| carmen44 a întrebat:

Doamne eu la ora asta nu dorm e 6 dimineata si sunt foarte suparata, cu ce am gresit eu in viata asta de ma pedepseste dumnezeu asa?
Cand am ramas gravida am fost cea mai fericita femeie de pe acest pamant, si ma gandeam mereu cand o sa creasca mare o sa fim ca doua prietene si o sa fie alaturi de mine in casa.imi inchipuiam eu dar sunt vise... fata mea este opusul la ce am gandit eu, ieri am descoperit ca fumeaza, nu stiu poate nu ma pot obisnui cu modernitatile astea, mai nou am aflat ca mai si gustareste tarie, in fiecare zi trebuie sa ma supere cu ceva, sau aflu cate o bomba despre ea, de comportamentul ei cu mine nici nu mai zic ca e ceva de groaza, nici pe tasu nu-l mai asculta, va rog sa fiti alaturi de mine cu cate un sfat ca simt ca nu mai pot, ma doare sufletul sa vad cum un copil exemplu s-a schimbat asa de mult in doua luni.Vine tarziu acasa adica 2-3-4chiar si 5 dimineata si cand vine nu doarme deloc ci sta pe mess cu prietenul ei pana dimineata, eu cred ca nu e normal la varsta ei sa nu doarma, nu a implinit inca 18 ani.Bea energizant sau cola in fiecare seara pe unde se duce.va rog fiti alaturi de mine.

Răspuns Câştigător
| BAd-RoMaNcE a răspuns:

Buna.si eu sunt un adolescent si poate fac si uneori acele luncruri pe care le face fata ta. ti-ai pus vreodata intrbarea ca s-a schimbata datorita varstei si poate ca nu mai simte dragostea parintilor? o alta cauza a schimbarii comportamentului ar fi anturajul prietenilor sau o alta cauza ar fi felul in acre o certati sau o jigniti. jignirile si vorbele urate nu se uita niciodata.probabil credeti ca este singura fata care bea sau fimeaza.in zilele noastre sunt foarte foatre multi adolscenti care fac aceste lucruri.isi schimba comportamantul o data cu inaintarea in varsta.

13 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Sa luam lucrurile pe rand. Cati ani are? E bine sa stii ca adolescenta e o perioada furtunoasa. Si pentru copii si pentru parinti. Gandeste-te la ea ca la un drum necesar, uneori spinos, care se va termina la un moment dat. Daca fumeaza, e nasol; tot ce poti face e sa o lasi in pace. Daca ii vei aduce pliante sau sfaturi anti-fumat, o vei indeparta. Este corpul ei si poate dispune de el dupa cum vrea. In adolescenta e vitala apartenenta la un grup de prieteni si oamenii pot face multe ca sa se incadreze undeva. Nu cred ca un grup de prieteni care fumeaza sau beau-ocazional-alcool e neaparat un grup de prieteni nepotriviti, ci doar ca fiecare incearca sa se incadreze intr-un etalon pe care il construiesc pe parcurs membrii grupului. In adolescenta, eram singura din grupul meu de prieteni care nu fuma; trebuie sa spun ca uneori a fost greu sa ma integrez si a trebuit in permanenta sa gasesc alte metode decat impartirea unei tigari. Dar a meritat. Despre orele tarzii, vorbeste cu ea si negociati o ora. Sa nu fie 5 am, dar nici 10 pm. Ca bea energizant e, iar, o moda printre adolescenti:" cate probleme avem si ce viata agitata, ca avem nevoie de energizant (cafea, cola, red bull) ca sa facem fata. Si reusim". Cum e relatia ta cu sotul? Am senzatia ca nu prea reusita. Sa vrei sa fii prietenul copilului tau e o chestie super. Sa vrei sa iti fie el prieten, nu e indicat. Nu amesteca cele doua chestii, daca e sa vina de la sine, vor veni, dar ceva peste 20 de ani. Copilul trebuie sa va aiba ca prieteni neconditionat: asculta-i problemele, sprijin-o, mustr-o cand e cazul, insa nu ii cere acelasi lucru. Cred ca ar fi bine sa aveti o discutie despre contraceptie, daca nu ati avut-o. Cumpara-i prezervative, explica-i cum se folosesc. Daca are prieten si e adolescenta, ar fi cazul. Intreab-o care sunt nevoile ei in relatie cu tine. Si gandeste-te si tu care sunt ale tale. Iar in legatura cu sotul, nu stiu, vezi ce nu merge si fa ceva pentru asta.

| Linda a răspuns:

Cu cei care se declara atei e o poveste diferita. Dar cu cei care se declara crestini, de unde pana unde inexistenta vre-unei reglementari, porunci? Daca asa simt crestinii tineri de azi se imbata, nu asculta de parinti (porunca 5), comit adulter, fura ( copiind la scoala), posibil injura... Si eu cred ca e bine sa vorbesti cu ea frumos... dar ferm, ca indiferent daca ea considera acum important sau nu ceea ce face este neconcordant cu ne spune Dumnezeu. Si prin ceea ce face ii intoarce spatele Lui si isi face rau siesi in al doilea rand.
Eu am prieteni care au adolescenti - sunt ei mai navalnici si sensibili de felul lor- dar daca atat parintii cat si copiii sunt crestini adevarati, chiar daca de pilda stau pana la 12 noaptea intre prieteni, nu iau energizante, nu beau, nu stau in brate baieti la fete, au convenit dinaite ora la care se intorc acasa si se tin de ea. Dar e super greu cand anturjaul este de un anumit gen cineva individual sa se tina tare. Eu ma rog pentru voi si roaga-te si tu ca Dzeu sa o lumineze ca ceea ce face nu e bine sa sa-i scoata oameni si intamplari in cale care sa o faca sa aleaga drumul bun. Domnul cu voi.

regis
| regis a răspuns:

Ia si tu o sticla de tarie, sau mai bine o sampanie, desfa-o impreuna cu tatal ei si ciocniti un pahar. Cum nu aveti ce sarbatori? Fetita voastra a crescut mare, cand veti reusi sa intelegeti asta veti fi din nou fericiti.
Acum sunteti intr-un moment de cumpana, puteti deveni prietenii ei cei mai buni sau dusmani. Nu uitati ca fructul oprit este cel mai tentant, incercati sa nu o determinati sa va faca in ciuda.

| LoveForShania a răspuns:

Este o problema a varstei.
Este influentata de altii.comportamentul ei este foarte negativ.
Consulta un psiholog. el iti va explica totul. Eu sunt la Liceu Psihologic dar nu am mentalitatea unui adult!
Si eu sunt adolescenta, am 15 ani. eu nu am facut toate astea deoarece parintii mei au fost putin mai stricti!
Depinde si de parinti! Ei ii dau educatie. o lasi o lasi dar pana unde?
Daca a inceput asa intr-o zi va putea ajunge insarcinata.
Va zice ea ca nu face. dar tot asa va fi influentata de altii sau vede ce se intampla in ziua de astazi!
Vorbeste cu ea. si fiti mai stricti!
Consulta un psiholog sau un psihopedagog

| georgy_4632 a răspuns:

Buna.Si eu am un baiat de 20 ani, cu 4 ani in urma, eu am plecat la munca in italia, iar el a ramas cu mama acasa, neavand nici tata. S-a incurcat cu o fata, bea, nu mai dadea pe acasa, de 1 an jumate l-am luat in italia.Lucreaza,nu mai bea, nici nu mai zici ca este acelasi.Nu dispera, se va indrepta in timp.

| hanry a răspuns:

Exista si bataia.(o idee mica).

| getty a răspuns:

Trebuie sa o intelegi
Incearca sa vorbesti cu ea, sa simta ca esti alaturi de ea.Cu orele tarzii nu stiu ce sa zic, daca ii interzici sa mai iasa o sa se spere pe tine si o sa o indepartezi mai mult. Puneti va de accord asupra unei ore la care sa vina acasa.Incearca sa i pui niste limite, dar ai grija sa nu fi prea drastica. Explica-i ca fumatul nu este sanatos si toate cele, si daca continua sa fumeze incearca sa o intelegi, e optiunea ei.Adolescentii fumeaza, beau pentru a fi in rand cu ceilalti. Ii cunosti prietenii? este rau daca se afla intr-un anturaj ~urat~. daca nu ii cunosti propune-i lucrul acesta. Spune-i ca vrei sa faci cunostinta cu ei, si permite-i sa-i aduca in casa ta.Asa o sa o ai mai aproape. Fa astfel incat sa spuna `uite ce mama la moda are`. Si daca asa nu merge lipseste-o de anumite chestii cu care era obisnuita, bani etc.
Dar cel mai bine e sa fii prietena ei, sa comunicati mult.Iti doaresc succes!

| raidu2004 a răspuns:

Incearca impreuna cu sotul tau sa stati de vorba cu ea si sa aflati de unde schimbarea asta dar de cele mai multe ori este anturajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si eu sunt de acord cu regis.trebuie sa o accepti asa cum este pentru ca a crescut, are personalitatea ei si nu ai ce face.nu ii poti alege prietenii, nu ii poti impune ce sa faca. cel mai intelept lucru pe care il poti face este sa o intelegi, sa ii fii alaturi, sa ii arati ca o iubesti, sa fii prietena ei. daca vei reusi aceste lucruri situatia se va schimba, tu ii vei putea da sfaturi pe care ea le va asculta si va tine cont de parerea ta.ai incredere in tine si in ea, nu este capatul lumii, este o transformare normala si va trece si asta.eu am 24 de ani si pe la 16-17 ani am avut aceleasi probleme cu mama mea(adica ea cu mine!), dar cu timpul lucrurile au devenit la normal. e doar o perioada aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carmen iti inteleg durerea si strigatul teu pentru ca si eu am apelat la sfaturi acum citeva saptamini si eu am pb dar cu baiatul meu si e mare are serviciu dar dintr-o alta cauza cea a relatiei cu o fata e greu sa i intelegi pe tinerii de azi sfaturi e f usor de dat de inteles nu stiu cine se poate transpune in supararea ta e adevarat ca e inca f mina deci nu e majora ce poti face? probabil daca vei comunica \cu ea mai mult daca poti ca si asta e o intrebare doreste comunicarea sa te asculte sau... e bine sa consulti un psiholog tu intii ca sa-i ceri parerea cum sa actionezi specialistu te va intreba f multe lucruri vsv de toate pb de a lungul vietii ei si pb din fam voastra daca au fost apoi te va sfatui incearca si vei vedea asta e singura sol sa nu dai gres succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca e din cauza anturajului sau a prietenilor ei sau mai e posibila distantarea de la copil la parinte e mai bine pentru ea sa stati mai mult timp imppreuna sa mergeti prin parca cu fica dmv sa va uitati la filme sau ma rog asa ceva.eu sunt Bogdan am trait si eu aceleasi perioade dar am renuntat deja din a 2 a zi fiind ca nu stiam ca prieteni mai sunt cea ce sunt.am aflat a fumau beau alcooluri si multe altele dar dumnezeu ma ajutat si am scapat de toate acestea.acum imi petrec mult timp cu familia si cam cate 1ora sau 2 pe zi cu prieteni mei care sunt niste baieti de axceptie. incearca sa vb cu ea cat mai mult si sai saxplici tot cea ce ea face, poate ca inca nusi da seama cea ce face dar asta este inaintarea in varta

| emilia46_9849 a răspuns:

Asa e varsta!
dar pentru a-i fii bine ar fi cat mai bine sa o tineti cat mai aproape de d-voastra.
cu mine mama nu a fost alaturi si am ajuns unde multe nici nu ar vr sa fie.is o fata frum. dar cu multe defecte.fiind far mama am ajunsesem sa beau, fumam kair si acum nu m-am putut lasa, ma comportam urat cu tatal meu, kiuleam de la liceu si veneam acasaa la 5 dimineata.mai ap mi-am inceput viata sexuala devreme si chiar am rms insarcinata.acum is mama si am 17 ani iar copilul meu are 9 luni.incerkti sa o indreptati pn nu regretati.

| paul_9023 a răspuns:

E varsta contradictiilor....incearca sa te impui si chiar sa gaseasca in tine un prieten. e inca in formare.