| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu putem sa ne alegem parintii?! mama e o proasta care si-a ratat viata indragostindu-se de tata si ramanand gravida in doar o luna, doua, de cand l-a cunoscut. Tata e un taran prost, violent, care nu stie sa se comporte cu nimeni, needucat, care crede ca le stie pe toate si orice trebuie facut asa cum vrea el...nu ii mai suport.
Plus ca nu-mi accepta relatia cu un baiat foarte bine educat si ok din multe alte puncte de vedere. De fapt asta ma enerveaza cel mai des, ca de fiecare data cand ne certam ei aduc vorba de el, chiar si atunci cand subiectul discutiei nu are nici cea mai mica legatura cu el.
Pot sa-mi schimb parintii?sad Am incercat sa le arat ca gresesc, dar nu pot discuta nimic cu ei pentru ca nu ma asculta.

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Parintii nu-i alegi, parintii nu ii schimbi, parintii nu se vand si nu se cumpara! Si nu uita: si tu le semeni lor!

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Intreaba-i ce nu le convine la baiatul respectiv, si incearca sa-l faci sa para schimbat, sau sa-i convingi ca respectivul lucru nu e adevarat (depinde de motiv). Certurile voastre pornesc in primul rand din cauza lui dupa cum vad eu. Stii cum e, oamenii vad din alta perspectiva lucrurile. Poate tu-l vezi perfect deoarece ti mult la el, si nu-i poti observa defectele. Stiu ca ai zis ca nu poti discuta cu ei, dar e singura varianta. Macar sa stii ce-i deranjeaza atat de rau.
Succes!

| mona a răspuns:

Oricum i-ai descrie sunt parintii tai si nu poti schimba asta si eu as fi schimbat multe daca as fi putut...

| UbexFlo a răspuns:

In primul rand respecta-ti parintii, cel putin in fata celorlalti pentru ca ei te-au facut. Daca nu erau ei, tu acum nu ai mai fi fost impreuna cu acel baiat de care ne povestesti.
In al doilea rand, se vede destul de clar ca problema pe care o ai tu cu parintii tai este datorata faptului ca ei nu iti accepta relatia cu respectivul.Probabil e ceva la el ce lor nu le convine si mi se pare normal. Orice parinte vrea sa gaseasca perfectiunea in persoanele cu care umbla copiii lor, sa zic asa.Trebuie sa-i intelegi intr-un fel pentru ca se comporta asa deoarece iti vor binele.
Nu trebuie sa o judeci pe mama ta ca ramas insarcinata la o luna, doua dupa ce l-a cunoscut petatal tau. Faptul ca inca mai sunt impreuna da de inteles ca te-au conceput pentru ca s-au iubit si inca se mai iubesc.Crede-ma ca nimeni nu sta cu cineva nici macar din interes.Relatiile pe interes au mereu un sfarsit.
Din cate ai spus tu, tatal tau este genul de om care vrea ca totul sa fie perfect in jurul lui, sa fie ordine si disciplina, ceea ce e un lucru bun. Faptul ca este violent nu este tocmai un lucru bun si ai putea sa-l schimbi chiar tu, incercand sa faci ca el si nu contra lui, sa poata prinde incedere in tine.
Ca relatia cu prietenul tau sa fie acceptata, pune-l pe el mereu intr-o imagine buna si situatia o sa se schimbe pe parcurs.
Ceva nu e bine, ori esti tu prea tare in gura, ori cu prietenul tau e ceva pentru ca degeaba nu se intampla astfel de lucruri. Poate tu te-ai schimbat in vreun fel de cand esti cu acel baiat si lor nu le convine.
Am trecut prin ce treci tu, si aveam pareri aiurea despre parintii mei.Nu-mi acceptau relatia cu iubitul meu.M-am certat o singura data cu ei pe tema asta dupa care am incercat mereu sa-l pun intr-o imagine buna, sa-i fac sa-l cunoasca asa de la distanta pentru inceput iar mai apoi a urmat intalnirea fata in fata cu el si totul a fost ok.
Te sfatuiesc sa te gandesti bine la cum te comporti tu pentru ca e posibil ca tu sa fii de vina pentru ce se intampla.
Si inca un sfat de la mine:Asculta de parintii tai pentru ca nu iti vor raul.Eu nu am ascultat si am ajuns pe la politie din anumite motive ca sa imi pot face dreptate.Acum imi vad de treaba mea, de planurile mele de viitor, de iubitul meu si de viata mea personala si familiala.

Apropo...Cati ani ai?

| OnlineZ a răspuns:

Da mama ta e proasta ca ti-a dat viata imbeciloo?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna Raluca,

Te ingrijoreaza ceva sau crezi ca esti in pericol?
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,sunt parintii tai si nu trebuie sa ii vorbesti asa cat de rau ti-ar face, doar gandeste-te ca din "taranu ala needucat" si "o proasta" ai esti tu, te cred si pe tine am o prietena care pateste exact ce patesti si tu si te inteleg foarte bine, iti pot spune ca nu iti poti schimba parintii, doar atunci cand vei fi pe "picioarele tale" sau iti vei intemeia o familie ii poti renega adica poti sa spui acum aceasta este familia mea si nu ma intereseaza de mama si tata! alta solutie nu este! dar si asta dupa varsta majoratului (18+)

| TheBlackAng3l a răspuns (pentru pisicutzamik):

Exact.iar faza cu implicatul prietenului:orice parinte implica prietenul cand crede ca ai facut prostii, zic ca din cauza lui nu inveti, el te invata la prostii, etc.

| Smileyouarebeautiful a răspuns:

OO,serios? In primul rand nu iti mai face parintii in toate felurile pentru ca ei ti-au dat viata si ar trebui sa ii respecti pentru chestia asta! Si la mine mai tipa cateodata dar in orice caz nu ii fac in toate felurile nici macar nu ridic tonul la ei pentru ca stiu ca au dreptate... poate ei au dreptate si in cazul tau. Apropo poate ei considera esti prea mica pentru a fi intr-o relatie cu un baiat.Cati ani ai?

| mirelushhh a răspuns:

In primul rand esti o needucata pentru ca vorbesti urat despre persoanele care ti-au dat viata(oricum ar fi, sunt parintii tai si trebuiesc respectati -dispute sunt in orice familie, dar asta nu inseamna ca toti ar trebui sa ne facem parintii prosti si respectiv tarani prosti). Eu cred de fapt ca tu esti suparata pe ei din cauza faptului ca nu il plac pe prietenul tau si sincer cred ca au un motiv intemeiat. Discuta cu ei, este cel mai bine ca un copil sa poata fi suncer cu parintii lui. Bafta!

| AndreRaluca a răspuns:

Ii respect, chiar sunt modelul de fata cuminte care invata bine, numai ca simt ca ii urasc din ce in ce mai des. si iubitul meu nu ma indeamna sa fac lucruri gresite, chiar este foarte matur si imi vrea doar binele. Niciodata nu a spus ceva de rau despre ai mei, chiar si atunci cand eu eram foarte suparata si enervata din cauza lor. toata lumea imi spune sa vorbesc cu ei dar nu gasesc nicio modalitate

| alexandraheart19 a răspuns:

Faci misto de noi?rolling on the floor)

| AndreRaluca a răspuns (pentru alexandraheart19):

Oarecumlaughing adica problema e adevarata, dar intrebarile sunt tampitehappy e bine ca ceilalti au priceput la ce ma referwinking

| alexandraheart19 a răspuns (pentru AndreRaluca):

rolling on the floor))