| Markusfrtt a întrebat:

Gelozia si posesivitatea mi-au distrus relatia. Iubita me-a s-a despartit de mine. Au mai fost certuri pe tema asta. I-am facut promisiuni si nu m-am titnut de ele de si am incercat.Iar acum am dat-o iar in bara iar si s-a despartit de mine. Ce sa fac? ...Am incercat si cu romantismu si nimic, nu mai vrea. A zis ca i-am promis multe. ce sa fac sa scap de asta? Ce sa fac sa ii recastigat increderea, sa o aduc inapoi?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca esti 101% sigur ca niciodata nu o sa mai fii posesiv si gelos, ca nu vei simti niciodata nici cea mai mica intepatura, ca vei avea deplina si nelimitata incredere in ea, ca nu o vei suspecta niciodata, ca vei cree intotdeauna ec iti spune, fara sa iti treaca macar prin cap sa verifici sau sa te indoiesti, ca iti vei da si viata ca sa sustii ca ea este o femeie onorabila si cinstita si nu vei accepta niciodata ca nimeni sa zica sau sa creadea altceva, spune-i asta. Si fa-o, daca ea te crede si hotaraste sa te accepte inapoi. Daca ai cel mai mic dubiu, atunci las-o in pace sa fie fericita si nu mai incerca o relatie pana nu esti capabil de toate astea

| RAY a răspuns:

Man unde nu e incredere nu e nimic, numai cauza suferinta las-o sa gaseasca alt drum ca iai cauzat destula suferinta

| Violleta2022 a răspuns:

Uneori este mult prea tarziu sa mai repari ceva, probabil ai distrus relatia si ai facut-o sa sufere de prea multe ori, daca ea nici nu vrea sa mai auda de tine.
Este bine sa inveti din greseli si sa nu le mai repeti.\
Oricum, relatia asta nu va mai fii niciodata fericita, pentru ca ea va continua sa sufere.
Increderea este greu de recastigat, chiar imposibil, odata ce omul a suferit ingrozitor.
Te-as sfatuii sa-ti vezi de drum, sa-ti dai o alta sansa cu o alta fata, sa uiti de gelozie, posesiune si control, sa respecti fata urmatoare mai mult decat ai facut-o cu asta.

| ALGator a răspuns:

Ți-ai consumat creditul. Dacă tot spui că o iubești renunță la ea și dă i o șansă la viața pe care nu poți să i-o oferi.
Iar tu rămâi singur o vreme, meditează, trage concluzii și cînd te simți pregătit caută pe alta. Romantismul e necesar de la început dar dacă îl aplici la sfârșitul relației e doar minciună.
Dă foaia pentru binele amindorura.

| NAT0 a răspuns:

Deșteaptă fetița. Nu are rost să stai în limbă după ea. Ai răbdare, mai crești și poate o să înveți să-ți ți gurița să nu mai promiți ce nu poți.
Succes, gelosule. laughing

| presus a răspuns:

Cu posesivitatea nu rezolvi nimic, ci provoci o oarecare greata.

| ambicio a răspuns:

Gelozia e lipsa de încredere și tine. Dă-ți o nouă șansă ție, prima dată schimbă-te prin dezvoltare personală și după dacă încă o vrei caut-o și demonstrează-i că îți pare rău și că te-ai schimbat. Momentan nu încerca degeaba, îți strici viața ție și mai ales ei.

| Markusfrtt explică (pentru ambicio):

Da. Asa m-am gandit si eu. Si vreau sa fac ceva romantic. Un buchet de 101.

| ambicio a răspuns (pentru Markusfrtt):

Momentan nu are rost, după ce te vei schimba da. Nu-ți irosi banii aiurea, investește în tine.

| Markusfrtt explică (pentru ambicio):

Pai asta vreau, vreau sa ma schimb intai.

| ambicio a răspuns (pentru Markusfrtt):

Mă bucur, spor! happy

| necunoscta01012 a răspuns:

Bună eu am stat 4 ani con baet care la fel ca tine îmi promitea multe dar nu făcea decât sa minte și sa ne certam defiecare data. Pina nu neam despărțit eu zic ca dacă iubești iubește dacă nu zi în fata ca dacă pierzi încrederea nu o mai întorci și dacă ai făcut odată o greșeală o faci și a doua oare e părerea mea

| GabyTzu44 a răspuns:

Indeplineste-ti promisiunile anterioare, pentru a avea din nou incredere in tine

| xxlak a răspuns:

Si eu am avut multe probleme de genul. suntem de 3 ani impreuna eu am 23 ia are 19. era virgina cand ne-am combinat. eu gelos nu sunt mai ales cu ea ca stiu ca e fata cuminte daca pana la varsta aia a reusit sa se abtina. si mai e si de la tara unde acolo toti si-o trag cu toti indiferent de varsta. eu insa am probleme cu nervii, ma enervez greu dar cand s-a umplut paharul fac foarte urat o perioada dupa care uit asta in caz ca nu prind ura pe acel cineva. eu practic i-am dat papuci de atatea ori ca nici numai tin minte dar mereu mi-a trecut in 1-2-sau mai multe zile si ne-am impacat. ea este geloasa foarte daca ai spun ca o fata s-a uitat la mine e teroare numai scap de ea cu intrebati gen. o cunosti ai mai vazut-o, te cunoaste, cum arata, e frumoasa iti placea de ea, e mai frumoasa ca mine,. si cam atat ca nu vreau sa scriu o carte aici. de multe ori ne-am certat din cauza ei sau din a mea dar niciodata nu neam inselat si am reusit sa ne impacam. cum e vorba aia daca o iubesti dai drumul si daca se intoarce e a ta daca nu atunci nu a fost niciodata a ta. sper sa va impacati.