| anonim_4396 a întrebat:

Deci, povestea este urmatoarea: Am un verisor, care s-a casatorit acum 6 ani cu o fata. Au facut un copil, apoi au inceput certurile de la bani. Cand a vrut sa plece la maicasa ea acasa, a aflat ca mai are un copil in burtica de 4 luni. Asa, s-a intors acasa cu rugamintile fam mele si ale nasilor. Acum fetita cea mare are 5 ani iar cel mic 3. Ea si-a luat acum 2 zile bagajele si a plecat la maicasa acasa cu tot cu copii. Vrea sa bage divort. Daca baga divort sunt obligati ca un copil sa fie la tata si unul la mama?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"De cele mai multe ori copii raman la mama" - Stupid!
Oricum doar instanţa de judecată va decide.
Dacă a vrut să plece de ce n-a plecat din prima? De ce a mai revenit şi, mai rău, a mai turnat un plod?!
"dupa cum dai de inteles, din vina sotului." - Stupid ioandelasal! Unde scrie asta în întrebare?
De ce mama dracului în rahatul ăsta de societate doar drepturile femeilor contează? Şi de ce mama dracului se pleacă de la premiza că doar soţul este vinovat?
Ştii ce cred eu? Că verişoara ta avea pretenţia să fie întreţinută, că soţul a pus-o la muncă şi ea sub pretextul că "creşte copiii" a preferat să tot stea acasă şi-i tot pretindea bani în casă soţului.
Răbdarea omului a ajuns la o limită şi s-a cam supărat pe tema asta.
Ceva-mi spune că instanţa nu va trimite copiii (care sunt trecuţi de stadiul de sugari) la mamă (care încă stă cu părinţii odată cu părăsirea domiciliului conjugal) ci-i va trimite la tată care are casa lui, serviciul lui şi condiţii mult mai bune de creştere.
Salut!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu.
Instanta de divort va hotari incredintarea copiilor (ambii la mama, ambii la tata ori cate unul la fiecare) in functie de probatiunea administrata in dosarul de divort, in care un rol important (poate cel mai important) il are ancheta sociala de la domiciliul fiecarui sot.
Consider ca nu este bine ca s-a ajuns la despartire, mai ales ca minorii vor avea de suferit, fara a fi vinovati, pesemne ca a devenit imposibila convietuirea celor doi, dupa cum dai de inteles, din vina sotului.
Daca exista vreo mica posibilitate, eu cred ca ar fi bine sa se impace, dar hotararea le apartine.
Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Nu daca vrea sa nu plateasca pensie alimentara ia un copil ea si unu el.[daca ramiin la ea plateste el pensie pentru amindoi. daca ii cistiga el plateste ea pensie pentru amindoi /e greu de sp ce vor face. copii sufera cel mai mult pentru situatia asta.

| luiza a răspuns:

Nu, de regula copii minori raman la mama. Asta daca tatal nu cere in instanta copii, dovedind ca mama este denaturata sau ca nu are mijloace sa ii creasca.

| ikram a răspuns:

Nu.
De cele mai multe ori copii raman la mama (asta daca e capabila si are cu ce sa+i intretina, si bineinteles daca ea vrea).
Nu se despart copii, nu sunt obligati, daca asa se inteleg sotii ca unul sa ramna la un sot si celalt la un sot este posibil.

| madagascar a răspuns:

Nu se despart copii, pentru ca sunt mici cel mai degraba or sa ramana cu mama. tatal va plati pensie alimentara pana la 18 ani, daca erau mai mari erau intrebati cu cine vor sa ramana dar in cazul de fata 90% raman cu mama

| rex_2081 a răspuns:

Copiii nu se incredinteaza mamei numai atunci cand aceasta nu-si asuma raspunderea pentru ei sau cand este decazuta din drepturile parintesti. Poate daca mama pleca si lasa copiii la sot atunci ar fi fost o problema.

| Zambete89 a răspuns:

Ai dreptate kongeriket! foarte muulta! De aceea a venit inapoi acasa ca sa stea pe bani aceia trimisi de la stat pentru copii! atunci era 8 mil si ceva pe luna.
Eu tin foarte mult la copilasul cel mare de 6 ani si as face orice sa il lase verisorului meu [sau unchiul, da ii zic verisor mai des big grin]...
Mama copiilor s-a dus la maicasa unde sta intr-un sat izolat adica sunt 5-6 case apoi o distanta foarte mare intre celelalte, magazin are in alt sat, deci acolo este dezastru. La tata copii au 2 case in aceeasi curte,[chiar daca sta tot la tara] are conditii pot spune.

| fryekid a răspuns:

Categoric NU.

| Alina_9354 a răspuns:

Nu, in instanta se va hotara care e apt sa aiba grija de amandoi si daca mama nu are nici un fel de probleme psihologige sau de sanatate ea va avea grija de ei iar tatal va plati o pensie alimentara lunara! Pacat ca se ajunge la asa ceva, pacat pentru copiihappy

| Alexa_8596 a răspuns:

Chiar nu stiu.Stiu doar ca am un coleg in clasa care tata lui cu mama lui au divortsat si colegu.meu mai are o sora si sora lui sta la maica`sa si colegu.la taicasau.love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam tirziu si-a dat seama de copilasul din burtica. Ce naibii era nesimtita? Ce ai intrebat orice s-ar spune se va stabili in justitie.