| RAY a întrebat:

Parintii tai divorteaza si esti pus sa alegi intre mama si tata ce alegi?

apropo recomand acest film Mr. Nobody (2009)

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mama pentru ca stie sa faca mancare

| Freya1 a răspuns:

Mama

| Holiday a răspuns:

Alegi ceea ce consideri ca e mai bine pentru tine. Adica depinde de situatie.

| RAY explică (pentru Holiday):

Privind in trecut, ce ai alege?

| Holiday a răspuns (pentru RAY):

Pragmatismul, deci tata. Pe de alta parte, am cunostinte, barbati, care au fost crescuti de mame...ce sa zic...nu prea le-a priit sa zic asa. Deci s-ar putea sa fiu influentat si de asta.

| Victor453 a răspuns:

Mama

| Staif a răspuns:

Tu te referi la film, sau la viata reala?
Problema e complexa. Si desi se pune accent pe starea financiara, nu e chiar asa.
Depinde de varsta si sexul copilului. Depinde de afectiunea parintilor. Depinde de educatia parintilor. Depinde de... foarte multe.
Degeaba alegi un parinte cu bani dar care e mereu lipsa de acasa, sau nu i s-au trezit instinctele parintesti si nu te iubeste (te vrea doar ca sa nu plateasca alocatia), sau habar nu are nici cum se tine furculita si deci, nu te poate invata nimic.
Dar si mai grav este daca alegi un parinte care iti da prea multa libertate, nu stie ce faci. Nu va iesi om din tine. Dar daca vrei sa suprapopulezi puscariile, nimic nu te opreste: e liber!
Dar am vazut cazuri unde, mai bine i-ar fi fost copilului cu bunicii sau sa fie infiat de straini, decat cu oricare din parintii sai.
Cum spuneam, problema e complexa si... unica pentru fiecare caz.

| RAY explică (pentru Staif):

Nu toti putem trai 3 vieti in acelasi timp, ideea e din film

| VictorL a răspuns:

O alegi pe persoana cu care ai relaţii mai bune, fiindcă ştii că te vei înţelege cu ea şi nu îţi va fi greu, ci vei avea sprijin din partea ei. Dacă totuşi ai relaţii bune cu ambii, poţi merge la unul o perioadă de timp, la altul aceeaşi perioadă de timp. că doar sunt părinţii tăi, chiar dacă se despart.

| VictorL a răspuns (pentru VictorL):

Apropo, ich hätte dir auch auf Deutsch schreiben können big grin

| RAY explică (pentru VictorL):

Here wir schreiben nur in Rumänisch

| eretgew a răspuns:

Este o alegerea destul de grea și stresantă, dar eu, personal aș prefera să-mi văd de viața mea într-ucât aș considera un fel de trădare dacă l-aș alege pe unul în detrimentul celuilalt, deoarece mereu voi sta cu gândul că *poate trebuia să-l aleg pe tata*, *oare mai bine era cu mama?*
Deci, ori cu amândoi ori singur. Le-aș spune că dacă tot v-ați decis să renunțați la o relație frumoasă, și eu decid să renunț la familie, dacă nu sunteți îndeajuns de maturi încât să înțelegeți că pentru mine, despărțirea voastră ar însemna o dramă... Așadar, mi-aș lua lumea-n cap și aș începe o nouă etapă a vieții, luând-o de la 0.

| RAY explică (pentru eretgew):

La 11 anii cum poti trai singur?

| IoanVasile09 a răspuns:

Le spui, mama, tata nu pot sa aleg intre voi, va iubesc pe amandoi, deci nu divortati, pe urma le ceri sa va imbratisati toti. Convinge-i sa nu divorteze.

| IoanVasile09 a răspuns:

Buna, le spun,, mama tata va iubesc și nu pot sa aleg între voi, așadar nu divortati,,... Si pe urma le cer sa ne imbatisam toti... Eu asa as proceda.

| RAY explică (pentru IoanVasile09):

Nu exista sansa asta