| ufo a întrebat:

De ce oamenii pe care ii ajuti, dupa un timp iti intorc spatele? Nu se gandesc ca poate odata vor mai avea nevoie si atunci nu ii mai ajuta nimeni? De ce e atat de rea lumea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma Dumnezeu ne-a facut pe toti egali si cred ca atunci cand suntem ajutati ar trebui sa ramanem recunoscatori si sa ne revansam cand putem.
Nu ar trebui sa uiti faptul ca ai avut candva nevoie de ajutor si ai primit.
macar sa ai putin respect fata de persoana care te-a ajutat si sa nu`i intorci spatele.

Pana la urma, exista un Dumnezeu acolo sus si ne vegheaza. Vede cine face fapte bune si sigur nu vei ramane nerasplatit.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Pentru că unii oameni nu au scrupule şi sunt obişnuiţi să calce pe cadavre (nu contează cui), doar ca să-şi atingă scopul, doar ca să se simtă ei bine. Nu se gândesc decât la ei. Profită de tine şi te aruncă la coş ca pe un obiect folosit. Dacă mai pot să-ţi mai dea şi cu ceva în cap, cu atât mai bine.
Este uimitor cât de repede se uită binele uneori...

| RobertTmroo a răspuns:

Conteaza ca tu ai ajutat acei oameni, ca ai putut sa ii ajuti si ca nu ai stat deoparte doar privind..., faptul ca ei iti intorc spatele la un moment dat, ca ei uita, asta arata doar faptul ca nu au personalitate, onoare,... si crede-ma ca nu ai nevoie de astfel de oameni in jurul tau, deci din astfel de situatii poti invata multe, poti sa citesti bine un om si astfel sa vezi cine merita sa iti fie prieten adevarat si cine nu merita, iar pe viitor sa stii ca acei oameni la un moment dat vor fi cunoscuti de toti din jurul lor ca niste persoana fara onoare, si la un moment dat vor ramane singuri la greu, deci singur isi pun "capcana vietii", totul e legat in viata.
Tu sa ramai asa cum esti tu, mai devreme sau mai tarziu o sa intalnesti persoane care sa te aprecieze, care sa faca parte din viata ta tot timpul...si o sa iti fie bine, ai sa vezihappy!

| UPSsss a răspuns:

Pentru ca binele care iti este facut se uita daca ai trecut peste probleme zici ca ai scapat si nu te mai intereseaza de cel care te-a ajutat.in ziua de zi interesul poarta fesul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui să nu te mai mire asta şi să iei totul ca atare. Dacă stai să te consumi din ce fac oamenii, ar trebui să plângi din minut în minut. Nu ar trebui să te aştepţi să primeşti generozitate de la cei din jur sau o recompensă pentru ajutorul dat. Oamenii nu se gândesc ca poate odată vor mai avea nevoie şi atunci nu îi mai ajută nimeni pentru că şi-au văzut sacii în căruţă. Şi nu îi mai interesează.

| andyspider a răspuns:

Rautatea lumi se datoreaza pacatului care pune un zid de despartire intre om si Dumnezeu. Si cand Dumnezeu este scos din viata de zi cu zi, omul a junge o prada a Diavolului. Oamenii sunt schimbat-ori. "Blestemat este omul care se increde in om" scrie in biblie. Daca cauti un prieten adevarat care nu te lasa cand iti este greu sau cand iti este bine, priveste la Cruce si ai sa intelegi de ce si-a dat viata pentru tine!

| enigma_5115 a răspuns:

De tampiti iti intorc spatele...
poate ca nu tiai dat seama ca oamenii pe care iai ajutat si ti-au intors spatele is niste PROFITORI

| codrutza_6320 a răspuns:

Buna intrebarea ta ei gandesc ca sunt nu o sa mai aiba nevoie d ajutor si uita d tot binele pe care ii l-ai facuttongue