| Markusfrtt a întrebat:

Deci am facut o prostie. Nu gandeam, simteam ca durerea e prea mare si nu mai suportam si am zis fostei iubite cand am vazut ca nu imi raspunde la mesaj ca m-a vazut pentru ultima oara si cate si mai cate, i-am dat de inteles ca ma sinucid, cred ca s-a speriat ca m-a sunat sora ei. Crede-ti ca o sa vrea sa mai auda de mine vreodata dupa faza asta? Eram intr-o situatie cridica si nu gandeam.

25 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde ce fel de persoana e dar sa zici ca te sinucizi din faptul ca nu ti raspunde la un mesaj e absurd.

| darrio2007 a răspuns:

Nu gandeai nici cand ai postat intrebarea asta. Daca i-ai scris asta ca sa vezi daca mai tine la tine, nu ar fi o problema. Mai rau ar fi daca chiar vrei sa te sinucizi. Daca ar fi singura fata de pe lumea asta, ti-as aduce eu funia si sapunul.

| Freya1 a răspuns:

Daca tot ai facut gafa asta trebuia sa o lasi in pace ca acum e clar ca o sa te considere nebun.
Trebuia sa nu ii mai spui nimic si daca te cauta sa vada daca esti bine sa ii spui scurt ca da sa nu isi faca idei si filme.Macar in al 12 ceas ai demnitate si renunta pana nu o sa inceapa sa afle lumea de prostiile pe care le faci.

| LPCTSTR a răspuns:

Singurul lucru pentru care sa te sinucizi este acea cratima din "crede- ti", in rest te poti bucura de viata.

| minrest a răspuns:

Daca are si ea un handicap, ar putea sa ii convina o relatie cu tine. Dar daca ea este normala, nu e corect fata de ea sa ii ceri sa suporte un om care actioneaza fara sa gandeasca, cum singur spui ca esti, si care are tendinte suicidare. Constat ca nu te-ai sinucis, asta califica fapta ta ca santaj emotional.

| minrest a răspuns:

Celor care ati raspuns pana acum va recomand calduros sa invatati sa cititi un text, astfel incat sa puteti tine cont de toate elementele enuntate. Omul spune clar ca este vorba de fosta iubita. Asta nu va opreste sa va referiti la relatie ca fiind actuala.

| PersonajFictiv a răspuns:

Foarte bine ca te duci la psiholog.
Inafara de asta, lucreaza la tine, gaseste ceva lucruri de facut ca sa nu te mai gandesti ( cica omul care sta mereu nu are cum sa fie sanatos, asta insemnand ca daca nu esti activ o sa ai stari aiurea si o sa vezi lucrurile intr-un mod mai urat decat sunt ele in mod normal, deci, apuca-te de sport poate, de citit, de ceva, alergat, nu stiu, orice ).
Multa bafta.

| ziftode a răspuns:

Trebuie sa bati saua SERIOS ca ai vobit la nervi, ca nu ai niciodata intentia sa faci asa ceva, ca ii consideri lasi pe aia care o fac, etc. (sunt sigur ca, gasesti si alte argumente si mai bune pentru ca o cunosti pe ea mult mai bine ca noi)

si apoi discuta cu ea si rezolva problemele

| Lostlyric a răspuns:

Realizezi ca ceea ce ai facut intr-un moment de impulsivitate, se traduce ca santaj emotional?
Fosta ta acum se gandeste la doua posibilitati:
-Nu vrea sa-si asume anumite consecinte ce ar putea aparea pe viitor
-Nu mai vrea sa treaca prin ceea ce a trecut.
In concluzie, trebuie sa intelegi ca problemele nu se rezolva prin amenintari sau santaj emotional. Iar eu cred ca nu, nu vei mai avea nici o sansa sa intri in relatie cu ea decat poate, atunci cand te echilibrezi emotional.
Daca ai reactiona asa de fiecare data cand ai da chix intr-o relatie, nici o persoana nu ar vrea sa mai stea cu tine.
Revino-ti, stai o perioada fara ea, lucreaza la demonii tai.

| Markusfrtt explică (pentru Lostlyric):

Am contactat un psiholog. Azi am prima sedinta. Crezi ca ar trebui sa ii spun si ei asta?

| Markusfrtt explică (pentru Lostlyric):

Ca sa o anunt ca o sa lucrez la comportemtu meu etc

| Lostlyric a răspuns (pentru Markusfrtt):

Nu, Markus. Pastreaza distanta acum, oricat te-ar durea. Imbunatateste-te ca persoana. Pentru tine si abia apoi pentru ea. Daca sedintele de psiholog te vor ajuta, iti spun de pe acum ca s-ar putea nici sa nu te mai intorci la ea si sa cauti o situatie mult mai buna decat cea in care ai fost cu ea. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Markusfrtt):

Eu m-aș sinucide de rușine că i-am spus asta, dacă aș fi în locul tău.

| anonimg a răspuns (pentru Markusfrtt):

Este bine ca ai mers la psiholog. Si chiar poti sa ii spui si ei asta, si intr-un mod simplu: "Imi pare rau pentru tot ce ti-am spus. Astazi (sau ieri) am avut prima sedinta la psiholog; pentru ca nu vreau sa te pierd." Nimic mai mult nu trebuie sa-i spui.
Acum dar trebuie sa depui efort ca sa pastrezi echilibrul in toate lucrurile. Astfel dar nu trebuie sa te acuzi nici pe tine pentru raul facut mai mult decat trebuie, si nici pe ea pentru ca nu ti-a raspuns la mesaje atunci cand ai fi vrut tu.
Cei mai multi tineri -si nu numai- cad in capcana prieteniilor cu persoane de sex opus, fara ca la baza relatiei sa se afle casatoria.
Daca prietenia nu are un scop, o tinta -care este casatoria, atunci o astfel de prietenie nu va dura prea mult.
De asemeni, intr-o relatie se cere multa investitie si foarta multa renuntare la sine. Intr-o relatie se cauta intotdeauna binele celuilat. Atunci cand vom incepe sa cautam binele nostru, atunci sa fim siguri ca relatia se apropie de sfarsit.
Acum tu trebuie sa fii pregatit pentru orice raspuns vei primi din partea ei -fie negativ, fie pozitiv. Este nevoie de timp de gandire, de aceea nu te astepta prea curand la un raspuns. Trebuie sa inveti sa-i aceepti libertatea si alegerea. Altfel, poveste se va repeta -fie cu ea, fie cu altcineva. Stapanirea de sine, lupta cu noi insine, nu trebuie sa ne paraseasca niciodata.
Cauta sa cunosti pe Dumnezeu. Atunci iti vei putea regasi echilibrul.
Cauta sa citesti de aici https://m.egwwritings.org/ro/folders/216 cartea "Minte Caracter şi Personalitate, vol. 1".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și de ce nu te-ai sinucis?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa doara dar pastreaza putin distanta, deoarece ti-a dat un ultimatum, chiar daca vorbesti cu ea o sa te foloseasca ca si pe un catel pâna vrea sa se descotoroseasca de tine.
Mai incearcã si cu alte fete si nu mai fi atât de sensibil, de obicei fetele fac asta sa se joace de obicei incep sa raspunda foarte tarziu la mesaje, nu mai oferã asa multa compasiune doar sa vada daca esti desul de barbat sa nu cazi in plasa, sa te rogi de ea ca o ultimã **izdã. Din pacate tu ai Picat in tanc cu chestia asta, ai facut-o de 0_0 :O fata asta a facut când a vazut ca vrei sa-ti iei viata pentru ea laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relatie ce se opreste la o gluma proasta, doar o relatie de adolescenti poate fi. Adevarat ca nu ai mai mult de 22 de ani?
Daca trateaza superficial o relatie, chiar si adolescentina, desparte-te de ea. Exista sute de fete faine-n orasul tau, mult mai frumoase si mai inteligente decat ea.
Daca mori pentru o fata, trebuie sa stii ca-n viata exista probleme mai adevarate pentru care sa te stresezi.

PS:
Traieste pentru tine si gandeste-te la tine in primul rand, apoi la gagici si la altii. Tu trebuie sa fi centrul universului tau. Daca te gandesti la altii mai mult decat la tine, vei fi tot dezamagit.

| AlexSalling a răspuns:

De vrut sa mai auda de tine, nu cred. Ai speriat-o rau, dar ce sa mai faci. Nu ai cum sa dai timpul inapoi. Uit-o, doar asta poti face.

| Markusfrtt explică (pentru AlexSalling):

Psihologu' nu a zis acelasi lucru.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Tipa mai tine la tine? Nu e asa catastrofal ce ai facut, bine ca n-ai facut pe bune. Ideea e ca te va ierta daca te iubeste, nu e o greseala de neiertat, eu te inteleg ca am aceleasi porniri cand sufar din dragoste, parca-mi vine sa mor si vorbeste gura fara mine. Nu o mai presa ca mai rau faci. Las-o 3-4 zile macar, va fi bine pentru amandoi.

| FineBroAndy a răspuns:

Te rog să ignori răspunsurile de mai sus. Tot ce trebuie să faci este să vorbești deschis cu ea despre toată faza. Am pățit același lucru cu prietena mea, mi-a zis că dacă vreau să o găsesc zăcând printr-un șanț, atunci mă pot despărți de ea oricând. Cam ce i-ai zis și tu. Dar am discutat, am trecut peste și totul a revenit la normal. Tipa înțelege că tu o iubești și dacă și ea te iubește pe tine, atunci o să te ajute și o să te înțeleagă. Dacă nu o să o facă, atunci nu te merită. Comunicarea e cheia. Poate nu ți-a răspuns la mesaj pentru că a fost ocupată, cine știe... poate nu ai reacționat neapărat cum trebuie. Amândoi aveți vina voastră, dar discutați și ajungeți la un numitor comun. Succes!

| Markusfrtt explică (pentru FineBroAndy):

Nu o sa vorbeasca cu mine. Am incercat sa ii dau mesaj sa ii spun ca imi pare rau ca a fost pe moment si nici nu vrea sa auda. Nu imi raspunde nici nu coteste mesajele

| FineBroAndy a răspuns (pentru Markusfrtt):

Atunci înseamnă că e imatură și că nu te iubește. Știu că e greu să accepți, tocmai am trecut și eu prin asta, dar trebuie să realizezi că asta este și să încerci să treci peste. Îmi pare rău, dar viața ne mai lovește așa din când în când și trebuie să mergem înainte. Ia-o ca pe o lecție și fii bărbat.

| Mandreiv a răspuns:

O poti suna si sa te întâlnești cu ea fata in fata sa vorbiti serios sau daca nu vrea ii poti trimite un mesaj si sa ii spui ca iti pare rau pentru modul in care ai reactionat, ca nu a fost altceva decat un raspuns la nervi la supărare si ca acum iti pare rau pentru cum ai reactionat si speri sa te ierte. De preferat toate acestea ar trebui sa le discutati fata in fata dar poti sa ramai si cu varianta mesajului.

| nicol2 a răspuns:

Pai tu crezi ca o fata cu mintea la cap si -ar dori o familie cu un sinucigas.Nici in gluma sa nu mai spui asta ca asta dovedeste lipsa de maturitate si mai mult o indepartezi.Accepta barbateste situatia orice ar fi.Nu esti nici primul nici ultimul in situatia asta. Timpul vindeca toate ranile.