| NicolaeAnton26 a întrebat:

De ce în România fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară/cariera unui băiat/bărbat?
De ce contează în mod esențial partea financiară?

205 răspunsuri:
| Jus7t a răspuns:

Dacă e să fim sinceri, nu doar femeile pun preț pe partea financiară.
Destul de mulți oameni fac asta, mereu se dau pe lângă oamenii bogați și sunt pe interes.
Dragostea e din ce în ce mai rară.
Multe curbe nu-s femei.

| Alexandrionelu a răspuns:

Stai liniștit, asta nu se întâmplă doar în România ci în toate tarile sărace. Maritisul a fost pe vremuri unica opțiune pentru fete de a își schimba clasa sociala. Acum fetele au și alte opțiuni, dar cum școală este grea, multe prefera tot metoda veche.
Am mai povestit pe acest site de un coleg al meu care a fost în Malaysia și a primit mai multe oferte de căsătorie de la părinții unor fete abia majore. Se întâmplă peste tot, asta e.
Si feministele de pe site au partea lor de dreptate: decât sa stai sa îți plângi de mila ca nici o fata frumoasa și inteligenta nu vrea sa locuiască cu tine și cu părinții tăi în apartamentul cu doua camere confort 3, mai bine ai face ceva ca să schimbi asta și vei vedea cum vor începe sa roiasca fetele în jurul tău. Succes!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Să schimb asta însemnând? scuze, dude, dar nu-mi voi lua casă doar ca să atrag femei. Stai liniștit, găsesc eu una care să mă accepte așa. stând cu părinții, nu te *** pe tine grija.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu ma **** pe mine grija ta, așa-i. Eu doar am vrut sa îți dau un sfat băiețesc, pentru ca și eu am trecut prin asa ceva.
Succes!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Și tu chiar crezi că faptul că stau cu părinții e un deal breaker?
Dude. cunosc băieți la 32 de ani care stau cu părinții. ***. cunosc fete la 30 de ani care stau cu părinții. Ce prostii îndrugi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu,nu găsești.Doar una urâta, proasta si mult sub standardele tale(pe care apropo, nu-ți permiți sa le ai).La vârsta asta ar fi trebuit sa ai deja o casa a ta, nu sa stai cu părinții.Sa fii independent.Si nu e o pretentie absurda de femeie materialista cum îți place sa te minți singur, e o chestie de baza.Pentru propriul tău orgoliul.
Oricum, nu banii sunt problema ta.Adica și aia, dar nu banii in sine, ci atitudinea ta fata de ei.Tot zici ca orice ai face nu poți sa câștigi mai mult.Ba da, poți.Gandirea ta ar trebui sa fie ceva de genul" lucrez 25/24, îmi vand pc ul si ma înscriu la o alta facultate, iau niște cursuri -orice m-ar putea ajuta, dacă astea nu merg jefuiesc o banca" Înțelegi unde bat presupun.In teorie, ar trebui sa fii dispus sa faci totul ca sa îți îmbunătățești situația.Indiferent cât de mult timp, efort si energie îți consuma.Cu atitudinea ta resemnata, nu rezolvi nimic si îndepărtezi si jumătate din acel 1% din femeile care s-ar fi uitat totuși la tine in condițiile tale.
Nu intelege greșit.Nu spun ca banii sunt problema ta.Dar dacă tu crezi asta, n-ai decât sa faci orice ca sa câștigi mai mult.Asta tine doar de tine.
Revenind la restul problemelor tale cu
adevarat importante.
"De ce pana mea m-aș uita la o fată limitată intelectual cu un vocabular limitat?
Unde s-au dus toate orele alea în care stăteam în casă și învățam? unde s-au dus toate petrecerile la care nu am fost și viața mea de facultate care a fost mai mult învățat decât orice altceva?
S-au dus pentru ca eu să sfârșesc cu o incultă?"
Chiar ai fost invitat la petreceri? Inmormantarile nu se pun.
Unde s-au dus? In incapacitatea ta de a face ceva util cu toate studiile alea (pe care totuși ma indoiesc ca le ai, nu pentru ca ar fi ceva wow, ci pentru ca un om cât de cât inteligent nu prea poate pune întrebări atat de cretine). Daca le ai si nu faci nimic cu ele, e ca si cum nu le-ai avea.Deci la fel de bine te poți mulțumi cu o tipa care nu le are la propriu.Ca sa îți dai seama ca o persoana e deșteaptă, nu e nevoie sa inceapa ea sa-ți zică"am luat numai 10, am terminat facultatea cu 10".Ar trebui sa se vadă.La tine din întrebarea asta se vede exact contrariul.
Cu aspectul se poate rezolva intr-o oarecare măsura.Sau mai bine zis se poate îmbunătăți.Sala,mai multă îngrijire, chestii de astea simple.Nu te pune nimeni sa îți faci operații estetice.
Cel mai mare defect al tău e carcaterul.Personalitatea ta atrage doar mila, nu si simpatia femeilor.Incearca sa lucrezi aici si va fi mai bine.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Habar n-am că-ți ani ai, dar de la o vasta încolo devine un deal-breaker.
Dacă ai 20 de ani, nu nu este acesta motivul.
Dacă ai 25, ar putea fi unul dintre motive.
Dacă ai deja 30 și locuiești cu mama și cu tați, atunci sigur este.

| Freya1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi,poti sa ai si tu pe ici colo dreptate si sa fi o femeie normală dar te strici cand te iei la harta cu oameni pe propriile păreri.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

La 26 de ani ar trebui să am casa mea?
Doamne, cât de cretin poți să fii. Pe bune, frate? tu te auzi ce vorbești?
Uite, îți spun ca fapt divers. nu-mi voi lua casa mea decât ar fi să mă căsătoresc cu cineva cu care să fac o casă, altfel eu nu mă voi muta de la ai mei... pierdere de bani și timp. Nu-i rentabil.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Ghinion atunci happy chiar nu am de gând să să mut de la ai mei prea curând.

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Chestia cu apartamentul e doar un exemplu. Imaginează-ți doi gemeni identici separați la naștere. Unul ajunge într-o familie bogata și responsabila, altul într-o familie săracă și plina de vicii. Cum se vor prezenta cei 2 la o întâlnire cu o fata, la vasta de 20 de ani?
Cel bogat va veni într-o mașină luxoasa, va avea un corp bine dezvoltat pentru ca de mic ai lui l-au dat la sport și a mâncat doar mâncare sănătoasă. Este civilizat, are cultura generala și știe sa poarte o conversație interesanta. Nu are complexe de inferioritate și nici traume din copilărie pentru ca a avut parte de afecțiune și un mediu stabil în care sa se dezvolte.
Apoi va veni și cel sărac: se da jos din autobuz, garbovit de munca, îmbrăcat cu haine de bazar, mirosind ușor a transpirație amestecata cu alcool și tutun, cu mâinile pline de bataruri, carandu-si bagajul lui de complexe și frustrări și ii va povesti fetei la o shaorma cum este viata lui pe șantier.
Dacă tu ai fi fata, pe care dintre ei l-ai alege?
Știu, viata nu este dreaptă, dar nu te aștepta ca o fata frumoasa și inteligenta sa te aleagă de mila, pecetluindu-si viitorul. Au și ele dreptul sa aleagă spre binele lor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Alexandrionelu):

Okay, exemplul tău este puțin deplasat, dar înțeleg unde bați.
Omule, ca să înțelegi. nu-mi trebuie o frumusețe, chiar nu sunt pretențios. Nu știu ce ai înțeles tu din ce am scris eu, chiar nu am așa mari pretenții fizice sau materiale. Să fie drăguță, să fie dornică să lucreze, să-și dorească să începem ceva împreună și să o ducă cât de cât mintea. Ți se pare că cer marea cu sarea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La 26 de ani sa ai casa ta? Asta e o vis adolescentin nerealist

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Asta ziceam și eu...

| Alexandrionelu a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu, nu ceri "marea cu sarea" iar ceea ce vrei tu este realizabil dacă reușești sa găsești răspunsurile la 2 intrebari:
1. Unde poți găsi astfel de fete?
Evident nu o vei găsi nici în club nici la facultate.
2. Ești genul de băiat pe care și-l dorește o astfel de fata?
Si daca nu ești exact acest gen, încearcă sa te schimbi pentru a fi.
De exemplu o astfel de fata nu își dorește un băiat care sa își piardă nopțile la poker sau remi cu băieții, dacă ești genul asta, va trebui sa te schimbi.

| GirlOnline81 a răspuns:

". fetele/femeile pun accent primordial pe partea financiară."

Asta este sinonim cu " n-am bani, n-am relație" nu-i așa?

| NicolaeAnton26 explică (pentru GirlOnline81):

Cam așa ceva...
Cam toți prietenii sau amicii înstăriți pe care îi am, au relație stabilă și sunt fericiți, pe când prietenii de nivelul meu sau chiar mai slabi ca mine dpdv financiar sunt singuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Osneros a răspuns:

Problema este ca, asta se intampla doar in mintea ta. In realitate, femeile sunt diferite, nu-s toate la fel, spre nefericirea unora.

Problema reala este disperarea, nu lipsa banilor.

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

La ce te referi cu disperarea? dude. majoritatea femeilor din România sunt materialiste.

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Cum se face ca n-ai avut nicio prietena, stiind ca iti doresti una si cunosti majoritatea romancelor?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Nu am avut niciodată o prietenă pentru că:
1. Am fost de regulă mai retras în viața mea, dar și atunci când am fost deschis am fost refuzat de fiecare dată, ce-i drept politicos, dar refuzat.
2. Nu sunt un tip atrăgător din punct de vedere fizic(urât la față cum ar veni).
3. Nu am o situația financiară WOW ca să pot să ofer unei femei un viitor 100% sigur și lipsit de griji.
4. Multe altele

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Asta crezi tu. Ți-ai format o imagine (obiectiv distorsionată) asupra realității pe care o crezi adevarată. Dacă era așa, cum se face că alți bărbați, chiar mai retrași decât tine, au neveste? Cum se face că mulți bărbați urâți au și ei neveste? Sau cerșetorii? Daviștii ăia fără dinți?

Pe lângă toate astea, te mai și contrazici singur. Spuneai mai sus că și femeia poate munci, deci nu trebuie îngrijită. Acum spui că datorită situației financiare ești refuzat. Cum vine asta?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Pentru că deși nu sunt chiar inteligent, am ceva în cap, îmi merge puțin mintea. De regulă mă uit la fete cu un nivel de inteligență asemănător mie.
De regulă persoanele care au învățat cât am învățat eu până acum ajung puțin mai sus decât sunt eu acum... sau de fapt. mult mai sus.
O fată de nivelul meu(inteligență) nu va fi cu mine pentru că din punct de vedere al carierei, al venitului, ea este cu mult peste mine...
Pot spune că job-ul meu actual este sub demnitate mea, sub nivelul meu de inteligență momentan sau nu este bine plătit în general.
O fată de nivelul meu nu va fi niciodată cu mine.

| IAR a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Imi pare rau de tine ca si eu sunt cam in aceeasi situatie, sper sa-ti gasesti fata potrivita, mult succes.

| NYØ2002 a răspuns:

Pai sunt doua diferentetonguerima este cea materialista care pune accent numai pe bani si sta cu tine numai pentru bani sa ii faci mereu cadouri scumpe si alta diferenta este ca trebuie sa ai cativa bănuți in buzunar sa iesiti la un suc, la o cafea adica sa nu fii falit.Si femeile vor sa traiasca decent, adica sa nu moara de foame, dragostea mai trece si prin stomac ca nu pot face dragoste pe stomacul gol.Iti recomand un canal pe care vorbeste despre chestia asta in ultimul video de-al lui si sunt si alte videoclipuri interesante, canalul se numeste,, Anonim Motivational"

| NicolaeAnton26 explică (pentru NYØ2002):

Perfect de acord!
Prima categorie, o știu și o exclud din start. Consider că foarte puține sunt așa, dar hai să vorbim de a doua categorie care este mult mai largă.
Este normal că la avem nevoie de un nivel de trai, dar de ce marea majoritate a femeilor din România doresc pe cineva cu o carieră strălucită și un salariu foarte bun?
La o adică, dacă amândoi aveți un salariu modest sau decent, puteți face o casă împreună.

| NYØ2002 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Depinde si de femeie.De exemplu daca ea are un salariu de 2500 lei si sotul are tot 2500 lei nu are nimic.Adica barbatul trebuie sa intretina familia.De exemplu o femeie artista nu se combina cu un gunoier, sau astea cu salarii mai mici decat ea

| NicolaeAnton26 explică (pentru NYØ2002):

E clar... dar eu ziceam în general, de ce majoritatea femeilor sunt interesate de bărbații cu bani? și nu sunt interesate de bărbații cu o carieră mediocră? de exemplu

| Ana1687 a răspuns:

Buna, in primul rand, nu toate fetele sunt materialiste, poate că pe alea le vezi tu pentru că îți sar în ochi dar majoritatea fetelor își doresc de la bărbatul de lângă ele un salariu modest, încât să își permită să se distreze amândoi nu sa stea cu grija zilei de mâine. Atâta timp cât cei 2 rămân la sfârșitul lunii cu 3 lei in buzunar e clar că o să fie un stres in fiecare zi cu ce o să punem mâine pe masa iar femeile vor să evite asta

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ana1687):

Okay... ce-ar fi să evite asta prin a câștiga și ele la rândul lor un salariu mai bun?
Adică, frate. nu te supăra, dar nu te aștepta ca dacă tu ai salariul de 1500 de lei, să zicem, ca eu să-l am de 4500 ca să-ți compensez ție deficitul!

| Ana1687 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Am spus că majoritatea femeilor îsi doresc un salariu modest, asta înseamnă că dacă ea câștigă 2000, el să câștige 2500-3000 (pentru că în general bărbații sunt mai bine platiti)
Eu nu știu ce e greu de înțeles pentru tine, femeile se uită la bani așa cum se uită bărbații la sâni și fund, o fata se uită mai rar la un băiat sărac lipit așa cum un băiat se uită mai rar la o fata grasa
Sunt 2 lucruri diferite, una e legata de bani iar alta de aspect dar e același sentiment.
Așa cum tu nu ai fi cu o fata de 100 de kg așa nu ar fi nici o fata cu un băiat sarac
Bărbații pun accent pe frumusețe iar femeile pe bani
Asta ți-am spus-o ca un exemplu că să înțelegi de ce se uită femeile după bani, ai înțeles?

| NicolaeAnton26 explică (pentru Ana1687):

Bun și concluzia este aceeași, nu? că de ex bărbații ca mine nu vor avea niciodată o femeie.
Uite de ex eu am un salariu de 2400 care probabil va crește în curând.
Nu câștig bine, este un salariu sub medie dar care îmi asigură existența(dacă m-aș muta singur), dar cam atât. Nu aș putea să-mi iau nu știu ce. probabil aș putea pune deoparte lunar cam 600-700 de lei și cam atât.
Deci tipii ca mine sunt din destinați să fie singuri toată viața. Explică-mi și mie, te rog. cum este asta corect?!
De ce? nu tot om sunt?

| Ana1687 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Tu nu înțelegi, mă refeream la altceva. Voiam să îți spun că așa cum își fac bărbatii prima impresie despre o fata după aspectul ei fizic așa își fac și fetele prima impresie despre barbati după venituri.
Totul e legat de prima impresie, dacă nu ai bani (deși 2400 nu este chiar așa de rau) nu înseamnă că nu poți să ai o relație, am înțeles, nu ai bani, ai altceva de oferit?
Ești amuzant, carismatic, ști să te faci plăcut, ști să respecți o femeie, ști să o faci sa se simtă bine, știi să abordezi o femeie?
Dacă nu, lucrează la asta, dacă da, du-te și abordeazăle, și dacă te refuza, majoritatea nu o fac deoarece bărbatul are un venit mic ci pentru că femeile sunt mai selective, in sensul că vor să își aleagă bine partenerul de viață înainte să întemeieze o familie sau pentru că nu vor o familie.

| ChrisRo a răspuns:

*Nu știu la ce te referi eligibil sexual. dude... am p*** mai mare ca 95% dintre români... doar spun.*

rolling on the floor rolling on the floor rolling on the floor Dude, eligibil sexual nu se refera la lungimea ****, ci la cat de atractiv fizic esti in comparatie cu alti barbati. Da, odata cu inaintarea in varsta, iti va fi si mai dificil sa gasesti pe cineva pe placul tau, intrucat tipele de varsta ta se vor fi casatorit deja, iar cele mai tinere vor umbla cu tipi de varsta lor. Bine, daca ai arata decent, asta ar schimba complet dinamica socio-sexuala. Ma rog, nu pot sa apreciez cu exactitate nici starea ta de sanatate psihica.

Răspuns utilizator avertizat
| Eteda a răspuns:

Sincer habar n am de ce unii barbati generalizeaza spunand ca TOATE femeile sunt asa, don’t agree, eu n am avut parte de niciunul cu situatie financiara wow, Am fost doar cu baieti cu care chiar m-am inteles si simteam chimie, puteam sa rad sa mai fac o gluma, am avut ocazia sa vb cu unul de avea o firma de taxi in oras, dar nu mi-a placut tipul absolut deloc, era dubios si foarte urat. Si se tot lauda ca are bani, si i-am zis intr o si, bai freza lunga, du te si plange-i altei in p... ce tot stai de capul meu ca ai tu bani, ce sa fac cu banii tai daca eu nu te inghit nici macar 1%

| Dalmore a răspuns (pentru Eteda):

,,de ce unii barbati generalizeaza spunand ca TOATE femeile sunt asa''

Pentru că refuză să-și vadă adevăratele defecte, e mai ușor să zici că nu ai bani. Cine dracu are suficienți bani, anyway

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Bun, și totuși, eu și mulți alții pe care îi știu nu am avut niciodată o prietenă... niciodată și am 26 de ani... dude

| Osneros a răspuns (pentru Dalmore):

"Cine dracu are suficienți bani, anyway"
Eu am sad

| Dalmore a răspuns (pentru Osneros):

Nimeni nu are sad adică, și eu zic că am, până-mi vine să plec în Japonia peste noapte.

| Osneros a răspuns (pentru Dalmore):

Eu chiar am. Sunt student si nu mor de foame laughing

| Eteda a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai nu stiu sa ti spun cauza, si plus de asta imi patr sincer rau ca n ai gasit pana acum. Eu oricum am asa o conceptie, ca fetele bune dau numai de prosti care nu le merita, iar cele rele dau de baieti buni... so... too complicate

| Eteda a răspuns (pentru Dalmore):

Pai da, dar asta nu inseamna ca toate suntem asa, mai sunt si exceptii. Pai ce sa zic despre ACELE fete, care sunt mult mai dese in ziua de azi, parerea mea este ca sunt invatate de acasa, gen "mai bine ia unu cu bani ca dragostea si asa dispare, dar macar ai situatie materiala si nu duci lipsa de nimic" teribil, cunosc un caz asemanantor, fata are 4 copii cu tipul... si ea clar nu l agreaza deloc, nu suporta nici sa se bage in pat langa el, are bani, are o masina super misto.: dar ce face? Umbla si are amanti, si nu amanti asa pentru o noapte-doua... ea se indragosteste de unu si sta cu el. Si la ce o ajuta? Ca daca afla ala o da afara si nu are nimic doar al ei, va fi in fundul gol. Deci fetelor, mai bine mancati un colt de paine langa sufletul iubit si drag, decat sa stati de dragul banilor langa un om care dupa 2-3 ani nu o sa va mai multumesca decat financiar, si doar din obligatie o sa ii prestati happy

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Da, și o mare parte din băieți nu dau de nimic xD
Știi, acum glumind puțin: poate era mai bine dacă eram gay, LOL!

| NicolaeAnton26 explică (pentru Eteda):

Problema este că majoritatea fetelor din ziua de astăzi sunt materialiste!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu sunt
Problema e la capul tau

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Materialiste.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

De aia băieții ca mine care nu au o situația materială bună sunt de regulă singuri?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Nu de aia sunteti singuri. Sunteti disperati depresivi cu moralu la pamant cine sa se uite la voi cand aveti un vibe atat de naspa?

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Nimeni, cine ar vrea un ratat lânga ea?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Pai nicio fata normala.Vezi pe Tinder

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Ce să văd pe Tinder?

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Hai să te întreb altfel, cum pot atunci să atrag fete dacă eu nu sunt atrăgător și nu am bani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Prin comportament.

| NicolaeAnton26 explică (pentru anonim_4396):

Dă-mi exemplu te rog!

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Inca ma mir ca nu reusesti sa intelegi ca nu faptul ca nu ai 13 case te face neatragator laughing

| NicolaeAnton26 explică (pentru Osneros):

Măcar dacă aveam una care arată frumos, dar nici aia care nu o am nu arată cum aș vrea eu să arate...

| Osneros a răspuns (pentru NicolaeAnton26):

Si tot nu intelegi laughing

Problema nu e situatia financiara. Motivul pentru care n-ai avut iubite e atitudinea ta. Femeile sunt instinctiv atrase de barbati. Plansul de mila si comportamentele aferente nu inspira masculinitate.

| sabinaca a răspuns:

Pentru ca in Romania exista mentalitatea de familie traditionala, nu de familie in care membrii sunt egali din toate punctele de vedere.

| FantasyChary12 a răspuns:

Ptc nu poti sa intretii o relatie numai cu dragoste, daca ambii parteneri n au o situati buna financiara, atunci cum te astepti ca lucrurile sa mearga? hai sa fim seriosi, si banii sunt importanti.traim intr-o tara saraca din pdv financiar, pana si barbatii cauta partenere cu bani, hai sa nu generalizam si sa ne trezim putin la realitate, ca nu cred ca ai intalnit tu toate romancele din tara si din lume inclusiv