| anonim_4396 a întrebat:

De ce unii copii nu-şi mai respectă părinţiii, mai ales după ce se căsătoresc?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca sunt prost educati si se casatoresc cu persoane la fel de prost educate care nu inteleg ca familia partenerului e la fel de importanta ca familia ta.

| fabiola a răspuns:

Nu cred ca respectul se pierde in urma casatoriei, daca a existat, exista si dupa casatorie! Acum nu trebuie confundata diferenta de gandire cu lipsa de respect!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Totul se bazeaza pe respect reciproc, nu se antampla acest fapt apar probleme, parintii trebuie sa-si judece copii an modul ca si ei au fost tineri si fara sa-si sa gandeasca au rostit vorbe care iau ambolnavit pe parinti, si ne antrbam de ce perintii mor?

| Linda a răspuns:

Eu cred ca daca parintii respecta libertatea si responsabilitatea noii familii de a lua propriile decizii, daca sunt copii bine educati, nu se indeparteaza de parinti. Daca simt ca doresc sa le fie impuse lucruri, atunci se zburlesc, se departeaza. A-i respecta din prisma mea inseamna a-i ajuta daca nu au bani, a-i alina daca sunt suparati de ceva, dar a-si mentine rolul de consultanti si nu de decidenti in noua familie. Tinerii e bine sa fie lasati sa greseasca.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Pentru ca au fost prost educati de catre parinti mai intai de toate.
Apoi, respectul nu se da in mod automat, chiar de esti parinte. Respectul se castiga, trebuie meritat.

| machupicchu a răspuns:

Daca te referi la baieti este" in firea lucrurilor"(o expresie veche a romanilor)... baietii care nu procedeaza astfel nu sunt barbati cu adevarat simt al responsabilitatii familiare. Se si spune " cine are baieti, sa fie constienti ca nu au copii.la batranete"
Daca te referi la fete... este anormal si denota o lipsa de comunicare in timp din partea mamei cu fiica sa.

| machupicchu a răspuns:

Daca te referi la baieti este" in firea lucrurilor"(o expresie veche a romanilor)... baietii care nu procedeaza astfel, nu sunt barbati cu adevarat simt al responsabilitatii familiare. Se si spune " cine are baieti, sa fie constienti ca nu au copii.la batranete"
Daca te referi la fete... este anormal si denota o lipsa de comunicare (in timp) din partea mamei cu fiica sa.

| machupicchu a răspuns:

Daca te referi la baieti este" in firea lucrurilor"(o expresie veche a romanilor)... baietii care nu procedeaza astfel, nu sant barbati cu adevarat simt al responsabilitatii familiare. Se si spune " cine are baieti, sa fie constienti ca nu au copii..la batranete"
Daca te referi la fete... este anormal si denota o lipsa de comunicare (in timp) din partea mamei cu fiica sa.

| alma a răspuns:

Poate e vina si a parintilor ca se baga prea mult in intimitatea cuplului (nu cu rea intentie)si asta deranjeaza pe nora respectiv ginere, sau poate sunt mai multi frati la parinti si li se pare ca ajuta mai mult pe sora/frate si pe el mai putin, dar parerea mea e ca indiferent ce sa-ar intimpla trebuesc respectati (parintii) cit timp ii avem linga noi ca mai tirziu regretam.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand esti casatorit, iti vezi de familia ta...asta nu inseamna ca nu isi respecta parintii...mai sunt vizite intre ei... dar nu asa dese.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bn intrebarea sa vrea sa aflu rasp dar nu l poatye da nimeni pentru ca relatia dintre parinti si copii se strica pentru ca pers carew intra in viata copilului respectiv nora sau ginerele acapareaza tot sil face pe asazisu copil sa se indeparteze de parinti mai mult nurorile dar asta e... i eu sunt nemultumita dar nu am ce face pentru fericirea copilului lasi de latine si eventual te imbolnavesti

| cristhina a răspuns:

Depinde cum se comporta si parintii cu copii lor. daca nu le respecta deciziile si se amesteca in casnicia lor normal ca vor exista discutii si certuri si de aici vine lipsa de respect unii fata de ceilalti.

| nelunana a răspuns:

Dacă urmăm calea de mijloc, te iubesc, te respect, te ajut, cu aceiaşi,, valoare,, cu care tu mă iubeşti, mă respecţi, mă ajuţi, ar fi o soluţie bună, dar în situaţia cand numai o parte beneficiază la maxim pe + şi cealaltă la maxim pe - nu va fi o armonie in relaţie.