| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, iubitul meu nu ma lasa sa fac nimic si prin nimic vreau sa zic nimic. Sa o iau cu inceputul.

Sunt cu el de 2 ani, la inceput totul a fost ok (el are 20 eu 19) dar dupa o perioada a inceput sa nu mai ma lase afara (nu sunt o persoana care iese mult gen cluburi si altele) dar nu ma lasa nici sa ies la magazin deoarece crede ca de ce am eu nevoie sa merg sa ma uit dupa altii? Si asa a inceput totul, nu am voie sa vorbesc cu nimeni doar cu parintii ori rude, nu am voie sa vorbesc cu alte fete deoarece fetele vorbesc despre baieti si sa nu il insel. Practic nu are incredere in mine deloc si am incercat mereu sa fac tot ce vrea, nu am voie cu machiaj, nu am voie haine stramte, nu am voie sa ii raspund la telefon greu deoarece crede ca vorbesc cu altcineva. Daca vorbesc cu mama mea la telefon trebuie sa ii spui inainte pentru ca daca el suna si vede ocupat iese mare scandal deoarece crede ca vorbeam cu altcineva. Deci am ajuns acum sa stau in casa, nu am voie sa ies, nu am voie sa vorbesc cu nimeni iar la calculator la fel, nu am voie sa fac ce vreau. Trebuie sa intru pe skype si sa vada ce fac sa ii dau camera sa vada ca nu stau pe telefon sau orice altceva si desigur sa vada si ce fac pe calculator, la ce ma uit poate vorbesc acolo cu altcineva. Chiar nu mai stiu ce sa fac, am incercat sa fac tot ce vrea el ca sa nu ne mai certam dar toate sacrifciile pe care le fac el tot spune ca il insel, ba chiar suna uneori si zice cu cine vorbeam la telefon cand eu doar ma uitam la telefon.Si nici nu am voie sa fac ceva fara sa ii zic daca merg la baie si nu ii zic ca merg si la bucatarie spune ca cine stie ce am mai facut. Sincer ma doare sa renunt la o relatie de 2 ani dar nu vreau sa raman asa pe viata sa nu am voie nimic sa nu fac dar partea cea mai rea este ca nu fac nimic iar noi tot ne certam pentru ca el nu crede asta si au trecut deja 2 ani nu cred ca o sa fie mai bine. Va rog, imi puteti spune ce sa fac? Sunt disperata, nu stiu daca fac bine daca ma despart de el poate ca asa fac multi iubiti dar nu stiu. Vreau parerea voastra pentru ca abia pot sa fac ceva. Sincer am incercat sa ma despart de el si a inceput cu faze ca a ti-ai gasit pe altul de mine doar ti-ai batut joc, ai fost cu mine de plictiseala iar dupa imi zice ca vrea sa fim inapoi ca nu poate sa stea fara mine iar dupa zice ca sunt iar nesimtita ca imi voi gasi altul care isi va bate joc de mine, ca el are grija de mine. Va rog spuneti-mi ce parere aveti ce sa fac in continuare?

Multumesc, FUNDA.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Ai face foarte bine daca te-ai despărți de el! Asa fac multi iubiti? In niciun caz! Asa fac doar pshihopatii. Ce face el deja nu mai e gelozie din dragoste, ci politie, anchete si urmariri. Cred ca daca ai sta cu el, e in stare sa te si pocneasca, pe motiv ca te-ai dat cu ruj. Nu ai nevoie de un om care sa te terorizeze si sa-ti traiesti viata numai cu explicații si justificari. Da-i incolo de doi ani. Altii se despart dupa 20. Iesi din relatia asta cat mai repede posibil.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este vorba despre o gelozie patologica fara leac.Tu iti irosesti anii.Esti astfel lipsita de posibilitatea de a cunoaste alti barbati si de a-ti intemeia o familie normala.

regis
| regis a răspuns:

Baiatul pare sa aiba o psihoza, am avut un caz in familie.
Din pacate nu merita sa lupti tu cu boala, deci scapa de el. Repede.

| Adry05 a răspuns:

Imi dai voie sa te numesc proasta? Cum sa stai ma langa asa om de buna voie? Desparta-te frate de el ca n-ai ce sa-i faci, lasa-l sa ramana singur pe vecie daca are gargauni din astia prosti in cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fata draga, descalta-te de papuci si fugi cat te tin picioarele si incotro ti-or vedea ochii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te izoleaza de toti.In loc sa te simti libera si fericita, te simti la inchisoare, asa e?
As putea sa zic A F.ing lot of things, dar, ai 20 de ani, stii ce ai de facut. Poate e vreun stalker, cine stie.Mi se pare aiurea rau.Mda,o seara frumoasa.

| e1xtz a răspuns:

Nu contest ca asemenea specimen ar trebui castrat, nu de alta dar daca se reproduce sunt sanse sa mai iasa altii ca el.

Referitor la tine, daca dupa tot ce scrii aici mai esti in aceasta relatie, iti meriti soarta.

Ce faci tu nu este dragoste, sacrificiu, sau ce mai spuneai tu acolo, ci doar prostie...doar iti meriti soarta, aleasa de tine.

| Lola05 a răspuns:

Valeu, asta nu e relatie, el te domina total! E o problema imensa gelozia lui exagerata!
Individul e total pe alta planeta, probabil are o stima de sine atat de scazuta incat toate frustrarile lui se revarsa asupra ta.
Of, fetito, renunta cat mai repede la relatia asta distructiva! Stiu ca doare la inceput, dar va fi atat de bine dupa! Ai sa vezi ca exista multi barbati care nu sunt gelosi si cu care, fiind intr-o relatie, puteti avea fiecare spatiul lui personal, hobby-uri, prieteni, convorbiri, intimitate.
El nu se va redresa niciodata. Gandeste-te bine daca asa te vezi toata viata sad Esti foarte tanara, e pacat. Ai o viata inainte sa cunosti alti barbati si sa ai relatii normale.

| Evans08 a răspuns:

A trecut ceva timp de atunci, ce ai făcut până la urmă?