| andreeaeml1200 a întrebat:

Detașarea emotionala si sexuala poate fi cauzata de traumele si abuzurile din copilarie/adolescenta?

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau sa aud de asemenea traume emotionale si abuzuri fizice in familie, dar se pot rezolva cu ani multi de terapie, la psihiatru sau psiholog.

Dar intai este nevoie de o evaluare psihiatrica corecta, de la un medic psihiatru, pentru a afla stadiul emotional in care este persoana respectiva, ca sa i se poata prescrie un tratament medicamentos si a i se faca un program special de terapie.

Daca esti minora, nu te speria sa vorbesti cu serviciul Protectia Copilului din orasul tau, sau sa suni la TELEFONUL COPILULUI care este gratuit: 116-111

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot, dar aceste traume pot fi resetate prin tehnici NLP, încât ele să dispară.

| purcelus243 a răspuns (pentru sadrian46):

Raspundeti mi si mie domnule, de ce cei cu telepatii psihologii nu ajung sa fie plini de bani? ca ar putea stii ce numere la loto pun cei ce se ocupa cu asta, sunt un fel de puteri paranormale astea sau cum? va rog eu frumos ca vreau sa stiu si eu.

| sadrian46 a răspuns (pentru purcelus243):

1. Penrtru că nu-i interesează partea materială așa cum îți închipui tu, care ești o săracă ( asta se vede din felul în care pui întrebarea).
ca ar putea stii ce numere la loto. Aici se vede naivitatea ta. Dacă ai acces la remote viewing, clarviziune, prognoza viitorului, ( eu am după 57 de ani de efort, antrenament, pasiune, practică) asta nu înseamnă că știi și poți orice, oricând, oricum., cu oricine.

| walkaloine1312 a răspuns (pentru sadrian46):

Bun si din atatia oameni nu exista nimneni sa il fi oprit pe Hitler? sa-l influenteze telepatic? sau daca exista telekinezia sa ii fi dat cu o lingura in cap sau altceva si dupa cat timp ajungi la nivelul ala? si eu ma antrenez pe autocontrol prima data ajungi sa iti controlezi tu gandurile ala e primul nivel si cand ajungi la remote viewing?

| dullcat a răspuns:

Buna.Raspunsul e da. Aproape tot ce facem/traim se reflecta pe alte planuri, inclusiv cel sexual.

| Hyperion7 a răspuns:

DA!

| DeMicUnCălător a răspuns:

Depinde de traumele și abuzurile la care un om a fost expus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza ca desi nu esti frumoasa si lucrezi pe salaru' minim pe economie ( daca lucrezi macar), tu iti doresti un print frumos si bogat. Si reusesti sa ii atragi, insa doar pentru o noapte sau doua. Dupa care aia pleaca pentru ca sigur o sa mai gaseasca alte disperate ca tine. Daca nu mai vrei sa fi folosita si parasita iti recomand sa cauti un baiat bun care isi doreste o familie, chiar daca nu este fat frumos si nu este milionar. O seara frumoasa iti doresc!

| andreeaeml1200 explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma, dar cred ca n-ai inteles intrebarea happyhappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru andreeaeml1200):

Ai dreptate! Iarta-ma, te rog. Am citit in repezeala si am inteles ca de ce esti parasita si abndonata sexual? Scuze, dar am vazut prea multe domisoare care sunt pumpt &dumpt si bocesc pe aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da mai bine încearcă să te vindeci și să mergi la un terapeut sau să citesti carti Arta de a te iubi de Cristian stan etc

| Parakeets a răspuns:

Detașare?! Adică asta înseamnă că te "retragi" de la tot ce înseamnă emoțional și sexual?!
Cunosc termenul în mare, dar aici nu-mi dau seama exact la ce vrei să te referi cu "detașare emoțională și sexuală" știam, din ce știam că da, detașarea emoțională e cumva răceala, neimplicarea în emoții, nedorința de a avea emoții, cât de cea sexuală nu prea mi dau seama la ce referi, dar probabil e la fel ca cea emoțională, deci cumva fuga de astea două.

Deci dacă e o fugă completă acolo de chestiile astea da, cred că e o traumă. Spre exemplu multe femei sau copii abuzați sexual, nu vor mai dori vreodată să facă treaba asta. Nu au cum să mai simtă plăcere. Cam la fel și cu emoționalul, ba chiar am observat oameni care au spus "dar aș vrea să nu mai am asta, să simt asta, că e too much", deci da, cred că e posibil, dar acum depinde și de povestea omului, pentru că sincer, sunt și oameni care chiar sunt reci ei și nu doresc pur și simplu emoțional să se implice sau altfel spus "să dea" dar dacă îi cunoști mai bine nu au cine știe ce traume și chiar e posibil și să te surprindă la caracter. Adică cunoscându-i mai bine, să nu pară oamenii ăia distanți sau reci de la început. happy Acum nu știu, depinde de oameni și istoricul lor, aș spune eu. Nu cataloga însă un om fix după "e rece deci sigur are o traumă" deși și ăsta e un adevăr, o dată ce ai suferit, tinzi pe parcursul vieții să nu mai ai încredere în oameni și chiar să nu te mai implici așa de deep ca poate în adolescență, așa cum sperai în copilărie sau așa ca la prima tinerețe când totul părea roz.