| Emi23em a întrebat:

Hey, TPU! Eu sunt 'boboaca', intr-a 9-a. Cum e normal, iti faci amici, iti alegi amicii si asa mai departe. Eu m-am inteles super bine cu o colega, de fapt 2, eram pe aceeasi specializare toate 3, la teatru, tin sa mentionez ca sunt la un liceu de arte si eram eu, ea si inca o fata, eram deja super bune prietene, ne intelegeam super, pana mai acum vreo 4 luni cand au inceput sa ma ignore; daca ziceam ceva, ma simteam in plus, simteam ca nu sunt prietena cu ele si am hotarat sa ies din acel grup si prietena noastra comuna iesise de vreo 3-4 ori din motive personale si mie spre deosebire de ele, mi-a pasat, si am incercat sa aflu de ce iese din grup si asa si imi pasa, ca na, eram prietene, nu ca ma simteam obligata sau ceva. Dupa o saptamana, in care nu primisesem un mesaj de la ele, cum sunt si de ce am iesit din grup, am hotarat sa fac eu primul pas, fix de Craciun, urandu-le un Craciun fericit, ele mi-au raspuns cu un mersi, apoi am zis sa o intreb pe una dintre ele care e faza, de ce suntem suparate, din cate am inteles ar fi fost o problema la contul meu de Instagram ca ii aparea ca am blocat-o si pe ea si pe cealalta colega... dar nu o facusem, nu aveam nici un motiv, i-am trimis ss la lista de blocati si a zis ca ma crede dar oricum nu ma va suporta vreodata si ar fi mai ok sa pastram distanta; si ca si cealalta prietena, pe care nu am mai indraznit sa o intreb de ce e suparata si asa, fiindca oricum imi primisesem raspunsul de la aceasta, are aceeasi opinie ca a ei si m-a durut, fiindca eram prietene bune, cel putin cu M (nu vreau sa dau nume) mergeam in fiecare dimineata impreuna la liceu, ne facusem multe amintiri frumoase si deodata, singura. Intrebarea mea este: Ce pot face ca sa ma impac cu M, fiindca nu imi vorbeste deloc si nu pot sta impacata cu gandul ca vom fi colege 4 ani si vom fi suparate mereu. Nu mi-ar place sa stam pe holul liceului doar noi doua, nepasatoare. I-am dat si mesaje dar imi apare ca nu le-a vazut, eu cred ca da, dar ma ignora. Ce sa fac, cum reactionez? Am sunat-o si nu mi-a raspuns, din cand in cand ii mai ziceam tema pe grupul cu clasa, dar in rest, nu iesim din subiectele astea. Va rog, imi puteti da un sfat prietenos, respectuos si de ajutor, fiindca am mare nevoie? Imi e super dor de ea!❤️

3 răspunsuri:
| OanaDD a răspuns:

Cred ca ar trebui sa renunti la ele. Dragoste cu forta nu se poate.

| Emi23em explică (pentru OanaDD):

Multumesc, iti voi lua sfatul in considerare, chiar daca e destul de greut!❤️

| Emi23em explică:

Mersi frumos!❤️