| anonim_4396 a întrebat:

FUNDAAA!
Buna!
Pur si simplu o urasc pe mama!
Nu credeam ca o sa pot spune asta, dar chiar asa e.
Ne certam din toate nimicurile posibile, de exemplu: joi am venit din tabara si m-am pus pe lenevit, dar a doua zi am dormit pana la 11:30. Intre timp, ea tot tipa pe mine sa ma trezesc sa mananc clatite, dar stiind ca eram obosita, ea tot insista. Apoi, m-a zapacit, stiind ca sunt obosita (din nou) sa ma trezesc si sa ii deschid fermoarele de la troler (aveau cifru) si i-am zis sa ma lase in pace ca o sa deschid eu trolerul mai incolo...
Dupa ce ma trezesc (vreo jumatate de ora mai incolo), ma duc la bucatarie si o intreb care clatite sunt mai calde si incepe sa zbiere pe mine ca niciuna nu e calda si ca o sa trebuiasca sa le arunce din vina mea. Si i-am zis "foarte bine" din moment ce nu m-a intrebat daca creau sa mananc si tot tipa la mine sa ma trezesc, din moment ce STIA ca sunt obosita.
Am trantit usa si am plecat la mine in camera si m-am hotarat sa nu vorbesc cu ea toata ziua...Apoi a venit ca o vijelie sa urle sa ii desfac geamantanul ca sa spele hainele si nu i-am raspuns!
A facut o criza!
... Urmatoarea zi ma trezesc mai devreme, deschid trollerul si pun cateva ture de haine la masina. Dupa ce se usuca o tura de haine, le aduc in casa si le pun pe scaun in speranta ca la sfarsit sa le adun pe toate si sa le aranjez si sa le bag in dulap.
Imi las trollerul in mijlocul casei, ca la sfarsit de tot sa imi scot din el gelul de dus, samponul, balsamul (toate astea) si intru pe internet, asteptand ca masina de spalat sa isi termine tura.
... Dupa ceva timp, un vechi vecin care se intorsese de curand din Anglia vine sa ne viziteze si vede dezordinea.
Eh...aici e buba! Trolerul era in mijlocul casei si erau multe haine pe un scaun, in timp ce mama mea citea Biblia (da, Biblia) si nu o deranja mizeria, decat dupa ce vecinul plecase. Si atunci....scandal monstru!
Ca....de ce am lasat totul asa! ca sunt o imprastiata! ca vai si amar de capul meu....si numai prostii din astea.
Mai tarziu, avea nevoie iar de cifrul de la troler ca sa isi bage ea prostiile in el, inainte sa il bage in dulap. Am zis ca nu i-l dau si incepe sa ma faca cu ou si cu otet!
Nu o bag in seama....si ma pun sa fac un proiect individual...de fapt un suport pentru pixuri si alte nimicuri pentru scoala, din tuburi de harite igienica si hartie colorata.
Vine si imi rupe foile si mai face iar in toate felurile. Apoi, eu iau bani de la mine si ma duc sa imi cumpar foi colorate si cand ma vede cu alea, iar incepe sa tipe.
Aleg sa nu mai vorbesc cu ea.
Ziua urmatoare, respectiv ieri, am vrut sa ma spal pe cap cu plicuri de musetel (am auzit ca dau o tenta aurie parului) si merg la ea si o apas pe umar intruna (ea citea iar Biblia) si O ROOOG sa spele ca trebuia sa tin capul aplecat deasupra unui lighean.
Nu raspunde! Si o apas in continuare pe umar pana incepe sa ma loveasca si eu o fac nebuna si dau inapoi!
Ea (facand crize) ma intreaba de ce dau si incepe sa ma loveasca din nou si eu ii zic ca asa m-a invatat ea, si eu doar aplic.
Dupa aia....praf si pulbere! Iasa cu bataie!
Trece o noapte...si astazi merg la biserica si vorbesc cu cineva despre ce am! Respectivul imi spune sa ma spovedesc si impartasesc (inainte faceam asta des) ca nu o sa am probleme. Ii spun ca nu mai vad rostul din moment ce tot asa o sa ajung. Apoi imi spune sa merg acasa si sa o imbratisez...
Dupa ce se termina liturghia, ma hotarasc cu niste prietene sa mergem la Carturesti sa citim ceva si o sun ca sa ii spun. Ea incepe sa tipe si zice sa plec si sa nu ma mai intorc ca vrea sa scape de mine.
Culmea prostiei... spune ca o sa astepte pe cineva sa o sune si o sa ii spuna ce fel ce persoana sunt si nu o sa mai imi dea bani pentru nimic (niciodata nu imi dadea) si ca nu o sa ma mai lase sa fiu nasa mica (astepta sa vorbeasca cu "acea persoana" ca sa ii spuna cat sunt de "dracoasa" si sa refuze sa ma mai primeasca.)
Dar...toti prieteni mei o adora pe mama si eu o urasc!
toate cunostintele ei ii spun cat sunt de extraordinara si cat de bine ma port, numai ca ea ma uraste!
Stiu ca am scris mut, dar va rog... AJUTATI-MA!

Răspuns Câştigător
| Emiliana_Hertrich_1968 a răspuns:

Uita-te in ochii ei si intreab-o simplu: "Mama, ma mai iubesti?"...

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu cred ca te certi mai mult cu noi la cat de mult ai scris, sfatul meu e sa o suporti pana ai sansa sa pleci la facultate departe de casa sau in viitor un servici stabil cu salariu bun.

| andrei a răspuns:

Din cate am citit eu TU esti cea vinovata. Cum naiba sa dai in mama ta? Tu sti cat s-a chinuit ea sa te creasca? De cate ori s-a trezit noaptea fiind obosita sa iti dea mancare sau sa iti schimbe scutecele? Si era obosita de la munca nu venind dintr-o tabara de unde trebuia sa vi relaxata. Dar na...sunt eu mai ciudat decat ceilalti care te sfatuiesc sa fugi de acasa sau sa vorbesti cu un psiholog. Tu ce crezi? Daca stai 2, 3 ore clatitele se racesc sau se incalzesc? Si cu o atitudine din asta nu ii faci mult bine mamei tale. Gandeste-te ca la un moment dat va pleca. Pentru totdeauna. Nu cred ca intelegi ce inseamna asta.

Sa revenim la parta cu bataia. Unde dracu' te crezi? Te bati cu colegele tale sau cu cine vrei, pana mea, dar cu maicata nu ai voie. Si o jignesti. Pff! Ce societate de ****. Omoar-o, e mai simplu daca nu iti place de ea. Dar de ce nu ai inceput sa o bati si sa o faci nebuna cand aveai 3 ani si erai in scutece? Cand iti dadea ea mancare si apa si dormit si asa de mult se bucura cand ii ziceai "mamico"... Cum crezi ca se simte acum? Dai dovada de o nesimtire extraordinara. Imi para rau pentru tine.

Citeste asta: http://www.tpu.ro/......rprindere/

| Elvina a răspuns:

Se vede ca mama ta are ceva cu tine. Spune-i ca daca mai face asa pleci de acasa, ceea ce iti si recomand. Du-te la bunici. Nu mai sta cu nebuna. Te disturge.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu ma mai cert cu mama, dar nu ajungem atat de departe.
Daca ai rude apropiate (bunici, matuse, unchi, veri, chiar si tatal tau), vorbeste cu ei despre mama ta si spune-le ceea ce ne-ai spus si noua.
Vorbeste cu cea mai buna prietena a ta sa dormi la ea o zi, doua (In timpul asta, nu mai dai pe acasa), ca sa vezi ce reactie are mama ta, dar fara sa stie unde esti. Poate se va ingrijora, iti va simti lipsa si isi va da seama de ceea ce a facut.
Probabil ca mama ta este stresata si are probleme si isi descarca furia asupra ta (ceea ce este foarte gresit...dar cred ca stim cu toti cum e).
Bafta!

| andrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Geniala idee! Sa puna politia pe drumuri si cand vine acasa sa o scalpeze.

| AnOnIm20202020 a răspuns:

Vb cu un pshilogh

| Unbelievable a răspuns:

Bună. Uite ce e. Poate și ea exagerează, atunci când face crize din nimic, sau te insultă, sau te lovește, dar e mama ta! Crede-mă, te înțeleg perfect. Dar oricât de supărată ai fi, nu ai dreptul să o lovești. Cred că trebuie să te relaxezi și să discutați, cu calm. Cere-ți scuze că ai țipat și ai ridicat mâna la ea. Nu ți-o spun din răutate, dar poate că ai probleme cu nervii. Dacă nu rezolvi nimic cu discuția, consultă un preot, sau un psiholog. Sper din tot sufletul să se rezolve și mai sper să nu te superi pentru ce ți-am spus. Succes!

| Blonda00 a răspuns:

Amn2 sunteti vinovaty si tu si i-a

| Vreoproblema a răspuns:

Parintii tai sunt divortati? Stai linista ca si eu am patit la fel, nu esti anormala.Mama ma certa pentru tot felul de prostii si ma face in cele mai rele moduri.A mai iesit si cu bataie dar...am noroc ca este tata, care ma mai scapa de ea, chiar dc sunt divortati.De aceea stau cu tata...nu ai prea multe variante.Cred ca ar tb sa faci pe placul ei niste chestii, prostiile pe care le vrea si iti vezi de treaba, adica fa sa para ca o asculti si ca esti cuminte, stiu ca nu vrei dar dc vrei sa scapi de cearta, incearca.dc nu merge mai vb.Messul meu este eveline. dragnea

| DevilWeasel a răspuns:

Nu stiu ce sa zic despre problema ta, sincer, dar incearca sa faci cum vrea ea cand vrea ea. Nu ii mai da motive de cearta. Si atunci cand vezi ca incepe sa tipe la tine fara niciun motiv las-o sa tipe si tu doar fa ce iti spune. Probabil se va calma ea si va vedea ca a gresit. Daca te intreaba de ce lenevesti ii spui calm ca esti obosita. Mai mult de atat nu ai ce sa ii faci. Asteapta si isi va da seama a a gresit. Sper ca ti-am fost de ajutor si succes ^^

| Norocosul23 a răspuns:

Dacă erai obosită puteai să te ridici.Nu trebuie să-ti urăşti părinţii.Mai bine ascult-o şi totul va fi bine.
Şi dacă iară ţipa zi aşa : La urma urmei ce vrei de la mine?

| marry97 a răspuns:

Stiu perfect cum te simti. Si eu am trecut prin ceva similar. Cel mai bine e ca atunci cand tipa la tine sa taci si sa nu zici nimic. Asa se calmeaza mult mai usor. Nu stiu daca o sa funcioneze dar la mine a mers. Incearca sa vb cu ea si sa aflii care e problema si dc se comporta asa. SUCCES! love struck

| alinpop a răspuns:

Eu zic sa mergi la pshiholog sa te sfatuiesti.