| anonim_4396 a întrebat:

Tot stau si ma gandesc de cateva saptamanii, urmaresc vidioclipuri si poze si incerc sa ma conving pe mine insami daca Dumnezeu exista sau nu... Parintii mei sunt foarte credinciosi si [scuze pentru cacofonie ] ma obliga sa merg la biserica cu ei, dar eu mereu plec de la biserica. Deci mama mea mi-a spus ca mai bine sa crezi toata viata in Dumnezeu si sa nu existe, decat sa nu crezi si sa existe. Nu stiu ce sa cred... Aaa, da si mai sunt si oameni posedati, depre asta ce sa mai cred?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Studierea atenta a Bibliei si creatia te pot convinge ca Dumnezeu exista.

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Spre deosebire de oameni, Iehova nu se lasă condus orbeşte de sentimente. În Deuteronomul 32:4 se afirmă: „El este Stânca, lucrarea Lui este perfectă, căci toate căile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu al credincioşiei şi fără nedreptate, El este drept şi integru." Cuvântul lui Dumnezeu condamnă furia nestăpânită, cruzimea şi violenţa (Geneza 49:7; Psalmul 11:5). Prin urmare, Iehova nu acţionează niciodată fără un motiv întemeiat. El îşi foloseşte puterea de distrugere cu măsură şi numai în ultimă instanţă. Iată ce a spus el în acest sens prin intermediul profetului Ezechiel: „«Doresc Eu moartea celui rău?» zice Stăpânul DOMNUL. «Nu doresc Eu mai degrabă ca el să se întoarcă de pe căile lui şi să trăiască?»" — Ezechiel 18:23.
Potopul din zilele lui Noe este un exemplu în acest sens. În Geneza 6:11, 12 se spune: „Pământul era stricat înaintea lui Dumnezeu, pământul era plin de violenţă. Dumnezeu S-a uitat spre pământ, şi iată că pământul era stricat; căci orice făptură îşi stricase calea pe pământ." Avea să îngăduie Dumnezeu ca oamenii răi să şteargă şi ultima urmă de moralitate care mai rămăsese pe pământ? Nicidecum. Iehova s-a simţit obligat să aducă un diluviu mondial pentru a curăţa pământul de cei care făcuseră o practică din violenţă şi imoralitate.
Acelaşi lucru se poate spune şi despre judecata lui Dumnezeu împotriva canaaniţilor. Iehova a dezvăluit că din Avraam se va naşte o ‘sămânţă’ prin intermediul căreia vor fi binecuvântate toate familiile pământului. În armonie cu acest scop, Dumnezeu a hotărât ca urmaşii lui Avraam să primească ţara Canaan, ţară locuită de amoriţi. Cum putea justifica Dumnezeu izgonirea acestor oameni din ţara lor? Iehova a profeţit că aceştia urmau să fie izgoniţi numai după aproape 400 de ani — când „nelegiuirea amoriţilor" avea să ajungă „la culme" (Geneza 12:1–3; 13:14, 15; 15:13, 16; 22:18). În decursul acelei perioade, amoriţii s-au afundat tot mai mult în depravare. Canaanul devenise o ţară a idolatriei, a vărsării de sânge şi a perversiunilor sexuale (Exodul 23:24; 34:12, 13; Numeri 33:52). Locuitorii ţării îşi omorau chiar copiii, aruncându-i în foc ca ofrandă zeilor. Putea un Dumnezeu sfânt să permită ca bunăstarea poporului său să fie pusă în pericol de asemenea nelegiuiri? Nicidecum! El a declarat: „Ţara a fost întinată prin ele; Eu îi voi pedepsi fărădelegea şi pământul va vărsa din gura lui pe locuitorii lui" (Leviticul 18:21–25). Însă Iehova nu a ucis tot poporul. Canaaniţii cu o dispoziţie corectă, precum Rahav sau gabaoniţii, au fost cruţaţi. — Iosua 6:25; 9:3–27.
Chiar şi războaiele erau reglementate prin Lege. Poporul lui Dumnezeu trebuia să poarte războaie nu pentru a-şi satisface setea de putere sau de cucerire, ci ca reprezentant al lui Dumnezeu în ‘Războaiele lui Iehova’ (Numeri 21:14, NW). În majoritatea cazurilor, israeliţii trebuiau să ceară mai întâi capitularea în condiţiile stabilite de ei. Dacă cetatea refuza să se predea, israeliţii puteau începe asediul, care se desfăşura după regulile stabilite de Dumnezeu. Spre deosebire de majoritatea soldaţilor care au luptat de-a lungul timpului, bărbaţii din armata Israelului nu aveau voie să violeze femeile sau să provoace masacre inutile. Ei nu aveau voie să distrugă mediul natural, fiindu-le interzis să taie pomii fructiferi. Armatele altor naţiuni nu aveau interdicţii de acest gen. — Deuteronomul 20:10–15, 19, 20; 21:10–13.

| RAY a răspuns (pentru danay72):

Copy paste, cea isi convine tie e valabil ce nu isi convine nu e valabil stiu, doar cei 10% sunt valabili cotizatia sau daca nu arzi in iad

| danay72 a răspuns (pentru RAY):

Am crezut ca te preocupa sa intelegi ideea, dar se pare ca nu.

| RAY a răspuns:

Si prin niste videocliopuri,poze cum isi dai seama ca exista sau nu? nu trebuie sa fi convins de nimic pe lumea asta,gandeste rational, daca dumnezeu nu exista sau exista si tu ai fost bun cu cei din jurul tau de ce sa te arda vesnic? e moral sa faca asa ceva? uitate la crestini din jurul tau, tu vezi crestini in jurul tau cu adevarat?
iar cu posedati, da sunt posedati de ipocrizie, prostie da, frate posedarile astea aduc milioane de dolari la biserica si vindecarile miraculoase, citeste si asta https://sites.google.com/site/enciclopedialuicoman/ateism

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu conteaza daca sunt oameni posedati, daca exista Lucifer, daca nu exista Dumnezeu, daca Buddha era un boschetar, daca tot ce stim este o minciuna, daca suntem niste fiinte moarte sau vii, daca suntem inchisi in sfere de cristal sau smarald, daca zana maseluta taie lemne, daca tot ce scriu are vreun sens. Important e sa crezi in Dumnezeu neconditionat nu sa te convingi. Credinta iti da posibilitatea sa speri la ceva. Necredinta ce sansa iti da?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo daca gandesti unpic a-i sa vezi ca Dumnezeu, daca exista, nu prea are treaba cu bisericawinking Deci fara grija lucrurile teribile din biserici nu sunt legate de divinitate ci de mintile inchise ale unorawinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bine ar fi sa stii in ce crezi.
Divinitatea nu se descopera oricui.
Cand scapi de toate defectele pe care le ai, divinitatea ti se va descoperi singura.
Cei care asteapta ca Iisus sa faca munca in locul lor, mai au mult de asteptat.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Descarca-ti de undeva sau vezi online (http://watchseries.lt/serie/Cosmos:_A_SpaceTime_Odyssey), si dupa cele 13 episoade fenomenale, crezi ce doresti, dar macar sa fii informat.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Ideea nu era sa-si dea seama daca "Exista sau nu", ci sa aiba o cunoastere cat de cat pertinenta asupra mecanismului universului, si apoi e liber sa decida ce vrea. Iar noua serie Cosmos e superba in acest sens, explica asa de frumos si comprimat cam tot ce ai nevoie sa stii despre... univers.

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Cum sa nu existe Dumnezeu voi sunteti constienti de ce spuneti? Va intreb il cunoasteti pe Dumnezeu? De spuneti ca nu exista?

| LibertateDeGandire a răspuns:

A te duce la biserici, secte sau alte cladiri, este una, DAR a crede este cu totul si cu totul altceva! Nimeni nu trebuie sa creada deoarece i s-a insuflat frica ca de nu ...nu stiu ce i se intampla. Credinta in ceva mult superior noua, intr-o inteligenta superioara, intr-o constiinta suprema, au incercat unii de mii de ani sa o impuna prostimii dar intr-un fel foarte gresit (gen mos cu plete albe cum este descris in Daniel, tufa in flacari ce vorbeste, Yahwe ce comanda unui magar sa vorbeasca cu un om, etc.etc. si alte bazme tribale iudaice) Exista fara indoiala Divinitate, dar in nici un caz ceea ce ne-a fost descris de scribii triburilor iudaice acum mii de ani, ei habar nu aveau ce forma are pamantul dar sustineau...

| Omniprezentul2 a răspuns:

Ar fi cam nasol sa traiesti cu aceasta frica o viata intreaga, nu?happy Eu nu iti spun sa crezi sau nu, dar te sfatuiesc sa cercetezi cat mai mult.
Ma bucur enorm ca tinerii incep usor-usor sa se trezeasca si sa isi puna anumite intrebari.