| Venom23 a întrebat:

De ce nu cred în acei oameni care îmi spun că voi avea pe cineva care mă va iubi? Uneori plâng din cauza asta și îmi vine să renunț la viață că degeaba trăiesc.De ce?

53 răspunsuri:
| Subsemnatul123 a răspuns:

Vor sa te incurajeze. Nu depinde de ei sa ai tu pe cineva, depinde in principal de tine. Nu e ceva ce vine de la sine. Daca nu faci ceva o sa ramai singur. E foarte simplu. Care iti zice ca intr-o zi va veni, se bazeaza doar pe ideea falsa ca orice om care inainteaza in varsta o sa ajunga inevitabil sa aiba o familie, pentru ca asa ajung majoritatea oamenilor. Dar este si o minoritate de oameni care nu au si nu au avut familie toata viata lor, si cunosc destui trecuti de 30 de ani care nu sunt casatoriti si nu au pe nimeni.

Nu te baza pe sperantele false pe care ti le induc altii. In afara de moarte, nimic nu vine de la sine, absolut nimic. Nu este nimic scris, contrar habotnicilor care cred ca viata le e scrisa pe frunte. Daca ajungi sa-ti iei viata, ti-o iei doar datorita incapacitatii tale de a gasi un/o partener/a. Si nu trebuie sa gasesti acum, poate incepi sa cauti si o sa dai de persoana potrivita peste ceva timp, depinde cu ce oameni o sa interactionezi. In cel mai rau caz poate te inscrii pe un site de matrimoniale. Nu trebuie sa-ti iei viata pentru asta. In ziua de azi a ajuns foarte normal sa fii singur/a indiferent de varsta.

| Plato a răspuns (pentru AnaQ):

"trăim într-un secol în care a fi aranjat e mai mult decât la moda chiar și pentru un băiat sau bărbat"
Ce vrea sa insemne?

| AnaQ a răspuns (pentru Plato):

Adică trebuie sa aibă grijă de imaginea lui.

| Plato a răspuns (pentru AnaQ):

Da, aia am inteles. Ce legatura are cu restul, n-am inteles.
Iar "a avea grija de imagine" se poate interpreta gresit. Nu stiu ce intelegi tu prin asta, dar tin sa precizez ca barbatii nu merg la salon. Daca s-au dus, nu mai sunt barbati. De asemenea, nu se rad pe maini/picioare, si altele.

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Partial sunt de acord cu tine, sunt unii care arata bine dar nu au pe nimeni, probabil defectul este la comportament, dar aici vorbim de minoritate cum ai spus si tu. Eu nu sunt nici urat, nici frumos, arat decent si nu am pe nimeni, dar nici nu am incercat sa stau cu cineva.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Poate asa esti tu de fel mai antisocial, nu inseamna ca toti cei care sunt singuri sunt urati, clar nu, nu putem generaliza astfel, dar, poti incerca

| OldSoul a răspuns:

Pentru ca e gratis.

Ar trebui sa mergi la un psiholog, sa dai 70 de lei pe o sedinta, sa mergi la el cam 4-5 sedinte, si, dupa atatia bani dati, vei incepe sa crezi.

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Da sunt de fel mai antisocial, de cand m-am mutat la oras de aproape trei ani am schimbat aproape douazeci de joburi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce nu cred în acei oameni care îmi spun că voi avea pe cineva care mă va iubi.
Pentru că nu este suficient să crezi, trebuie să și faci ceva.
De exemplu să ieși intr-un loc unde sunt oameni, și săvezi pe unul singur, care are alt sex decât tine, și să mergi la el să îi spui așa, văd că ești singur și eu tot așa, hai să ne iubim unul pe altul așa cum și Ițic, pardon, Isus ne-a iubit pe noi.
Uneori plâng din cauza asta.
Nuuu, tu nu din cauza asta plângi.
Plângi fiindcă nu te-a înțărcat mă-ta cum trebuie.
Mama era pe gratis. Când te-a azvârlit de la țâța ei, trebuia să te învețe. De acum ești pe cont propriu, dacă numai plângi nu o să îți dea nimeni. Trebuie să faci ceva dacă îți trebuie ceva.
Dacă nu, poți să plângi până mori.
Dar tu trăiești, nu degeaba, trăiești ca să plângi.
Simplu, renunță la plâns și fă ceva, Ceva bun-rău, corect-greșit dar fă. Asta e viața, restul e cadavru viu de Lev Nicolaevici Tolstoi. Nu este nevoie de studii despre viața de după moarte, este suficient să se uite lumea la tine. De aceea, căci este nevoie de materiale didactice în istoria omenirii, MDIO, de aia.
și îmi vine să renunț la viață că degeaba trăiesc.De ce?

| OrdanKarris a răspuns:

Pentru ca e o falsitate si stii si tu asta. Asa iti spune femeia ca sa te tina prins in vrajeala aia cu "ce e al tau e pus deoparte". Gresit. Nimeni nu are nimic pus deoparte. Unii gasesc, altii nu, unii muncesc pentru a gasi, altii gasesc oricum, unii sunt gasiti de ele, altii nu sunt gasiti sau unii nu vor sa gaseasca sau sa se lase gasiti. Oricum ar fi, nimic nu e pus deoparte pentru tine.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Te cred că te-ai săturat, nu ești singurul.

| YouandI a răspuns:

Hey, câți ani ai?

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Iar tu crezi că dacă cineva te va iubi, nu vei fi rănit?!

Sau chiar crezi că nu vei/veți suferi tu/amândoi?!

Crezi că lumea are sens în doi sau veți alerga amândoi pe curcubee?!

Uite, ideea mea este că dacă ești singur sau cu cineva(am 35 și singur de tot atâta), lucrurile vor merge ca uns?!

Răspunsul este că nu, vor apărea socrii, cumnații/cumnatele(eventuale/i), rudele ei, iar în această mulțime, cineva nu te va plăcea(nu că ai fi un prost/drogat etc. pur și simplu), în unele cazuri chiar urâ.Dar trebuie să fii pe „teren" ca să vezi chestiile astea.

Bun, deci, îți urez baftă atât dacă o să găsești pe cineva, dar și dacă nu găsești, crede-mă o să ai nevoie.

| 1231242 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Era o vorbă, timpul le rezolvă pe toate, dacă vei face și tu ceva în legătură cu asta(continuarea).

| AnaQ a răspuns (pentru Plato):

Eu mă refer la faptul că trebuie să te îngrijești, sa te tunzi sa îți cumperi haine noi și la moda, sa te epilezi in zonele intime, nu pe brațe sau pe picioare. Și te înșeli, in ziua de azi sunt bărbați care merg la salon, sunt care își fac și unghiile. Nu că aș fi de acord eu că barbatul meu să își facă unghii cu gel?

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Eu cred in solutii man,dar,nu in fantezi,trebuie sa ne gandim logic mereu,indiferent de situatie,sunt trei solutii logice

stai cu una care e de nasul tau =acelasi valoare sexuala,economica,educatie
stai cu una frumoasa pentru ca ai banii multi
sau preferi fantezi cu fizicul nu conteaza si te plangi mereu, sunt tot felul de hoti care vand iluzi,tu trebuie sa vezi realitatea, ce urati sunt cu femei frumoase hai sa vad, da nu vorbim de irinel, repet nu ma intereseaza minoritati, sunt tot felul de ciudati pe lumea asta cu tot felul de nebuni, fetisme, uni au fantezi cu copii, cu femei moarte, animale, cu anumite parti din corp = nebuni desigur

| Frank51 a răspuns:

Si eu simtea asta acum 4-5 ani, dar acum viata mea s-a schimbat, am inceput sa invat foarte multe lucruri, sa imi dezvolt atat intelectul cat si caracterul, sa deprind noi cunostinte in domenii pe care inainte le uram. Viata este prea scurta sa te plangi si sa fii trist, viata trebuie traita bine, si mai ales asa cum vrei tu. Lupta pentru lucrurile pe care le vrei de la viata, relatiile nu sunt singurul scop pe care il au oamenii, iubirea este de multe ori o iluzie, iar daca iti deschizi "ochii mintii" o sa vezi ca in aceasta viata merita doar sa fii fericit orice s-ar intampla.

| Plato a răspuns (pentru AnaQ):

Tocmai ti-am spus, la salon merg femeile, indiferent de sex, daca intelegi.
Chiar daca ai penis, mergi la salon=esti femeie.
Trebuie sa-ti cumperi haine care-ti plac si in care te simti bine, nu care sunt la moda.
Sa te tunzi? Barbatii cu par lung sunt automat jegosi?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Această soluție ar fi indicată în cazul meu, dar parcă nu prea mai simt nevoia, având în vedere ce am pățit în trecut.
Nu aș sta cu una care îmi vrea doar banii.
Nu prefer chestii gen fizicul nu contează.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Si pentru mine e urita, desi as tavali-o prin fin oleaca. Nu puteam sa ii raspund lui RAY pentru ca e pe alta planeta si ii ignora pe cei superiori lui.

| Drimmero a răspuns:

Cum sa-ti iei viata ca nu ai iubita? Ma minunez cata prostie poate sa existe uneori in oameni...sa nu faceti pui vreodata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Venom23):

In primul rând de ce te compari cu altii? Ce legatura au ei cu tine? Trebuie sa scapi de asemenea mentalitate ca te trage doar in jos.

| Donsavas a răspuns:

Esti in depresie. Depresia e o boala a minții și se trateaza. Fa psihoterapie!