| SexyBunny a întrebat:

De la ce varsta poti sa alegi cu care parinte sa stai daca divorteaza?
eu am 12 ani. si parintii mei vor sa divorteze. si mai este inca o problema. nu stiu pe cine sa aleg. m-am gandit sa o aleg pe mama. dar si tata m-a ajutat si el m-a ingrijit mult la fel ca si mama. si chiar nu stiu pe cine sa aleg.va rog ajutati-ma.

19 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit art.42 din Codul familiei vei fi intrebat cu cine vrei sa ramai, dar judecatorul nu tine seama numai de aceasta ci asculta parintii si judeca incredintarea in functie de intreg probatoriul de la dosar(acte, ancheta sociala si martori). Conform art.44 daca se schimba imprejurarile se poate schimba incredintarea, la cererea oricarui parinte sau a copilului, daca a implinit 14 ani.
In privinta parintelui caruia vrei sa fii incredintat nu te pot sfatui, nu stiu nimic despre tine, nici macar daca esti baiat ori fata si nu cunosc deloc situatia, oricum este o chestiune delicata si este greu sa dai un sfat corect. Tu singur poti decide cu cine ai vrea sa stai. Discuta si cu rudele apropiate, din partea ambilor, in special bunici si vezi ce spun acestia. Oricum, asa cum am spus, dupa 14 ani ai dreptul sa ceri reincredintarea. Mai mult, noul Cod civil, care va intra in vigoare pe la sfarsitul acestu an ori la inceputul anului viitor are unele prevederi deosebite, regula fiind incredintarea catre ambii parinti. Numai bine!

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

De la 10 ani ai voie sa alegi cu cine vrei sa stai, crede-ma stiu c zic. Printi mei vor sa divorteze si eu am ales sa stau cu mama. Si la mine a fost mai simplu pentru c cu tata nu m-am inteles niciodata. Dar daca esti nehotarat stai cu cel care te intelegi cel mai bine, nu cel care te ajuta(cu bani si cheti de genu). Parerea meabig grin

| FucktheSystem a răspuns:

Nu sunt prea priceputa la astea dar, cand unchiul si matusa mea au duvortat au decis ca copilul sa stea cate o saptamana la fiecare deci s-ar putea sa poti sa faci aceeasi chestie.

| bogdan3vl a răspuns:

Daca esti fata du-te la maicata daca esti baiat du-te la taicatu daca tu zici ca amandoi se poarta frumos cu tine si te ajuta

| auroraa a răspuns:

Hm...cu mama iti va fi mai usor.pentru ca e femeie.si te va intelege mai bine.si fiindca iti iubesti ambii parinti.te intelegi sa-l vizitezi pe tatal tau odata in luna si sa petreci timpul cu el

| lordbogdan a răspuns:

Si eu am acceasi stare ca si tine, doar ca parintii mei sunt deja divortati de 9 ani.Copulul alege cu ce parinte sa stea la varsta de 14 ani.Si daca vor ei sa te puna sa alegi.Eu te sfatuiesc sa-l alegi pe cel care crezi tu.
fundita?straight face

| ionif a răspuns:

Imi pare rau! Pai daca ii iubesti asa mult, nu ai putea face sa stai 1 saptamana la tata si 1 saptamana la mata!

| Schumpikaaa a răspuns:

Daca ai o sora mica sau mai marenu conteza spune-le ca nu poti alege si ca este la fel de greu ca si cum tu i-ai pune sa aleaga intre tine si sora ta sau fratele marog...pentru ca era so patesc si le-am spus asta.si nu stiu cum a mers

| AnneMarri a răspuns:

în primul rând, vreau să ştii că-mi pare tare rău pentru tine sad
poţi să alegi de la vârsta de 10 ani
eu zic să alegi părintele cu care te înţelegi cel mai bine, care ţi-e mai mult alături, care ţi se pare ţie că merită mai mult, dar desigur nu este aşa uşor să te desparţi de un părinte, aşa că, ori pe cine ai alege, încearcă să nu te îndepărtezi de celălalt şi să-l iubeşti la fel de mult pe amân2 happy dacă eşti fată, te-aş sfătui s-o alegi pe mama big grin

| Linda100 a răspuns:

De la 10 ani, ai dreptul sa stai la ce parinte doresti.:p

| Iustiina a răspuns:

Nu stiu la ce varsta! Cred ca de la 14sad insa te pot ajuta cu parintii tai: Daca o alegi pe mama ta niciodata nu o sa ii duci lipsa (asa ca unui tata ...desi si lui o sai duci lipsa)
Daca il alegi pe tatal tau si spui ca el te-a ingrijit: poti lua si partea asta : tatal tau este unul din barbatii care consuma alcool? daca nu atunci ia in vedere cum se comporta! Depinde cel mai mult de tine! De cine te simti mai "atrasa"? Cine ti se pare ca te iubeste mai mult si ca iti da mai multa atentie? Cel mai mult depinde de tine: pe cine iubesti mai mult (inteleg ca ii iubesti pe amandoi dar uite: eu o iubesc mai mult pe mama decat pe tata desi cu maama ma cert in fiecare zi) ...Este alegerea ta! Sper ca te-am ajutat. FUNDA?

| PisikaNeagra a răspuns:

Pai, eu cred ca ar trebui sa stai mai mult cu mama ta, dar sa mai stai si cu tata

| Kate_9918 a răspuns:

Nu cred ca la varsta de 12 ani poti alege si ai mei au divortat, dar aveam 3 ani si nu a fost alegerea mea.La varsta ta probabil ca nu vei putea alege, dar este o decizie grea, eu stau cu mama si sincer cred ca e mai bine sa stai cu ea [ propria experienta] Imi pare rau; o3;*! succes si poate ii convingi sa nu faca asta.

| Alynus_9386 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine sper sa se razgandeasca stiu ca de la 10 sau 14 poti alege cu cine dar cu cealalta chestie doar tu sti.

| 2341234567 a răspuns:

Eu as zice pe mama pentru ca e iti este alaturi mereu, dar poti sa il vizitezi cu zilele si pe tatal tau.depinde de tine adica de cine iti este maidrag

| Dyanna97 a răspuns:

E greu de tine. Bine ar fi sa te gandesti bine, e o decizie grea trebuie sa le explici si lor de ce ai ales asa pentru ca sa nu se supere. Acum depinde de programul de serviciu al parintilor si mai multe...tu trebuie sa alegi cu sufletul pentru a-ti fie bine

| CatyCatalina_5027 a răspuns:

Este foarte greu sa alegi intre parinti, trebuie sa te gandesti mult si bine pentru ca nu este o intrebare usoara...nu stiu ce sa zic dar pot sa-ti dau un sfat :unde crezi ca te simti u mai bine acolo sa stai si chiar daca vei alege sa stai cu mama ta tot vei avea voie sa il vizitezi de cate ori vrei pe tatal tau sau invers, daca nu poti alege ai putea sa stai o saptamana la mama ta si o saptamana la tatal tau si apoi iti vei da seama unde iti este mai bine... sper ca te-am ajutat si imi pare ca treci prin asa cevahappy

| dary1997 a răspuns:

De la 12 ani poti sa alegi unul dintre parinti...cel mai bine este sa alegi persoana cu care te intelegi cel mai binebig grin

| Alexandra_5596 a răspuns:

Pentru tine eu usor sa intrebi acum
dar eu la 9 ani fara sa stiu ce fac si pe cine aleg
am ales sa stau cu mama pentru ca asa a vrut ea si trebuia sa alg cu unu dintre ei

asa ca iti dau un sfat : daca mai ai frati si se inteleg mai bine ca tine cu mama tawinking si tu il iubesti mai mult pe tatal tau decat pe mama ta ar trebui sa alegi cu tatal tau happy cu toate ca si eu putaea sa aleg cu mama, am ales-o pe ea pentru caredeam ca se va supara pe minestraight face. asa ca alege cu cine simte inuma tahappy si cu cine crezi tu ca poti sa ii povestesto oriicehappy