ca sa va spuneti problemele.

| lo a răspuns:

Apelati la politie, spune-i mamei tale sa il denunte, puneti-i interdictie sa se mai aproprie de voi. Oricat de mult l-ar iubi mama ta, trebuie sa inteleaga ca o relatie ce are la baza terorizarea, un este una fericita si nici sanatoasa.Solutii exista, trebuie sa le cautati pe cale legala.
Vad ca tu deja ai un plan de actiune, cu privire la viitorul tau. Daca mama ta un ia atitudine cu privire la X, incerca sa mai suporti o perioada aceasta situatie; mergi pe dictonul:toate trec; nu merita sa iti pui capat zilelor pentru un obstacol al vietii.Mergi inainte oricat de greu este.Tu ai viata ta, si ai dreptul tau sa te bucuri de ea si sa te realizezi. Pune-ti planul in aplicare, chiar daca un pleci din tara, poti sa te angajezi si sa iti platesti o camera cu chirie la tine in oras sau in altul.
Rabda, persevereaza si actioneaza pentru a fi fericit si a-ti atinge obiectivele.Succes.

| anonim_4396 explică (pentru lo):

Vad ca si tu ai inceput cu citatele de pe pungile de chpisuri lays, nu de asta aveam eu nevoie. Cat despre politie: Politia poate doar sa-i dea o amenda si un ordin de interdictie, crede-ma tipul ala mai are deja 2 amenzi(una pentru ca a abuzat verbal o vecina si una pentru violenta) si ia ghici: Pe el il doare "la basca" de amenzile alea, mama a zis ca intr-o zi la auzit pe X vorbind la telefon cu fratele sau in care zicea ca daca il da afara din casa are de gand s-o ucida, nu stiu daca mama spunea sau nu adevarul, dar pe X chiar il cred in stare de asa ceva, e retardat rau, plus ca de curand a mai trecut printr-o situatie similara cu fosta lui iubita si auzisem ca nu a reactionat prea bine. Cum am mai zis si mai sus, mama dea lungul vietii mele mi-a indeplinit toate moftrurile indiferent de cat de stupide sau infantile erau, chiar nu exagerez cand spun asta, a facut totul pentru mine, ia muncea din greu ca sa am bani de scoala iar eu nu am facut altceva decat sa rad de ea si de stupiditatea ei, regret si eu toate astea dar ce sa fac eram doar un copil. Din septembrie 2012 si pana azi m-am tot zmiorcait in fata ei sa scape de X (stiu ca nu suna prea macho dar eu chiar plangeam zilnic si cu ea de fata si cand eram singur in camera). Cat despre "poti sa te angajezi si sa iti platesti o camera cu chirie la tine in oras sau in altul" cum adica? in tara asta singurul loc de munca care sa-ti ofere un trai decent plus chirie plus cheltuieli fara a avea studii superioare sau macar liceale este munca in constructii iar eu nu sunt dispus sa prestez in asemenea domeniu dificil? Cat ani ai tu? 12-14? Eu voi pleca din tara asta mizerabila imediat ce devin major, exact am un "plan de actiune" foarte bine pregatit.

| lo a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu doresti o solitie gen :abracadabra; tu nu accepti nicio sugestie, nici nu le analizezi ca deja le elimini.Nu inteleg de ce ceri ajutor daca nu.l accepti,toate penu tine sunt faze de pe pungile de chipsuri sau cereale,politia nu este buna,dar nici nu ati analizat si aplicat aceastq solutie ca deja stiti c se va intampla.Iar tu preferi sa smiorcai ca o fetita in loc sa dai dovada ca ai doua oua bine pus.
Cat despre plecatul din tara,pleaca; nu te retine nimic,dar sa stii ca nici in strainatate nu alerga cainii cu covrigi in coada(dicton babesc), A fost o suhestie, daca nu pleci, sa iti imchiriezi o camera, nu un apartament.Am prieteni care s-au descurcat fara a lucra in construcii.dar da si.au terminat studiile.liceale,pentru asta ti-am si specificat sa mai astepti.Acum tu stii ce vrei sa faci si cum.Succes

| milan9 a răspuns:

Daca "x" te-a amenintat inseamna cu certitudine ca a amenintat-o si pe mama ta. Important sa ai incredere în ea, să recuperezi dialogul cu ea, să o ajuți la urma urmei, să o aperi de ea însăși.

Convinge-o că un adolescent de 16 ani este alături de ea si o sustine în a avea curajul să facă o alegere care să facă lumină în viața familiei voastre...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Este bine să eviţi găndurile cu privire la suicid. Viaţa este frumoasă şi sunt sigur că şi tu te vei convinge de acest lucru doar dacă nu te vei lăsa copleşit de unele situaţii neplăcute. Încearcă să priveşti viaţa în ansamblu. Acum traversezi o perioadă mai grea dar asta nu înseamnă că aşa va fi toată viaţă. Mai ales după ce vei atinge majoratul tu vei hotărî cum să-ţi trăieşti viaţa. Iar dacă vei demonstra maturitate şi discernământ sunt te vei bucura de viaţă cu adevărat.
Cele bune!

| anonim_4396 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Hello! Amice, am mai auzit de aste de 1000 ori, ai luat-o cumva de pe spatele unei pungi de cereale, nu raspunsuri de astea asteptam eu. Daca n-ai citit atent intrebarea mea de ce te-ai mai obosit sa rasunzi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mama ta trebuie sa-l dea afara, asta este singura solutie.

| Prezidentul a răspuns:

In cazuri de genul, cel mai bine e ca mama ta sa scape de ala, indiferent prin ce metode, dar se poate. Sa nu imi spui mie ca nu se poate. Daca nu vrea, e altceva.

| BlueViP a răspuns:

Spune-i mamei tale sa sune la politie si sa spuna ca este ameninta. Daca nu vrea, ai putea sa-i spui ca daca nu face nimic o sa pleci si te poti duce la tatal tau, la bunici sau la vreun prieten foarte bun.

| BlueViP a răspuns:

Http://www.telefonulcopilului.ro/despre-noi
Ai putea sa incerci la telefonul copilului.

| KaterinaРомановский a răspuns:

Un electroșoc puternic, un spray paralizant și un pistol cu capse eventual, sunt destul de sigure în primă instanță, pentru a te apăra pe tine și mama ta. Poliția nu va face nimic, poate doar o amendă și atât, iar atunci lucrurile se vor înrăutăți. Eu știi ce aș face? În afara „armelor" enumerate mai sus, aș începe un curs de taekwando (sau orice alt tip de luptă) și m-aș pregăti să-l dobor. Dacă nu își găsește el una să plece de bună voie cu ea, atunci vă va teroriza până ce o va băga pe maică-ta în pământ și pe tine în spitalul de nebuni. Cu asemenea oameni trebuie acționat dur - ori îl elimini, ori o va face el! Fă-ți un scop din a-l termina, începe un curs de genul celui ce ți-am zis și lasă smiorcăielile și sinuciderile deoparte! Fă-l praf iar satisfacția ta va fi nelimitat mai mare decât fuga din țară - să nu mai vorbim de remușcările ce vor apărea știind-o pe maică-ta singură acasă cu un criminal, fără pic de apărare!

| Sorinutsu a răspuns:

Salut, la 18 ani esti destul de mare, eu faceam lege din el big grin cand ii ziceam la colt, acolo se ducea laughing, ce sa zic, du-te la politie, mai stiu un caz asemanator care mi-a spus ca a fost la politie si nu i-a facut nimic, abureli sincer, in ziua de azi pentru o palma platesti 1000 ron, eu zic sa mergi mai departe, viata ne incearca pe fiecare, cand crezi ca este totul roz atunci se intampla inevitabilul, insa fi pregatit pentru orice, in viata o sa faci cunostinta cu multe si te vei lovi de multe, ambitia joaca un rol foarte important in viata unui om, iti doresc succes

| anonim_4396 explică (pentru Sorinutsu):

Altul care zice ce a vazut pe cutiile de cereale? *facepalm*
Politia poate doar sa-i dea o amenda si un ordin de interdictie, crede-ma tipul ala mai are deja 2 amenzi(una pentru ca a abuzat verbal o vecina si una pentru violenta) si ia ghici: Pe el il doare "la basca" de amenzile alea, mama a zis ca intr-o zi la auzit pe X vorbind la telefon cu fratele sau in care zicea ca daca il da afara din casa are de gand s-o ucida, nu stiu daca mama spunea sau nu adevarul, dar pe X chiar il cred in stare de asa ceva, e retardat rau, plus ca de curand a mai trecut printr-o situatie similara cu fosta lui iubita si auzisem ca nu a reactionat prea bine.

| Sorinutsu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot suntem ca in vestul salbatic, pentru ce mai exista politie? un amic al meu a batut pe unu de la bagat in carucior, acum sta la parnaie cu 10 ani in spate, nu stiu care e faza cu asa zisul X, dar cand e vorba de bataie de joc, crede-ma ca ii dau de l julesc, cel putin eu, acu intrebarea mea este, cati ani are X? aduna vreo 2 3 amici si rupe i mufa big grin

| alinaiuliana89 a răspuns:

Trimite-mi un mesaj privat cu id tau si cred ca e mai ok daca vorbim pe mess

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Imi pare sincer rau pentru tine chiar stiu cum te simti.sad Cred ca ar trebui sa suporti toate aceste lucruri pana faci 18 si sa-ti iei gandul de la a te sinucide thinking Cand vei avea 18-19 cred ca vei putea sa-ti faci un job si sa pleci de acasa sad Chiar altceva nu stiu ce ai putea face ...esti intr-o situatie ffffffffffff complicata sad Imi pare rau pentru tine!

| Johnd94 a răspuns:

Este destul de trist ceea ce se intampla in familia ta. Cand am citit primele randuri, am crezut ca esti tu superficial si ca o doresti pe mama ta doar pentru tine, insa cu cat citeam mai mult cu atat povestea devenea mai tragica. Mamei tale probabil ca ii este frica sa se desparta de asa zisul ``X`` din cauza unor urmari nefericite pentru ea sau pentru tine.
Sfatul meu ar fi sa te muti la o alta ruda pana cand se linistesc spiritele.
In legatura cu plecarea ta in Anglia, sa stii ca nu este asa usor sa ajungi acolo. Dintr-un job part-time castigi in jur de 400-500 lei pe luna. Doar biletul de avion pana in Anglia costa cateva sute de euro, acolo ai nevoie de chirie, mancare si alte cheltuieli.
Vorbeste cu mama ta, iar daca nu se poate rezolva nimic, apelati la politie ( chiar daca sunt niste nenorociti si politistii astia ).

Mult succes si tine-ne la curent cu noutati, schimbari, etc.

| andreea11Secret a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca te sinucizi, ca sai castigi increderea ai putea incepand prin a fi de acord cu tot ce zice el, sa vorbesti mai frumos cu el, sa-i spui complimente iar daca tot asa, te va lua in ras ai putea, in timp ce nu e el acasa sa plecati altundeva, sa inchiriati vreun apartament sau sa stati la una dintre prietenile mamei tale, sau poti pleca la o ruda de a ta (daca e in oras).

| Yqnwtz a răspuns:

Parerea mea a ca ar trebui sa te duci la x si sa-i spui asa ba mai duten morti tai de betiv nu tu esti stapan aici si eu ca tu ai venit in casa mea vezi cum te porti cu mama cati rup picioarele de maine daca mai te prind cu toti betivi strazi in casa va bat pe toti si va dau afara daca ridica mana la tine si te bate a 2 zi pui mana pe o bata bati la el ca la fasole ii rupi picioarele dal in morti lui ca mi-a facut deja nervi daca esti prost lasa sa te batjocoreasca si pe tine si pe maicata te gandesti sa te sinucizi asa fricos esti da dai un picior in cap ca nu e rembo e si betiv are organismu varza dai una pe ficat cant mai comenteaza ca nu e tactu! daca ai nevoie de un prieten contacteaza-ma big grin