| bleakk a întrebat:

Fratele meu este clasa 9-a.Eu sunt a 11-a.Sunt la un nivel intelectual mult mai mare ca el,in sensul ca am o cultura generala mai vasta si in general ma descurc mai bine ca el la scoala,insa nu asta vreau sa scot in evidenta.Mi-am dat seama de multe lucruri pe care eu in trecut nu le-am facut cum trebuia si nu am facut bine,si vreau sa ii explic fratelui meu si sa intelega,insa il vad mereu,parca e disperat,ca inca se uita la desene,si joaca DOAR jocuri si sta pe fb, fara sa caute si el informatii ceva, etc.Nu vreau sa fie ca mine,cum sunt acum, ca nici eu la varsta lui nu eram cum sunt acuma, insa nu vreau sa repete aceeasi greseala ca si mine.Cum pot sa ii spun,ca cu vorba buna nu merge, daca tip si zbier la el, intelege pe moment dar dupa ramane indiferent.Deci pierde mult timp facand lucruri nefolositoare,si daca-l pui sa invete ceva pentru scoala, sa se lipeasca si el de o materie, sa-i placa ceva nimic.Cum sa procedez?

6 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Blocati-va naibii pc-ul. puneti o parola aiurea si aruncati-l.varza!

| Doub a răspuns:

Fiecare are viata lui. Nu-l poti obliga sa faca nimic. Incearca sa discuti cu el serios ca de la frate la frate.Incearca sa-l asculti. Poate ii place vreo materie, poate vrea sa se axeze pe ceva. Alta varianta nu ai.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| TipaS a răspuns:

Fă-l să înțeleagă că fără școală n-o să ajungă nimic în viață. Până la urmă nu trebuie să învețe totul dar când va avea o vârstă și cineva îl va întreba ceva despre istorie să zicem el va fi mut. Nu îl obligă nimeni să învețe totul pe îndelete dar nici deloc. Nu-i cere nimeni numai note de 10 că materia de a 9-a este grea. Sper să rezolvi.
Baftă!

| bleakk explică (pentru TipaS):

Nu mi-ai dat un raspuns concret, doar m-ai indemnat sa-l fac sa inteleaga si eu intreb:cum? Ce metode pot folosi sa-l motivez?

| TipaS a răspuns (pentru bleakk):

Păi asta e metoda. Explică-i. Nu ai cu ce metode să-l motivezi.
Baftă.