| Ionnn a întrebat:

Heei TPU!
Mai mult aveam nevoie de o parere de la altii si m-am gandit sa scriu aici. laughing
Vorbesc cu un tip din Olanda de 3 ani. La inceput era doar o prietenie pentru ca nu ne gandeam la mai mult avand in vedere distanta. Dar cu timpul am inceput sa ne apropiem mai mult, sa ne intelegem foarte bine, nu ne certasem niciodata si am inceput sa ne placem unul pe celalalt si sa ne gandim la un viitor impreuna.
Ideea e ca in ultimele 2 saptamani a inceput sa raspunda foarte greu. Daca eu incepeam discutiile m-as fi gandit ca nu mai vrea sa vorbim, ca s-a plictisit cum nu ne putem vedea, dar el imi scrie ce fac zilnic si apoi raspunde dupa vreo 2 ore sau chiar deloc. Ceea ce mi se pare ciudat pentru ca inseamna ca inca vrea sa tinem o legatura avand in vedere ca el imi scrie zilnic, dar raspunde greu.
Am incercat sa vorbesc cu el in legatura cu asta dar a spus ca "Vrea sa stea o vreme mai departe de telefon, sa nu o iau personal" si ca uneori uita sa raspunda la mesaje.
Nu vreau sa fiu sau sa par clingy, dar as vrea de la persoana la care tin sa vorbim macar putin mai mult decat "Heei, ce faci?" si atat. Fac eu overthinking si cer prea mult? Sau chiar se indeparteaza incet de mine?

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Poate problema e ca vorbiți prea mult si s-a plictisit de conversatii de umplutura.
Asa se explica de ce da mesaj si nu raspunde apoi.
Ca iti da mesaj fie din obișnuință, fie din obligație, pentru ca crede ca te superi daca nu iti scrie.

Vorbeste cu el, spune-i ca nu crezi porcaria cu "departe de telefon", amintește-i va stiti de mult timp si daca e ceva, iti poate spune.

Daca nu ajungeți la un rezultat, spune-i sa nu-ti mai scrie pana cand nu are chef de vorbit, pentru ca nu vrei sa stai toata ziua sa vorbiți 3 propozitii.

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Spune-i cum te simți atunci când îți răspunde greu. Explică-i că atunci când îți răspunde după 2 ore te face să te simți... (aici completezi tu).
Dacă am înțeles bine, el inițiază conversația și apoi raspunde greu. Ei bine, ați putea găsi împreună o soluție care să includă și conversații între voi, dar și să îndeplinească nevoia lui de "a sta departe de telefon". Oare ar putea să te anunțe că nu va mai răspunde atunci când e ocupat sau când dorește să nu foloseasca telefonul?

| Ionnn explică (pentru anonim_4396):

Yep, ar fi chiar ok doar sa imi spuna cand e ocupat, si daca nu mai are chef sa mai vorbeasca doar sa spuna ca "revin in x ore" sau ceva.
Atat ca nu vreau sa ii cer prea multe/sa am prea multe pretentii pentru ca nu vreau sa fiu prea clingy ca l-ar indeparta. In caz ca situatia asta continua, ar fi o idee buna sa ii cer sa imi spuna cand pleaca. Mersi!

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Aici sunt mai multe cauze.
Poate e ocupat cu munca si nu poate sta pe telefon atat de mult,probabil isi poate pierde locul de munca daca e non stop pe el dar in acelaș timp nu vrea sa piardă nici legătură cu tine.

Dar având în vedere faptul că sunteți gay, mai pot fi si alte probleme la mijloc.
Adică, persoanele cu alta orientare sexuală mai ales daca sunt tinere tind sa isi analizeze mai mult dorintele, sentimentele etc.Pot sa fie confuzi, sau sa le fie frica de oameni sau de propriile sentimente.Sa fie nesiguri sau încă să mai caute răspunsuri in legatura cu ei.

Cred ca ar trebui să îi dai spațiu si sa vorbiti mai rar. Daca va vrea ceva cu tine sigur va veni pe parcurs cu un raspuns.

| Ionnn explică (pentru Freya1):

Si eu asta cred ca doar fac overthinking. in ultima vreme a iesit mai mult cu prietenii, si acum e plecat in vacanta in alt oras deci e stupid sa am pretentia sa raspunda foarte repede.
Atat ca as vrea sa fie macar cum era inainte. Nici in trecut nu pot sa spun ca vorbeam incontinuu, daca macar era o conexiune nu 1 mesaj pe zi. Ii dau spatiu, nici nu am pretentia sa nu aiba hookups sau altceva ca am vorbit de la inceput ca pana nu ne intalnim face to face nu e cu adevarat o relatie. Doar acum brusc a scris mult mai rar fara niciun semn inainte, probabil e doar mai ocupat.

Răspuns utilizator avertizat
| Hypefox a răspuns:

Eu am avut relație la distanta un an, eu în Belgia el in Romania. După un timp a plecat din ro in Olanda la munca și a dat de iarba omul? Și a început sa ma ia la fel ca nu vrea sa stea pe telefon, nu mai simte nevoie, ne-am distantat. Și din omul ala dulce și cald cum era, a devenit stana de piatra. Cred ca a dat de gust de iarba și începe și al tau la fel, la un moment dat mi-a dat peste nas ca atunci când urmează vrea sa fie singur și nu are chef sa stea pe telefon. Dar cum pnm sa mi zică asa ceva o data ce relația noastră oricum era la distanta și altcumva nu aveam cum sa vb sau sa ne vedem. A dat o cu mucii în fasole. Oricum, vezi ca poate este același caz și nu știi tu ce face. În Olanda iarba e legala deci el poate orice sa facă fara sa știi tu. Ah da, și m-am despărțit de el ca nu mi plac drogalăii. Își fumează zilele sa uite de realitate. Pur și simplu niște lași fiindcă nu știe sa și rezolve problemele pe loc și le lasă în hold.

| Ionnn explică (pentru Hypefox):

Intr-adevar fumeaza iarba, mi-a spus asta de ceva vreme. Chiar ma gandeam la asta ca se mai intampla in trecut sa dispara brusc apoi a 2-a zi sa isi ceara scuze ca nu a mai raspuns ca fumase sau ca adormise.
Si se mai plangea ca mananca mult dupa ce fumeaza si il ingrasa, si isi alegea luni in care nu mai fuma deloc ca sa nu ramana dependent.
Ma rog nu stiu daca asta e cauza dar da, s-ar putea sa isi fi luat omul o pauza "de fumat" mai lunga si de aia sa raspunda mai greu laughing