Întrebare recomandată | AlinaAlexandra567 a întrebat:

Din cate stiti din intrebarea ce am pus-o acum cateva zile, soțul meu e violent cu mine si am un baiat de 8 ani cu el.Eu am incercat sa plec dupa ce am vazut raspunsurile date de voi la cealalta intrebare dar a zis ca daca divortez o sa imi ia copilul, ce pot face in acceasta situatie?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ti-am raspuns acolo asa ca o fac si aici pentru ca am fost in situatia sa aleg cu care din parinti raman, daca ai posibilitate financiara, unde sa locuiesti si copilul nu vrea sa ramana cu tatal si te alege pe tine nu are cum sa ti-l ia, va fi luat deoparte de voi doi si intrebat cu cine vrea sa ramana, va veni o inspectie de la protectia copilului sa vada unde stati, daca exista conditii, apa, curent, caldura, curat in casa, daca e mancare in frigider(chiar au deschis si s-au uitat), daca tu indeplinesti toate aceste conditii nu are nici o sansa, copilul ramane la tine fara discutii iar el e obligat la plata pensiei alimentare in valoare de 25% din salariul NET.

| dullcat a răspuns:

Strangi dovezi despre comportamentul lui si nu iti va lua nimeni copilul, din moment ce acesta nu poate fi lasat intr-o locuinta cu violenta domestica.Succes!

| Fatamuntilor a răspuns:

Instanta va face ancheta sociala la voi acasa si va stabili la cine ramane copilul.
Tu daca aduni dovezi precum ca sotul este violent cu tine, ai toate sansele ca acesta sa ramna la tine, tatal, avand obligatia sa ii trimita pensie alimentara pana acesta termina studiile.Dar tu trebuie sa dovesti ca ai conditii de crestere si educare
CEL mai bine e sa te sfatuesti cu un avocat, specilizat in asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor))) bai așa ceva rolling on the floor)))

| LePapillonSurvivant a răspuns:

O sa iti ia copilul... asta nu suna ca si cum el ar fi cel care decide. Se decide in instanta!
Violenta sotului poate fi un argument in instanta "pro copil la tine".
Daca vei avea pe cineva care sa te reprezinte cum trebuie in instanta si ai si venit, in mod normal nu are cum sa ramana minorul cu tatal lui.
Imi pare nespus de rau ca aveti probleme, probabil ca au existat semne de la inceputul-inecputului dar le-ati ignorat. Incercati sa actionati pe cale legala, nu faceti nimic nesabuit pentru ca ati putea deveni din victima - agresor!