| pasha_3385 a întrebat:

De la un timp nu prea ma inteleg cu sotul, ne certam, ne contrazicem, stam suparati zile intregi... spuneti-mi va rog care ar fi succesul unei casnicii fericite? Unde gresesc, sau, unde gresim

Răspuns Câştigător
| s4a a răspuns:

Dificila intrebare. Nu cred ca exista un raspuns universal valabil pentru toate relatiile. Dar, daca ne permitem sa privim lucrurile simplist, putem spune ca pentru o relatie fericita avem in primul rand nevoie de doi oameni fericiti. Restul tine de compatibilitate, calitatile si defectele individuale, comunicare, simpatie si respect reciproc.
Cat despre divergentele de opinii si conflictele (civilizate), sunt perfect normale intr-un cuplu sanatos. E firesc sa existe puncte de vedere diferite si dorinta fiecaruia de a si-l impune (cu argumente, bineinteles). Aplanarea conflictelor prin retragere si renuntarea nejustificata la propriile puncte de vedere favorizeaza acumularea unor probleme pe termen lung, solutia optima este obtinerea un compromis. Trebuie sa incercam sa gandim cat mai obiectiv si sa gasim un echilibru personal intre egoism si altruism care sa asigure satisfactia ambilor parteneri si in consecinta sa ofere echilibru relatiei.

9 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Comunicaea.Tebuie sa va vobiti si sa va spune-ti unul altuia ce va deanjeaza referitor la compotamentul fiecaruia dinte voi. Daca nu discutati unul cu altul nu ajungeti nicaieri.
O supiza a fi fumoasa in semn de scuze plus o convesatie civilizata din care sa va dati seama unde gresiti.
Succes!

| ZuZzA4eVeR a răspuns:

Casnicia perfecta nu exista si daca ar fi totu numa miere vi sar face greata. Trebuie sa mai fie si certuri, dar nu certuri f mari. O relatie se bazeaza pe icredere si comunicare. Daca increderea e reciproca si comunicati extrem de mult, adica va sp tot ce aveti pe suflet eu nu vad vreo problema. Si poti sa mai faci ceva daca vrei, cand se supara pe tine incearca sa fi un pic mai jucausa e posibil sa il amuze si dupa puteti discutawinking. Bafta!

| Corina a răspuns:

Compromisul, consensul si buna comunicare, dragostea, respectul reciproc, fidelitatea, cinstea, toleranta, incredere, sustinere reciproca.
http://www.elady.ro/articole/Familie/Secretele-unei-casnicii-fericite.html
http://filadelfiasv.ro/zece-secrete-ale-unei-casnicii-fericite/

| Kylexy a răspuns:

In primul rand nu lasa-ti banu sa va desparta sau sa creeze conflicte intre voi.
Voi sa fiti sanatosi ca bani veti face amandoi.
comunicare multa, si sincera, tandrete.

| UPSsss a răspuns:

O casnicie perfecta nu exista in orice relatie sunt zile bune si zile mai putin bune totul se poate rezolva prin comunicare.incearca sa ii faci pe plac u sti ce ii place si ce nu u sti cum sa il alinti si sa il scoti din starea asta pentru ca u esti cea mai potrivita femeie pentru el doar din cauza asta te-a luat de sotie.bafta si iubiti-va mult

| dani9354 a răspuns:

Eu zic ca, greseala este undeva la mijloc lasati unul de la celalalt, incearca tu sa lasi de la tine si sa mentineti o armonie in casa, comunicare, respect, incearca ca femeie sa-l surprinzi cu ceva, o cina romantica, o iesire undeva se pot face multe lucruri frumoase. Succes si multa intelegere va doresc!happy

| MarinaElkhatib a răspuns:

Buna pasha uite si eu sunt maritata asta se numeste monotonie parerea mea este ca si sot si sotie sa faceti ceva distractiv si sa uitati de suparari si certuri eu am aplicat metoda asta ca si eu ma certam cu sotu meu mereu nu exista zi si de fel ar trebui sa nu mai iei in seama orice lucru minor pentru ca nu ajungeti nicaieri parerea mea este construiti lucruri noi si o sa fie bine succes:*

| miradoniz a răspuns:

Drumul e greu și dificil, dar nu exista decât o singura soluție de lunga durata- iubește din toate fortele, cât poți și mai departe! Obosește-te în efortul de a iubi! Iubește fără măsura! Iubește pentru a iubi!

| greencity a răspuns:

Sa nu te duci la culcare cu probleme nerezolvate, nediscutate!