| SoniaNicoleta a întrebat:

Fratele meu are 5 ani, eu am 19 ani părinţii noştri nu sunt acasă, sunt la munca pe tura de noapte, ei muncesc si în weekend să ne asigure noua, mie şi fratelui meu un trai mai bun, peste 3 luni ei trebuie să plece în Anglia şi voi rămâne eu cu fratele meu. In fine, asta e alta poveste.Acum sunt doar eu cu fratele meu acasă, eu aş vrea să va mai zic ca fratele meu e foarte ataşat de mine.Pe el mama l-a nascut când avea 48 de ani, acum ea are 52 de ani. Intrebarea mea e alta, cum pot avea grija de fratele meu cand parinţii vor pleca în Anglia?

3 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Va trebui sa-i fii si mama si tata.
Iar cu un copil de 5 ani... nu e tocmai usor. Tu vei lucra sau studia? Ce va face cand nu esti acasa?
Ar fi indicat ca parintii sa-l ia cu ei. Si sa-l dea la gradinita acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| MrAM a răspuns:

Din pacate viața nu e usoara si dreapta cu toți. Ma bucur sa aud ca ai o relație apropiata cu fratele tau, asta va ajuta pe viitor.
Problema e ca odata ce ai tai se vor muta tu va trebui sa devii responsabil de fratele tau si tot ce presupune nevoile lui. Banuiesc ca dupa o perioada de acomodare parintii tai il vor lua in uk insa va trebui sa va descurcați intre timp.