| Florentina_Mariana_1996 a întrebat:

După părerea voastră credeți că dacă bărbatul nu respecta femeia decât dacă stă la cratiță și acasă în afara să facă și alt gen de sport muncă și așa mai departe se va putea schimba din viciile acestea și pe deasupra mai vb și cu cuvinte jignitoare oare se va schimba sau nu mai merita o a treia șansă?

17 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Categoric nu.

| anss23 a răspuns:

Un bărbat care nu respectă decât un anumit tip de femei, care în mintea lui respectă nişte criterii stricte, şi pe celelalte le dispreţuieşte e un misogin care nu se va schimba. Adică tu cu siguranţă nu îl vei schimba, doar el îşi va da seama după mult timp că greşeşte şi că o femeie e un om cu propriile dorinţe şi alegeri, şi nu o slugă de-a lui! Dacă mai foloseşte şi cuvinte jignitoare la adresa femeii cu care e, e clar că în timp poate inclusiv să recurgă la violenţe fizice, aşa că nu merită nicio şansă!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai merită, e clar ca acela nu se va schimba. Ce varsta ai? Mersi.

| RAY a răspuns:

Nu stai cu o femeie doar ca sa-si faca mancare, daca as fi femeie nu as accepta asa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Respectul in cazul asta, nu tine de cat de cuminte sau domestica este femeia, tine de cei 7 ani de acasa, de bunul simt, de dragostea pe care o poarta femeii si de cat de inteligent este el, barbatul.

Viciile nu se schimba, raman acolo, adanc infipte in personalitatea persoanei respective, indiferent de situatie, in cazuri grave cand iese scandal sau bataie, se promite, se ajusteaza dar nu dispar, stau in stare latenta, pana ii vine din nou bine lui, sa le scoata la iveala. Un viciu, nu moare si nu dispare niciodata!

Eu, personal nu as da nici a doua sansa, pentru ca, a treia nici nu se ia in calcul!
Pentru ce as suferii alaturi de un animal?
Eu am renuntat la unul doar pentru ca m-a strsn de cot la o peterecre si mi-a cerut sa nu dansez cu prietenul lui, desii el ii daduse voie sa danseze cu mine, dar cand i-am vazut atitudinea si tonul poruncitor, am rupt legatura imediat, dupa 3 ani de relatie. Nu m-am inselat, s-a insurat cu alta... si ii face zile fripte de cand s-au casatorit, din cand in cand o mai altieste si peste gura, deci, ceea ce eu am vazut in el, violenta, gelozia si temperamentul dominator, altele nu-l vad sau se complac in situatia aia, pentru ca eu nu as pricepe, de ce sa stai sa suferi alaturi de un animal, cand poti sa fii fericita cu altul.

| sabin89 a răspuns (pentru Violleta2022):

"de ce sa stai sa suferi alaturi de un animal, cand poti sa fii fericita cu altul." - cu alt animal? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru sabin89):

Era nevoei sa apelezi la sarcasm?
Te-a facut mai fericit, sau mai destept completarea aia?

| sabin89 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu era sarcasm, ci doar putin umor. Nu pune si tu la inima toate nimicurile, incearca sa mai si zambesti. Si eu saunt de acord cu ce ai zis, ca nu merita a doua sau a treia sansa. Dar ceva adevar era si in "sarcasmul" meu, ca se intampla de multe ori sa cazi din lac in put; adica sa scapi de un animal si sa dai de altul. Oricat de atent si precaut ai fi, nu poti sa fii foarte sigur de persoana cu care te angajezi intr-o relatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sabin89):

Cazi din lac in put daca nu te inveti minte de prima oara, ca alegerea tot tu o faci, nu-ti baga nimeni pe gat, nu?
Ideea este sa casti ochii bine ce alegi si sa nu ajungi in aceeasi situatie ca precedenta.

Total de acord si cu ideea ta, ca oricat de atent si precaut esti, nu poti sa fii niciodata sigur ce alegi, dar poti sa ai rabdare sa cunosti un om, pana decizi ca vrei sa fii pe veci cu el, nu?

| minrest a răspuns:

Eu cred ca nu se va schimba, pentru ca aceste defecte tin de personalitatea lui si de conceptiile lui, iar aceste se stabilizeaza in adolescenta tarzie si se modifica foarte greu. De fapt e aproape sigura o agravare continua.

| danay72 a răspuns:

Doar cine e în cauza poate sa decidă. Dar o persoană care iubește cuvadevarat nu vorbește urât, respecta partenerul și îl ajuta la treburile casnice. Iubirea adevărată nu se comporta necuviincios, nu își cauta propriile interese și nu se irită.

| WaterDrop a răspuns:

Sa se schimbe el? Cu siguranta nu daca deja gandeste asa, mai ales dupa o anumita varsta.

| xerxes1 a răspuns:

Se schimba, dar in mai rau.

| peperonies a răspuns:

A 7-a oara e cu noroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua șansă poate, dar a treia ba! Și da, se va schimba. În rău!

| diapopa a răspuns:

Draga mea, imi pare sincer rau ca ai ajuns in aceasta situatie, dar adevarul dur este ca de obicei barbatii cu un caracter mai agresiv si brutal vor ramane intotdeauna asa. asa este el de o viata intreaga, iar tu nu il vei putea schimba sad

| ShadedCanvas a răspuns:

In cazul meu, comportamentul difera in functie de individul in cauza.Aici e vorba de respectul unei persoane iubite.Nu conteaza ocupatiile cotidiene, in fond relatia se bazeaza si pe respect recoproc; deci nu poate sa fie incadrata nici in categoria asta.