| Aldutssss31 a întrebat:

E cineva pe aici care a reușit să se înțeleagă bine cu socrii? Eu mereu am fost in conflict cu ei.Ca un mic rezumat iubitul meu a fost mereu tratat ca un copil mic cand stătea cu ai lui(deși deja depășise varsta de 16 ani), i se punea masa, spala haine si toate cele.Iar mama lui avea pretentia ca eu sa fiu inlocuitoarea ei si sa fac eu lucrurile astea. Dupa ce ne-am mutat împreună avea mereu vizite neanuntate iar eu ii spuneam prietenului meu sa vorbească cu ei ca nu este normal iar mie imi era rusine sa le spun.De fiecare dată eu eram vinovată cu orice, își permitea să îmi vorbească urât desi eu i-am vorbit mereu frumos si efectiv era o femeie foarte toxică. Intr-un final ne-am mutat în apartamentul meu si nu isi mai permite sa vina la usa dar in schimb vorbeste de mine in absenta mea.Eu am ales sa n-o caut, sa nu-i scriu, efectiv sa ma port ca si cum el n-ar avea părinți.Credeti ca este greșit cum procedez? Totusi au fost luni de zile in care am lăsat de la mine doar ca sa fim in relatii bune dar mi-a ajuns.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti criticata in permanenta: intreaba direct, cum sa procedezi, cum ace soacra ta!
Incearca sa faci asa cum vrea ea, dar discutand si cu sotul tau, fiecare aspect. Cand discuti asemenea probleme cu el, fii foarte amanuntita si repetata si nu uita ca ideea este al mamei LUI.
Iti garantez: in maximum 3 luni el ti se va alatura si se va opune "sfaturilor" mamei sale.
Din acel moment ai si tu un cuvant de spus, poti sa-i cauti "nod in papura" soacrei tale. Daca tintesti cum trebuie, ea se va delasa de sacairea ta prin nimicuri.
Astfel "se dreseaza" o soacra cicalitoare si se obtine linistea in familiewinking

| darrio2007 a răspuns:

Sigur iubitul tau era singurul copil la parinti. Gresesc?

| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce soacra vorbesti?
Spui peste tot de iubitul tau...deci iti este amant/concubin doar, nu sot si in cazul asta nu ai nici soacra!

Frumusetea in asemenea relatii este ca nu te leaga nimic de el sau de masa, deci poti sa le faci vant cand vrei din viata ta!
Altul!
Unul care nu vine cu manipulare si control de la masa.

| Aldutssss31 explică (pentru Violleta2022):

Nu suntem căsătoriți dar stăm în aceiasi casa..Practic e cam acelasi lucru.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

NU-i acelasi lucru, asta incerc sa-ti spun!
Asta este concubinaj! Azi sunteti impreuna, maine isi ia valiza si pleaca, fara nici un feld eobligatie legala sau proces de constiinta.
Nu va leaga nimic legal, iar masa nu-ti este soacra, ci mama lui si atat.

| Aldutssss31 explică (pentru Violleta2022):

Si daca sunteti căsătoriți il poate obliga cineva sa nu-si ia valiza sa plece daca nu mai vrea o relație? nici macar actele alea nu te tin legat de o persoană, cand va despărțiți va despărțiți si gata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Nu-l poate obliga nimeni sa stea cu tine, asta este clar.
Dar nu-si va face nici o relatie extraconjugala daca isi iubeste partnera cu adevarat si are absolut ce are nevoie acasa: blandetea nevestei, dragostea ei, satisfactia, placerea de a se intaorce acasa, loialitatea, respectul samd.

| Freya1 a răspuns:

Și eu am avut parte de socrii ce sa nu ma agreeze.
Intr-o realatie era socru, în alta soacra deși am încercat intr-o relatie o varianta sa tac, sa fiu răbdătoare și buna, iar în celalalta sa le spun franc în fata și nici cum nu a mers.

Părinții mei de fel mai bine ma cearta pe mine si nu imi dau dreptate, decât sa își supere sau jignească ginerele ce e străin pentru ei și ce le poate purta ura.Dar la socrii mei nu era asa.La ei copilul lor are dreptate și eu nu as avea drept sa spun altfel, indiferent dacă e o decizie bună sau proasta.

| Sophieka a răspuns:

Eu nici nu intram intr-o relatie cu asa personaj.

Genul asta de "mame" si parinti nu doar ca vin cu programe si frustrari din copilarie dar le varsa pe tine iar un copil asa de rasfatat si super protejat va fi o nulitate de om cand creste.

Tu nu esti mama lui, iar acum ca e mare, ma-sa si rudele lui trebuie sa treaca pe plan secund.

Am renuntat la tipi de care imi placea pentru ca dupa ce aflam cum erau parintii lor, mai ales mamele lor, stiam ca vor fi telenovele intre mine si ei iar eu sunt o persoana vulcanica si nu as permite asemenea nesimtiri.

Faci cum crezi... Ce ai ales, aia ai. Ai ajuns sa iti dedici viata si sanatatea unui bolovan. Nu trebuie sa facem din nimeni o prioritate atat de mare incat sa ajungem calcati in picioare.

| carevaescu a răspuns:

Nu trebuie sa te intelegi bine cu ei, dar trebuie sa-ti respecti partenerul, si asta înseamnă sa-i respecti părinții.
Câteodată este greu, dar câteodată este usor sa ignori oricum s-ar comporta o persoana - ca nu sare la gatul tau, e doar o chestie de atitudine.
El pe de alta parte ar trebui sa si dea seama ca si el trebuie respectat de catre părinți, iar asta implica respectarea partenerei lui. Lipsa de respect la adresa ta înseamnă ca nici pe el nu-l respecta.

| CleanHeart a răspuns:

Depinde de socrii dar te mai certi și tu singur in oglinda dapo cu socrii
Tu contează să nu pui la suflet.

| Bariel a răspuns:

Banuiesc ca esti majora, confrunta-i, fi increzãtoare. Dezbate problema cu ei si ajungeti la un comun acord. Multi fac greseala de a si constrange partenerul sa faca treaba asta pentru ei, ceea ce nu aduce decat la frustrari si rachiunã ascunsa din partea lor fata de tine in absenta partenerului. Fi cat se poate de sincera, daca continua sa fie lipsiti de respect fata de tine atunci nu ai alta optiune decat sa stai departe de ei sau sa ti schimbi partenerul. Acum tu stii ce nemultumiri ai, depinde de tine cum abordezi discutia asta cu ei, ai grija sa o facai intr-un mod cat mai impunãtor, posibil sa fie narcisisti si sa incerce sa te abureasca (gaslighting), ar fi ideal sa o faci fara partenerul tau de fata, chiar daca o sa creeze incoveniente, nu o sa faca decat sa te incurce si o sa l foloseasca impotriva ta