| Bors_Andrei_1985 a întrebat:

De ce de multe ori (ramanem in minte ) doar cu sfarsitul visului? de exemplu azi dimineata ora nu cred ca e importanta, oricum era noapte am tresarit, m-am trezit speriat si am constientizat de ce, dar mai mult de faptul ca am vazut prin asa zisii ochii mintii ca niste rachete sau proiectile oricum ceva explozibil urmau sa aterizeze in fata si au aterizat eu deja ma trezisem speriat si am realizat ca nu era nici un fel de problema ca sunt in siguranta in pat, altceva nu am mai reusit sa captez, faza e ca intai m-am speriat m-am trezit si parca din curiozitate am ramas in vis ca sa vad exact de ce eram speriat, doar ca aveam stocata doar imaginea acelei explozii care au venit de undeva de sus aterizand "in fata mea" ...de ce doar atat? de ce nu pot vedea tot filmul? happy...tin sa precizez ca nu m-am uitat la filme cu razboaie pentru ca nu le ador, nici nu am fost afectat de vreun razboi, bunicul imi povestea cand eram mic viata sa din razboi dar au trecut mai bine de 20 de ani de la acele povesti ale lui,! a fost mai demult un singur moment cand am reusit pe " jumatate " sa ma trezesc dar ala nu se mai poate numi vis mai degraba pot sa zic ca am tinut minte o intreaga conversatie in somn cu bunica mea care e moarta si imi spunea cum e acolo sus si ca il cauta pe bunicu si ca nu il gaseste ca trebuie sa treaca de niste "porti " iar noi trebuie sa o ajutam, era de fapt o cerere de ajutor catre mine si zicea ca trebuie sa ajut oamenii sa dau orice la oricine pentru ca altfel o sa primeasca ea voie sa-si continue drumul in cautarea bunicului, imi zicea ca toti arata la fel acolo si e foarte greu sa treci dintr un spatiu in altul fara sa o ajutam noi de aici sad trebuie sa dam de pomana cum se zice in numele ei, are nevoie sa treaca acele " porti ", dar asta a fost acum 5 ani de atunci nu am mai visato. Imi raman in minte finalurile, hmm totusi ce sunt aceste flashuri de vise care "le vedem", de acum am zis ca Ideal ar fi sa imi fac un jurnal de vise asezat la indemana, cu pix cu tot happy pare bizar dar voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Trump e de vina!

| sublime89 a răspuns:

Ne amintim doar sfarsitul visului pentru ca e mai recent in memoria noastra decat inceputul lui. E ca si cand urmaresti un serial, sa zicem, si ti-e mult mai usor sa-ti amintesti ultimele episoade decat primele pe care le-ai vazut cu mult timp in urma.

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru sublime89):

Da, ai dreptate, ar fi culmea sa ne umplem mintea cu lucruri si noaptea astfel nu s-ar mai chema odihna happy

| AliceNeye a răspuns:

Buna. Din cauza sperieturi nu ai tinut minte tot, uneori se întâmplă sa nu iti mai amintesti nimic. Se spune ca daca privesti pe fereastra cand te trezesti uiti ce ai visat.

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru AliceNeye):

Parca si visul asta de cand am inceput sa -l ''spionez '' vine mai rar happy

| AliceNeye a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Uneori poti chiar si sa iti continui visele de unde au ramas. Doar ca asta e mai complicat... dar poti sa ajungi sa te joci cu visele happy

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru AliceNeye):

Interesant,oare e ceva real în aceste vise? Sau sunt aşa ca un cântec de leagan pentru copii sa avem somnul mai adânc şi mai odihnitor iar cand e necesar sa ne mai schimbam pozitia din cauza sangelui care poate nu circula cum trebuie apar flaşuri sa ne sperie, subconştientul o fi îngerul nostru păzitor :-o?

| AliceNeye a răspuns (pentru Bors_Andrei_1985):

Nu, nu e ingerul nostru pazitorhee hee)
E doar subconstientul

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru AliceNeye):

happy

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru Bors_Andrei_1985):

Subconstientul este latura divina din noi; este Dumnezeul din noi, este intuitia, este insasi viata, este cel care face ca lucrurile sa se intample....deci undeva pe acolo e si ingerul teoretic nu? happy sau ingeriorul e inconstient? happy cum e?

| Pytagora99 a răspuns:

Daca ai inceput sa visezi de la inceputul noptii sa zic asa ai mai putine sanse sa retii visul.
Daca vrei sa iti amintesti un vis, cand te trezesti nu deschizi ochii si nu te misti: vizualizezi in minte ce ai visat si abia apoi te poti trezi cu adevarat.
Scz pentru exprimare happy

| Bors_Andrei_1985 explică (pentru Pytagora99):

Mersi mult de sfat, bine de stiut happy