| krys a întrebat:

Fetita mea de 2luni si 11zile are greutatea de 5500gr si e nascuta cu 3200gr ma intreb daca am pieptul bun

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

A luat in greutate chiar un pic mai mult decat e normal. Ar trebui sa ia un kilogram pe luna in primele 3 luni (de la greutatea minima atinsa, greutate care se atinge in primele zile dupa nastere si e cu 2-300 de grame mai mica decat greutatea la nastere).
Deci daca acceptam ca a avut minim 3000 de grame, ar trebui sa aiba cu 2300 de grame mai mult (doua luni si o treime), deci 5300 de grame. Stai linistita, copilul creste bine, deci mananca suficient.

| nicp a răspuns:

Fetita ta a luat foarte bine in greutate. Nu trebuie sa-ti faci probleme.
Uite aici un grafic dupa care m-am luat eu:
http://www.treiursuleti.ro/....../index.php

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista piept bun sau piept rau.laptele tau este cel mai bun.scade in greutate daca nu ii dai de cate ori vrea sa suga, sau daca are probleme de sanatate.copilul trebuie sa suga de cate ori simte nevoia.la 2 luni si 11 zile are greutate ideala.trebuie sa ia in jur de 900 gr-1 kg pe luna.asa ca stai linistita, daca scade trebuie sa mergi la pediatru. dar pana la 5 luni ideal ar fi sa ia in greutate cam 900gr-1kg pe luna, dupa scade treptat.

| viky a răspuns:

Felicitari esti o mamica care are grija de bebele ei