| Medi18 a întrebat:

Hei...
Acum un an si 6 luni m-am despartit de fostul ( si primul baiat cu care m-am si culcat).In prezent sunt cu un alt baiat, ne intelegem, iubim etc...Pana acum o luna fostul nu m-a cautat, acum pur si simplu nu ma lasa, ma cauta, vine la poarta mea, da muzica tare, astazi eram prin curte si a oprit masina in fata portii si nu voia sa mai plece, i-am zis sa ma lase in pace, si mi-a spus ca voia sa ma vada, ca la sfarsit sa-mi dea replica "pa frumoaso, te pup". Actualul nu stie ca n-am fost virgina fiindca intr-un final mi-a curs sange si m-a crezut si nu vreau cine stie cum sa se afle fiindca este foarte complicat.Peste 1 an avem nunta si nu vreau sa se intample ceva.Cum sa scap de fostul fara sa afle nimeni? Si ce ii pot spune in asa fel incat sa nu-mi faca vreun rau si sa scap odata de el?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cam bleg ala daca tea crezut. Daca ziceai adevaru era mai bine dar na adevaru mai mult necaz aduce, ai +18 faci fata la greutati

| Freya1 a răspuns:

E ciudat ca trebuie sa iti minti actualul iubit ca ai fost virgina, o relatie inceputa cu o minciuna nu o sa tina si nu o sa fie cum trebuie.
Mai devreme sau mai tarziu vorbe oricum vor iesi iar el va afla, ce se va intampla atunci? Crezi ca e normal sa te temi de iubitul tau in conditiile in care ar trebui sa va iubiti?
Doar evital pe fostul si nu ii mai raspunde, cat timp il bagi in seama isi va face aparitia, cand te vei faci ca nu il vezi se va plictisi si te va lasa in pace fara tam tam.

| Bondarel99 a răspuns:

Știi cum sunt băieții, unii se lauda "mama ce am făcut cu aia". Tu poți sa o ții pe a ta dacă nu vrei sa se afle, dacă e sa spună ceva fostul (deși nu cred), ii spui actualului ca minte și sa te creadă pe tine, din moment ce ai sângerat atunci.
E o minciuna, dar decât sa spui și sa stai stresată după aia mai bine negi ca oricum nu încălzește pe nimeni adevarul.

| Medi18 explică (pentru Bondarel99):

El este de etnie roma, si este foarte complicat.La ei de la o simpla virba iese cearta...nu stiu cum sa fac sa ma lase fostul in pace.vine tot mereu la poarta mea, actualul esre destul de gelos pe treaba asta

| Bondarel99 a răspuns (pentru Medi18):

Atunci solutia e sa isi gasesca pe alta. Fa-i cunostinta cu cineva in vreun fel incat sa i se aprinda calcaiele dupa ea si sa uite de tine.
Sau asteapta, timpul le rezolva pe toate.

| Emma30555 a răspuns:

Fostul o sa renunțe pana la urma, explica i ca ai pe altcineva și ca urmează sa te căsătorești, și ca iti creează probleme și ca nu e corect ceea ce se întâmplă după atâta timp. Dar as fi curioasa dacă tu ești sigura ca vrei sa ramai cu actualul și dacă va iubiți cu adevărat. În fond nu l ai înșelat nu este chiar asa de grav, dacă fostul spune vorbe despre tine tu nu recunoști, el are motive sa se supere având în vedere ca nu i ai spus adevărul la început dar acum nu mai are rost sa dai înapoi. Nu prea ai ce sa faci decât sa găsești soluții și fie ce o fii, tu gândește-te doar la binele tău, dacă și de actualul te temi poate ar fi mai bine sa renunti, o iei de la 0 cu cineva care nu e din același sat oraș, loc

| AliGab a răspuns:

Spune-i adevarul logodnicului tau si infrunta situatia cu demnitate. Este de 10000 de ori mai bine sa afle adev de la tine decat de la fostul tau. Nu inteleg de ce l-ai mintit...acum va trebui sa suporti consecintele. In cazul bun te va ierta, dar va avea intotdeauna dubii ca nu vei fi sincera cu el. Va putea fi si reversul medaliei si anume sa va despartiti, dar asta trebuia sa iti dai seama de la inceput ca o relatie bazata pe minciuna nu va putea tine la nesfarsit.
Dupa ce ii spui adevarul logodnicului tau nici fostul nu va avea motiv de santaj si nici motiv sa te mai caute, asa ca il "bagi" undeva si ii dai ignore indiferent de actiunile lui. Cu cat te va vedea si simti mai fricoasa cu atat va insista mai mult, cu cat te va vedea mai indiferenta la actiunile lui cu atat se va potoli mai repede.
Succes

| Medi18 explică (pentru AliGab):

Chiar nu ii pot spune adevarul, nici nu vreau sa ma gandesc ce circ s-ar produce...

| AliGab a răspuns (pentru Medi18):

Bine! Nu ii spune tu adevarul. Lasa-l sa il afle de la fostul...sa vezi atunci circ

| Romanul86 a răspuns:

Du-te la poliție și raportează-l pe fostul pentru hărțuire. Simplu.

| Balanica12 a răspuns:

Nu-l mai băga în seamă, spune adevărul dacă-i nevoie. Pe actualul ar trebui să-l intereseze, adică spune-i că ăla nu te lasă, el ar trebui să te apere. Știu că poți complica lucrurile, dar ăla o să se țină după tine ca un câine. Nu-l băga în seamă indiferent de ce face. Al tău e singura soluție. Sper că te-am ajutat, mersi!

| LawlietL886 a răspuns:

Nu vreau să sune prea deprimant dar dragostea este doar o iluzie. Poți renunța atât de ușor la ea. Vezi atâția oameni care zic că vor fi mai mulți dacă înțelegi. Viața nu este chiar roz. Nu poți să minți. Dacă îl iubești pe actualul trebuie să fi sinceră cu el. Dacă te iubește nu o să se supere. Dar să fiu sincer eu cred că dacă eu aș fi fost în locul băiatului ăsta cu care ești tu acum cred că aș fi dezamăgit.

| Medi18 explică (pentru LawlietL886):

Este vorba despre etnie, despre onoara.Nu pot spune adevarul sad ma simt mereu stresata...dar nu pot da nimic inapoi...

| LawlietL886 a răspuns (pentru Medi18):

Nu poți pune vorba despre ednie. În viață trebuie să fi sincer cu persoana pe care o iubești. La mine ar fi doar orgoliu masculin dar poate chiar și eu aș trece peste asta pentru persoană iubită.