| Mara6392 a întrebat:

De ce unii părinți nu îi plac pe partenerii copiilor lor chiar dacă partenerii nu au făcut nimic?

O prietenă mi-a zis că ea si-a adus prietenul să îl întâlnească pe tatăl ei și iubitul a state 2 nopți la ei acasă că el e din alt oraș la vreo 200 de km de unde stam noi. Și prietena mea cu iubitul au dormit împreună. Astăzi mi-a zis prietena că tatăl ei i-a zis că nu îi convine să doarmă cu gagicul ei că poate o lasă gravidă. Eu îi cunosc pe amândoi și nici unul nu pare să facă sex fără protecție si orietena mea mi-a zis că nu e pregătită să facă sex cu el în acest moment că încă sunt la începutul relației. Știu că el fumează și familia ei, din câte mi-a zis ea, nu e fumătoare. Ea l-a lăsat să fumeze în dormitor dacă scoate capul pe geam și lasă să se aerisească în cameră. Tatăl ei s-a supărat puțin că a simțit puțin miros de țigară, dar din câte am înțeles, s-a rezolvat situația și de acum el nu o sa mai fumete asa.

Ăsta e motiv ca să nu îți placă de partenerul copilului tău?

17 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, este motiv.

| relian a răspuns:

Normal, intr- casa nu se fumeaza.ori daca ttli fumeaza si gazdele te lasa si pe tine, atunci e ok.
Dar daca aia is nefumatori, sa vina un rapanos la mine in casa sa stea cu sora mea, sau cum a stat ala cu fata omului, a dormit cu aia in pat, mai e si nesimtit pe deasupra, fumeaza in camera.

Stii cei faceam? Il scoteam in suturi afara in strada, du-te dracu de handicapat laughing a; la este un agarci, nu stie sa se poarte, ce sa faca fata aia cu un astfel de individ, are dreptate parintii fetei, ducase, sa nu mai vina pe acolo.

E ca si cum eu intru in magzine, in casele oamenilor ma apuc de fumat happy asta e caracter de om de stina, acu o cazut si el printre oameni, o trait probabil in padure singur.

Auzi taicasu s-a suparat ca simtit putin miros, laughing eu il ascoateam afara in palme si in suturi laughing ala doar s-a suparat nitel, o fost omu de treaba laughing

| george3049 a răspuns (pentru relian):

Prietene, tu ai cunoscut vreodata un om care vine din padure, de unde a stat singur, de exemplu?
NU? ma gandeam eu...
atunci de ce vorbesti in necunostinta de cauza?
iti garantez eu, prietene, ca un astfel de om sau un om de "stina", nu ar avea niciodata atata lispa de respect. ei ai fost cel mai proababil conditionati sa se gandeasca doar la ce zice lumea si sa evite sa se faca de rusine!
In schimb, atata tupeu nu se poate regasi decat intr-un orasean bine educat si dintr-o familie prospera, doar astfel poti face rost de nivele asa sanatoase de incredere in sine

| relian a răspuns (pentru george3049):

Te invitai pe tine eu la ceva ciorba si nu stiu, am uitat? Daca nu, atunci vezi-ti de drum amice.Nu is curios de rahatu tau, tinetil acolo, eventual raspunde celui care a pus intrebarea ok?

Pe viitor fa bine si raspunde celui care intreaba, lasa grija celor care au raspuns, o sa dea mai bine.
Omul care vine din padure, de la stina, hai sa iti desenez totusi, poate asa pricepi si tu.Deci un om needucat, nu stie daca e de bine sau de rau sa faca un lucru anume.

Un oraseam cum spui cu educatie, stie ca oamenii sunt fumatori, nefumatori, stie ca nu fumezi oriunde, pentru ca traieste in acel oras ce spui tu.
Nu se gindeste ala din padure ca ar deranja pe careva, de unde logica asta aiurea ce o aduci aici in discutie?
Te porti asa cum esti invatat, cam asta este raspunsul.Te duci ca un de ala mare orasean clocit sa ce? sa te dai tu mare smecher, sa arati ce anume, in casa aluia? Nu vezi ce logica strimba ai, Mai incerci sa convingi si pe altul sa gindeasca ca si tien, adica gresit.

Ala nu-i tupeu, aia e lipsa de respect, e prostie. Daca la tine o persoana care face asta o consideri educata, dar cu tupeu, e clar, daca si tu esti tot asa, numa de bine laughing

Un om cu tupeul asta ce spui, nu e decat prost si needucat, si fara respct, intr-un cuvint cum am spus din padure, adica salbatic cu apucaturi nesatoase, cu apucatori de legea junglei.

Inainte sa te mai bagi in vorba cu mine si sa spui ca eu vorbesc in necunosctinta de cauza, gindeste de 7 ori inainte sa scoti balaria pe gura, sau sa tio coaca mintea aia.

Ai copt ceva gresit, total aiurea.auzi orasean bine educat laughing deci ala e si foarte educat, e si bun, aia da, la tine educatoe inseamna ca locuiesti in oras, sau provii din familie prospera.
Si un tilhar poate proveni din familie prospera, un criminal, un violator, iar acea familie prospera poate sa fie exact ca si ala cea l-au facut, adica niste incuiati, nici needucati si asa mai departe.

Hai, nu stau eu acu sa te educ, daca nu ai invatat pana acu sa te porti, sa gindesti, eu nu is curios sa te invat, imi pierd vremea aiurea cu tine.

Ai o logica, sta mita in coada de soarece laughing Numa bine si scuteste-ma de textele tale rasufalte si fara logica.

| Holiday a răspuns:

Evident ca nu e motiv intemeiat.

| Hyperion7 a răspuns:

Unii părinți nu accepta pur și simplu partenerii copilului lor,cum sunt majoritatea mamelor de băieți,dar asta e o alta discuție.
In cazul de față,faptul că e un fumător își poate influenta partenerul sa fumeze și el sau pur și simplu pot consuma o avere pe țigări.
Plus că na, evident că nu îți pica bine ca părinte ca un străin venit de te miri unde sa doarmă cu fata ta și apoi să o lase gravida și să plece pur și simplu.
Adică na, sunt mai multe de spus, puține de ascultat, dar în viziunea lui, e normal sa te deranjeze aceste aspecte, că nu cred că i-ar conveni cuiva să își lase fata pe mână te miri cui.

| VoidEternal a răspuns:

O sa înțelegi prea bine când o să ai copii.

| Sekim a răspuns:

E irelevant ce părere are părintele atâta timp cât copilul este capabil sa înțeleagă ceea ce face cu viața lui și ce face persoana de lângă ea/el. Totuși, poate fi un motiv întemeiat dar asta se rezuma strict la motivul pentru care tatăl urăște fumatul și celelalte motive pentru care nu îl place pe acel băiat. Daca urăște fumatul pentru că îl consideră un viciu inutil, nesănătos și bani irosiți, e ok, e complet corect. Daca e doar o preferință a lui, un moft fara un motiv anume, nu e ok. Ca sa răspund la prima ta întrebare :,, de ce unii părinți nu îi plac pe partenerii copiilor chiar daca aceștia nu au făcut nimic? " Motivele diferă de la caz la caz. In general, din același motiv pentru care părinții nu își susțin copii în legătură cu visele lor daca aceste vise nu au legătură cu școală - facultate - job happy, adica IQ nu foarte mare. Acum, nu avem de unde sa știm care este adevărul pentru că nu am fost acolo. Poate comportamentul băiatului a lăsat ceva semne de întrebare pentru tatăl fetei și faptul că nu îl place este corect din punct de vedere logic și moral. In orice caz, timpul îți va spune cu siguranță dacă tatăl are sau nu dreptate. Spor

| Xox0 a răspuns:

Daca erau casatoriti, situatia ar fi stat altfel, insa parintii vor ce e mai bun pentru copilul lor si din moment ce relatia nu e public stabila, cuplul nu este logodit, parintii se gandesc la fel si fel de scenarii negative.

| Standt a răspuns:

"orietena mea mi-a zis că nu e pregătită să facă sex cu el în acest moment"
Desi
"prietena mea cu iubitul au dormit împreună"
Chiar crezi?
Tatal fetei are dreptate. E barbat si stie de ce sunt in stare baietii.

| painecuzahar a răspuns:

Unii parinti au intuitie buna. Nici eu nu inteleg fumatul, mai ales daca e somer.

| Mara6392 explică (pentru painecuzahar):

Nu e șomer băiatul. Cred că e mecanic sau ceva de genul

| Alecsandru322 a răspuns:

Părinții sunt foarte stresați și speriați de orice fel de relație pe care fata lor o are. Anturajul ei e necunoscut și poate fi periculos. Și nu crezi ca e cam mult sa doarmă împreună asa imediat?

| Mara6392 explică (pentru Alecsandru322):

Nu știu. Cred că ei știu cel mai bine pentru ce și ce nu sunt pregătiți. Ei sunt cam de 6 luni împreună sau 7

| Alecsandru322 a răspuns (pentru Mara6392):

Pai ce vârstă are ea? Și ce părere ai tu de el?

| Mara6392 explică (pentru Alecsandru322):

Ea face 19 ani în ianuarie și el a împlinit ieri (2 decembrie) 20.

Eu am o părere bună, nu îmi place că fumează, dar așa că comportament îmi place de el... e matur pentru vârsta lui în comparație cu ce am întâlnit eu la categoria lui de vârstă, e harnic, e hotărât, e ambițios, respectos.

| george3049 a răspuns (pentru Mara6392):

Te-ai gandit ca ai putea chiar tu sa fii indragostita de el incat ai impresia asa buna?
e comun sa ai aceasta senzatie daca gasesti in el ce ti-ai dori tu intr-un posibil partener de fapt.
Sugerez urmatorii pasi:
1. incet, incet comunica-i prietenei tale care sunt defectele acestui baiat si mai ales in ce fel ii influenteaza viata in rau.
2.prezinta-i in ce mod s-ar imbunatati relatia dintre ea si parintii ei daca s-ar desparti ea de el, mai ales ca ar parea ca a pus pret pe sfatul parintesc
3. fii alaturi de el in timp ce trece prin aceasta perioada grea in care nu ii intelege comportamentul distant brusc aparut al prietenei tale. Astfel ii vei castiga increderea si veti stabili intimitate intre voi, observat in acelasi timp ca esti mult mai potrivita pentru el
4. fa un copil cu el si sigileaza aceasta casatorie pentru eternitate daca isi doresti asta
5. traiti fericiti in continuare fara sa va pese de gura lumii. fa asta daca te iubesti
(ne amuzam si noi)