| anonim_4396 a întrebat:

Exista multi baieti in general care au impresia ca daca le faci un compliment sau esti amabilă cu ei, automat ii iubesti sau te dai la ei?
Eu fac complimente din politete, dar si ca sa fac lumea sa se simta mai bine.
Fac complimente cum ar fi:
,,Imi place camasa ta"
,, Ce bine iti sta parul!"
Sau
,, Pantofii se potrivesc perfect cu restul tinutei"
Sau daca are o pasiune ii spun ca se pricepe la acel ceva.
Fac complimente oamenilor care consider ca le si merita (adica nu sunt superficiale, nu sunt doar vorbe aruncate in vant, au adevar la mijloc).
Problema e ca am mai auzit baieti care ziceau ca daca o fata ii complimenteaza, automat ii place sau se da la ei. Ceea ce mi se pare aberant.
Exista ceva numit amabilitate sau chiar prietenie, care nu are legatura cu iubirea.
Ce parere aveti de rationamentul cum ca, daca cineva te complimenteaza odata sau de doua ori, automat te place si se da la tine? Au multi oameni mentalitatea asta?
Ca daca sunt multi, mai bine nu mai fac complimente, ca sa nu le creez o impresie gresita.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Eu am pățit sa fiu aproape abuza din cauza faptului a am avut bun simt si am incercat sa refuz politicos pe cineva (si nu am pățit o data).
Adică mi s-a intamplat ca cineva sa se de-a la mine si daca am refuzat politicos sau mai voalat nu prin două perechi de palme sa insiste sau chiar sa vrea sa ma sărute sau atingă fara voia mea.Pentru ca tot asa, cum spui tu in capul lui/lor e ideea aia prostească, ca daca nu mi-a dat două perechi de palme cand m-am dată la ea si doar a dat în spate e lesinata dupa mine.

Probabil asta se intampla cand placi pe cineva si devi paranoic.Adica,o dată ce placi pe cineva si acel cineva iti face un compliment sau se comporta frumos automat iti visezi nunta, nu te gândesti doar ca e o formă de politețe sau respect.

| Catrice a răspuns:

"Sau daca are o pasiune ii spun ca se pricepe la acel ceva." da poate nu se pricepe și după umbla cu nasul pe sus numa ca i-a zis cineva ca se pricepehee hee

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Pai da dar am zis ca le zic alora care merita.
Adica daca nu se pricepe, evit sa ii mint. Doar daca relativ se pricep.

| Vântulalb a răspuns:

Cei needucati, cei prost crescuti cred ca te dai la ei daca esti amabila. Din pacate, multi. Ei nici nu stiu sa fie amabili. Toata amabilitatea lor se reduce la un "buna ziua" spus unei vecine batrane, pentru ca ii obliga mama. Si li se pare mult.

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Si uite asa, de multe ori de nevoia de a nu fi intelesi gresit, umanitatea degenereaza.

| Saiko10 a răspuns:

Eu zic ca este simplu, continua sa faci complimete cand simti ca trebuie, si daca cineva pe care nu il placi se da la tine ii spui ca nu il placi si era doar un compliment, si da multi baieti cred ca niste complimente inseamna iubire.

| CassiusAlexander a răspuns:

Nu. Unii zic în glumă chestia asta, dar în mod serios, nu, nu crede nimeni că după un compliment îl placi.

| MetisuI a răspuns:

Majoritatea gandesc asa pentru ca nu prea sunt bagati in seama de fete si e mare sarbatoare pentru ei cand nu sunt ignorati complet de o fata.
Drimmero e un exemplu a vorbit o fata putin normal cu el si acum e indragostit de ea in fiecare zi vorbea despre caste pe undeva apuca