| Wheizii a întrebat:

Este vorba despre un divort si custodia copiilor, Un baiat si o fata 3 si 4 ani. Cine o sa castige custodia avand in vedere urmatoarele, tatal intretine familia literalmente, mama nu are job. Tatal este mai mereu plecat de acasa cu munca, lucreaza pe vas. Mama l-a inselat cu alti 2 barbati si a abandonat copii timp de 2 luni, de asemenea mama este alcoolica si a fost in spital pentru consum excesiv, copii nu au fost dati la gradinita pentru ca a cheltuit banii. Multumesc ca ati citit si astept un raspuns detaliat, va doresc o zi buna si toate cele bune!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent custodia este comuna, cu exceptia cazului ca un parinte este decazut din depturile parintesti.
Instanta va stabili domiciliul minorilor la un parinte, de regula acela care s-a ingrijit de minori si pana la divort, avand in vedere, in primul rand, interesul minorilor. Se vor administra probele necesare, in primul rand o ancheta psiho-sociala si apoi proba cu martori.
Daca situatia reala este cea descrisa de tine este aproape sigur ca instanta va stabili domiciliul minorilor la tata.

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cel mai in masura sa te ajute este un avocat specializat in divorturi.

| Andreeush a răspuns:

Copii vor ramane cu tatal lor deoarece mama lor nu este in masura sa se ocupe de ei si nici nu are un salariu cu care sa ii poata intretine corespunzator.
Statul poate da custodia tatalui pe perioada determinata pana cand mama copiilor va putea sa isi rezolve problemele si sa le asigure copiilor conditii decente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt în măsură să dau un răspuns complet.
Ajut cu câteva precizări. În dreptul familiei se pornește întotdeauna de la INTERESUL SUPERIOR AL COPILULUI.
În situația de față judecătorul va propune custodia copiilor părintelui care poate să ofere cele necesare dezvoltării armonioase în cazul celor doi.
Cu siguranță se va analiza situația și ulterior, pe baza probelor se va constata cine poate să întrețină familia.

De precizat faptul că este important să consultați un avocat dacă vă aflați în situația descrisă, doar acela are expertiza necesară pentru a garanta rezolvarea situației.

| Wheizii explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns Dl. Florin, apreciez!

| Teo29 a răspuns:

Trebuiesc stranse probe din timp daca nu le are deja, eventual prin firma de detectiv particular ca stiu ca sunt autorizati pentru probe admise in instanta pentru a dovedi cele de mai sus, dar si alte dovezi conteaza.