| Andreea_Brandus_1995 a întrebat:

Fraza asta:"Am ce oferi, dar nu am cui" nu vi se pare egoism si prefecatorie? Adica o matusa de a mea care este medic si nu are copii i-a zis asta mamei recent. Cum sa spui ca nu ai cui avand in vedere ca exista atatia oameni saraci in lumea asta? Ea mai are cativa prieteni, poate sa ofere cu ocazia zilelor de nastere sau onomastice. Si pe langa prieteni are si rude ca toata lumea. Poate oferi rudelor si nu numai, caci exista atatea ONG-uri unde poti dona lunar sume mari de bani. Si sa explic clar de ce o fac egoista: o verisoara de a ei i-a cerut recent bani imprumut, daca nici asa nu vrea sa dea, apai cum sa ofere?

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta este lozinca unui Hagi-Tudose, adica zgarcit pana in maduva oaselor!

"AM CE OFERII, DAR NU AM CUI DA"

Adica are bani gramezi dar este atat de zgarcita ca prefera sa nu dea nimanui, de frica sa nu saraceasca.
Assemenea oameni sunt reci, aroganti, snobi si rautaciosi carora nu le va pasa niciodata de nimeni, de frica sa nu cumva sa-i ia cineva vreun leu din ce a agonisit ea.
Ajung sa crape singuri in casa, in mizerie si frig, ca se agrcesc si la propria mancare si la cheltuit pe energia electrica.
Asemena persoane nici nu trebuiesc vizitate sau intrebate ce mai fac, fiindca sunt niste nulitati, care iti fac mai mult rau cu veninul lor, decat bine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E averea ei și practic face ce vrea cu ea și da sau nu da cui vrea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu mi se pare.

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru sadrian46):

Ce raspuns scurt si sec!

| anonim3247 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Oamenii cu bani donează la biserici bani mulți.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Mai e ceva - sunt femei care dau lunar pentru pisici câte 1000 lei.
Au și pe Facebook pagină unde dau pisici spre adopție.
De ce să dea la săraci când pot să dea pentru pisici?
Așa ar trebui să facă și mătușa ta.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

Iată unul și mai sec.
Nu.

| dullcat a răspuns:

Asta spune mai mult despre persoana ca are standarde extrem de ridicate si ofera doar cui considera ea de cuviinta ca merita, adica nimanui in cazul de fata. laughing Apoi, romanii nu prives deloc pozitiv ong-urile sau alte asociatii care incearca sa schimbe lucrurile in bine.Au fost cazuri cand acestea nu erau nimic altceva decat fraude, si de atunci toti arunca aceasta pastila, valabil si pentru ajutorul la biserica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da-i naibii de oameni saraci, nu despre asta e vorba. E vorba ca vrei sa oferi cuiva care iti e aproape, sa ii oferi zi de zi, noapte de noapte. Mai presus de orice altceva, timp si atentie. Majoritatea se gindesc la bani, dar nu despre asta e vorba. TIMP. Timpul e lucrul cel mai de valoare in viata. Legat de faptul ca a cerut cineva bani si nu a vrut sa dea, foarte bine. Cita atentie ii ofera in mod normal verisoara aia? Eu am 2-3 oameni carora le pot imprumuta bani, inclusiv sume mai mari, pentru ca stiu ca aia ii vor da inapoi si ei stiu ca nu ma dau de ceasul mortii daca intirzie cu plata. Dar in general, daca vrei ca un prieten/ruda sa iti devina dusman, imprumuta-i bani.

| Freya1 a răspuns:

Pai uni poate isi doresc copii sau un partener, sa își ofere unul altuia chestii, nu doar sa doneze bani.Ca poate nu doar de asta e vorba.

| gabicoo a răspuns:

Poate vrea să spună că: Cel căruia îi oferi trebuie să și merite!

| Andreea_Brandus_1995 explică (pentru gabicoo):

Adica? Sunt verisoare, iar cea care a cerut imprumut e o persoana parolista, care nu are antecedente de genul- sa fi luat bani imprumut, iar apoi sa nu ii fi dat inapoi.

| anonim3247 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

De ce crezi tu că aia are bani? Că e medic? Nu are bani.

| Andreea99911818181 a răspuns (pentru Andreea_Brandus_1995):

In viata mai e vorba si despre copilul TAU; barbatul TAU si familia ta. In viata nu poti sa vi cu o conceptie pr care tu probabil o ai de pe Tiktok unde stiu ca acolo sunt numai d astia buni la suflet vezi doamne care da la saraci dar ei pe un videoclip d ala fac dublu de cat au dat la amarati. Adevarata viata nu e aia, adevarata viata e aia unde factura de curent face 10 milioane, cablul 3 mancarea inca 10 iar salariul tau e de 25. Din toata treaba asta, alea 2 milioane ramase tu le ai da saracilor? Nu. Ai supravietuii ca sa nu fi si tu ca ei. Viata nu e roz ca pe tiktok unde vezi tu fete ce gatesc pentru copii, vlogeri d astia ieftini care dau bani la saraci sau le platesc cumparaturile oamenilor. Aia sunt oameni ce au bani de 10 ori mai mult si ca tine si ca matusita pentru ca nu fac altceva decat stau in fata calculatorului si se numesc persoane publice laughing Revino cu picioarele pe pamant, toti suntem saraci in tara asta. Poate cateodata ai tu mai putin ca unul de pe strada. Toti suntem saraci si toti ne zbatem sa fim putin mai bine

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Extraordinar laughing))) ce-au făcut săracii ăia să merite banii ei? Probabil gândești așa pentru că n-ai muncit o zi în viața ta.

| alexxxxxxxxxxxxzzz a răspuns (pentru supadeceapa):

Asta e gandirea romanului laughing pomana cat mai multa munca cat mai putina,cand vedem pe unu mai sus hai sa-l injuram si sa-l facem in toate felurile, cand vedem pe unu mai jos sa zicem ca e om calumea, dar nu o zicem pentru ca e adevarat, o zicem pentru ca daca il vedem pe x care moare de foame ca e om normal, asta inseamna ca noi care nu murim de foame suntem becali sau tiriac.

| anonim3247 a răspuns:

Ea nu are bani cum crezi tu ca să doneze bani mulți.

| Jus7t a răspuns:

Deci ea se referă strict la bani.

Poate are motivele ei de nu a ofer bani împrumut lui X, nu am eu idee.

Însă dacă e de donat, spune-i să intre pe Youtube și să îi caute pe cei de la Recorder, să le doneze.
Ori la spitale, tot felul de organizații, idk.
Găsești.

| AdioTPU a răspuns:

Poate merge pe principiul "Prietenul să merite și apoi să ceară". Mie personal mi se pare mai mult un fel de șantaj emoțional, adică vrea sa transmită că ea are de dat dar cei din jur nu se ridică la standardele și așteptările ei, deci nu merita. Mi se pare mai mult o forma de aroganta decât de egoism.

| 199onur7 a răspuns:

Exactă felul ăsta de oamenii îi urăsc sa ai și sa nu ajuți sa ai să dai bani pe cu*ve sau la aparate si băutură da sa nu ajuți un om care chiar are nevoie urăsc ba atâta de rău genul ăsta de om

| alexxxxxxxxxxxxzzz a răspuns (pentru 199onur7):

Hai ma mai las-o ca de aia e tara asta unde e, ca romanu a fost obisnuit pe vremea lui ceausescu sa primeasca pomeni, cum primeau toti boschetii cate o casa chiar daca n-o meritau.De asta suntem unde suntem ca toti inca asteapta pomeni, astia care asteapta pomeni sunt tot aia care se plang ca e viata grea, nu e viata grea, esti tu prost si nu vrei sa pui osu la munca si sa folosesti si creieru in acelasi timp.

| 199onur7 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzz):

Mai înțeles greșit. Eu ma refer la oamenii zgârciți si lacomi care vor numai pentru ei pe ăia îi urăsc care nu ajută oamenii săraci preferă sa dea bani pe aprate băutură haine cât mai ce firmă cheltuie bani cu cu*ve și nu ajută un care nu are să-și ia ceva de mâncarea nu more nimeni și nu sărăcește nimeni dacă ajuți un om care are nevoie de mâncarea și câțiva lei in buzunar să-și ia o apă ceva nu vedeți mult astea. Urăsc omul care trăiește numai pentru el omul care nu știe sa ajute sa împartă pe ăștia să nu-i vad să-i aud îi urăsc cu toată inima și fința așa speci...

Top G Forever.

| alexxxxxxxxxxxxzzz a răspuns (pentru 199onur7):

Ma frate, fiecare doarme cum isi asterne, singuri care merita sa le dai pomeni sunt aia care saraci s-au nascut sau pe parcursu vietii au suferit un handicap si nu se pot descurca, nu cei care nu se gandesc deloc la ziua de maine. Oameni aia pe care ii numesti zgarciti au muncit pentru banii lor si merita sa faca ce vor cu banii lor.Adica majoritatea astora pe care ii faci zgarciti munceau pe rupte cand nea ionii astia de care zici tu ca sunt saraci stateau si se distrau in club.

| 199onur7 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzz):

Este Foarte Adevărat când uni dorm alți muncesc pe rupte sa aibă da nimeni nu sărăcește frate dacă da o bucată de pâine la un om care nu are o mână un picior și chiar de le are poate este foame lui omul ăla nu ai de unde sa ști cu Adevărat prin ce trec uni oamenii și mai bine să-i ajuți și pe ei nu trebuie sa fim răi invidioși lacomi nu-i bine sa fi doar pentru tine poate ca da uni munces mai mult ca alți da asta nu ar trebui săte oprească sa faci in bine la un copil de pe stradă sau o doamnă mai in vârstă care nu are ce se mănânce asta nicidoată sa nu le vezi mult de asta Dumnezeu da cui merită și îi da mai mult decât probabil se aștepta ca și acel om la rândul lui sa facă un bine mai departe ca și acel om sa ajute mai departe.

Top G Forever.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Se refera ca n are cui sa dea AL LUI. E altceva cand ai copilul tau si investesti in el si e altceva cand investesti in oameni saraci. De ce? laughing Si eu mor de mila batranilor de pe strada si le as da si mancarea mea din frigider dar ATAT. Nu as face compromisuri si nu mi as da lucrurile pentru care sotul meu munceste unor straini in lumea in care traim. Terminati cu mila asta pentru ong uri pentru ca e o mila falsa. Tu de ce ai telefon si nu l donezi la un copil care nu are? Pentru ca nu vrei. Pentru ca e bunul tau.
Nu mi se pare nici egoism nici prefacatorie ca femeia munceste probabil din greu si nu merge sa doneze unor straini. Una e sa duci mancare calda batranilor si copiilor strazii pentru ca e un obicei de al tau, una e sa te apuci ca nebuna sa donezi la nu stiu ce fundatii despre care nu stii nimic laughing Nu e egoista si nici prefacuta, e un om normal pentru lumea in care traim si probabil e un om mai " calit " ca tine un copil si stie cum sunt oamenii. Din gura e usor sa zici du te si doneaza