| xSega a întrebat:

Există cazuri când o persoană a înnebunit din cauza unei despărțiri?

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Au ucis din cauza despartirii

| Freya1 a răspuns:

Da sunt cazuri.
Acum sunt fel si fel de cazuri spre exemplu un om poate sa inebuneasca dupa o despartire pentru ca si-a facut planuri si-a pus speranta si tot ce aveau in acea dragoste de la bani la sentimente si o data ce a pierdut acea relatie s-a dus tot.

| addy200 a răspuns:

De înnebunit nu am auzit dar de la o persoană liniștită a ajuns să bea să se drogheze să fumeze..practic să își schimbe viața radical din cauza asta

| AssoX a răspuns:

Depinde de varsta, eu de exemplu recent m-am despartit de prietena mea si ma doare fix in..., adica am fost putin suparat dar totusi mi-a trecut, nu inteleg cum uni oamenii pot sa intre in depreie si cacaturi de genul...adica na, sunt destule fete

| xSega explică (pentru AssoX):

Clar

| AssoX a răspuns (pentru xSega):

Clar ce?laughing

| xSega explică (pentru AssoX):

Clar sunt fete destule

| Ctvd a răspuns:

Ştii că dacă a înnebunit păi doar din cauza singurătăţii sau din cauza că se simte oribil deoareve a ofensat acea persoană şi îi pare rău dar persoana nu vrea să-l asculte şi nici să ierte. Dacă trevi pron asta sau cineva din cunoscutii tai, viata merge asa ca sunt sigură ca te vei descurca!

| Unicornlover7 a răspuns:

Este posibil ca pe o persoana sa o fi afectat o despartire atat de tare incat sa intre intr-o depresie sau sa intervina alte posibilitati psihologice. Acuma, aici depinde de varsta. Un adolescent si o persoana varstnica au sanse mai mari sa faca o depresie sau sa "innebuneasca", deoarece psihicul lor este mai fragil. La un adult de 25-60 ani cazurile sunt mai putine. Dar se poate... daca acea persoana chiar ar fi nebuna, atunci aici ai un site cu simptome. Nu judeca inainte sa cunosti, dar ai grija cu acea persoana totusi :)
http://www.csid.ro/semne-si-simptome/dementa-11234824/

| xSega explică (pentru Unicornlover7):

Tocmai de asta întrebăm am văzut pe cineva care spunea că sufera de depresie de 8 ani si ca nu a mai ieșit din casă tot de atâta timp si de asta întrebăm

| Unicornlover7 a răspuns (pentru xSega):

Da, pai e foarte posibil. Dar in cazurile alea e bine sa vada un medic sa ii dea antidepresive...numa ca in generaldepresivii nu vor sa le ia. Pe omul asta cineva ar trebui sa-l ia si sa il introduca din nou in viata. Faptul ca s-a separat de lume da atata timp ii poate crea probleme de readaptare si el stie asta. Exista cercuri unde acesti oameni pot vorbi cu altii care au trecut prin acelasi lucru, initializandu-se in contactul cu alte persoane. Dar pentru inceput trebuie vorbit cu omul ala calm, sa i se explice ca nu e bine sa stea in casa, sa iasa, sa cunoasca alte persoane, si sa i se dea antidepresive. Daca e mai rau decat o depresie, poate fi o boala si chair trebuie mers la doctor!

| PoRcX a răspuns:

Da,dar daca ai o problema cu despartirea cel mai bine ar fi sa iesi cu prietenii si sa faci ceva ce-ti place si daca esti acasa la fel ocupa-ti timpul ca sa uiti de acea persoana nu sa stai in casa sa te afunzi in ganduri d-alea naspa etc.

| AmrNails3201 a răspuns:

Da,existe cazuri si mai grave, acest lucru se poate intampla din cauza depresiei, deoarece persoanele respective nu isi vad viata fara iubirea vietii lor, astfel inchizandu-se in propriile ganduri si fara a comunica sau iesi se ajunge la astfel de lucruri.Mai exista posibilitatea ca aceste persoane care nu pot suporta durerea sa renunte la viata, sa ajunga sa urasca tot ce e in jur si sa devina un spirit nelinistit si catastrofal dornic de a face rau.