| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii care nu isi doresc copii sunt stresati de cei din jur?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca le zici ca femeile sant neserioase panarame o sa vezi cum le pui capac. Si asa cu voce de om nervos sai sperii

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Pentru ca s-a creat o imagine proasta, cum ca orice cuplu trebuie sa faca copii. Oamenii nu inteleg ca acest lucru trebuie sa fie dorit si ca e in regula sa nu ai copii daca nu iti doresti.

| dannyel86 a răspuns:

Pentru ca cei mai multi considera ca nu esti in rand cu lumea daca nu te casatoresti si nu faci copii (daca ai unul, de ce nu faci doi? si tot asa). big grin Din fericire, lucrurile s-au mai schimbat in societatea romaneasca, cu toate ca mentalitatea majoritara a ramas invechita.

| anonim_4396 explică (pentru dannyel86):

Adica echivalentul a te casatorii inseamna a face copii?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai asta era scopul căsătoriei, sa faci copii.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, spuneam doar ca societatea te obliga moral sa respecti regulile vechi. A te casatori si a face copii sunt unele din aceste constrangeri sociale.

| Crackman a răspuns:

Asa a fost mentalitatea, oarecum te obliga laughing) sa te misti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că au concepția aceea că un om e împlinit cu adevărat doar dacă își întemeiază o familie și face copii.

| Dandinelle a răspuns:

Nu te obliga nimeni moral. E parte din cultura. Daca in cultura, comunitatea ta se tine pe proliferat la 20 de ani, primesti numai vorbe de genul: casatoreste-te, gaseste-ti pe cineva, de ce singur/a, dar casa, dar masina, dar job stabil.
Cand uitatul in curtea vecinului e o activitate mai importanta in viata decat sa-ti vezi de viata ta, dai intrebari de genul.
Eu traiesc momentan intr-un mediu mai diferit unde se tine cont mai intai de dezvoltarea ta ca om, iar un om care nu-si doreste un copil nu este vazut diferit, pentru ca fiecare isi are ritmul sau in viata.

| Lule a răspuns:

Pentru ca n-au altceva mai bun de facut. Sunt in aceeasi situatie si stresul nu vine din partea familiei mele. Dupa mine nici casatoria nu ma prea incanta, nu simt sa fac asta.

| Hollyg a răspuns:

Pentru ca majoritatea populației cred ca scopul existentei umane este sa procreeze. Prin urmare, căsătoria, copilul si viața de familie ne-a devenit doctrina. In concluzie, fiecare știe cel mai bine ce își dorește de la sine, sau nu își dorește iar ceilalți ar trebui sa își vadă ce ciorba lor.