| anonim_4396 a întrebat:

Hei ..am 16 ani si locuiesc in franta cu mama si sora mea ...parinti mei au divortat cand eram mica ..si cat de cat am avut un trai bun ..acum 3 ani mama mea a cunoscut alt barbat si datorita lui suntem aici ...de la un timp nu ma mai pot intelege cu ea ...nu ma mai asculta deloc ..ma insulta mereu ..ma bate si ma ameninta ca ma trimite in romania la tatal meu ( el e un om al strazi acum) ..ca toate fetele am si eu un prieten si mereu imi zice ca daca vrea ea ma despart de el ..caci totul trebuie sa fie ca ea. face la fel si cu sora mea.ea are 20 si nu o lasa nici din casa sa iasa sau sa vorbeasca cu baieti ..ne bate pe amandoua daca se supara pe ceva..cand primeste bursa scolara imi voreste dulce dar cand s-au dus bani a disparut bunatatea ...imi pare rau ca va rapesc din timp cu povestea mea dar nu mai pot ..imi doresc sa mor in fiecare zi ..as vrea sa ma inteleaga doar odata.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Autoritatile franceze ofera un trai bun pentru minorii maltratati, au camine moderne cu personal amabil si sorata poate apela la ajutor social sa se mute intro camera cu chirie si sa puna mana la treaba

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Daca spun cuiva aici ..va ajunge la inchisoare si nu vreau sa ii fac rau ..nu sunt ca ea ...totusi am sa gasesc o metoda.o sa merg sa vad un asistent social cu sora mea poate se rezolva ceva ...multumesc!

7 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns:

Va pazeste pentru ca stie ce a facut ea, si bine face ca va pazeste. Concentrati-va pe studii, daca aveti posibilitatea, nu pe ieseli. La un moment dat va trebui sa fiti pe cont propriu, e bine sa aveti bagajul de studii cat mai mare. Rostul vietii nu sunt distractiile, care lasa in urma oameni ai strazii, ci familiile, oamenii care se ajuta reciproc.

Inainte de divort tatal vostru obisnuia sa bea?

| anonim_4396 explică (pentru Ben00):

Da.o si batea pentru ca si atunci dar si acum se da la alti barbati... dumneavostra vedeti partea de afara dar nu stiti ce e aici ...ma pazeste de ce anume? Nu sunt genu de copil cu fite si figuri ..nu am cerut mai mult decat mi-se putea oferi.ce fel de parinte cere bani pe mancare? Ce fel de femeie sta toata ziua in pat si bea?

| HelpingHands a răspuns:

Buna,

Este clar ca tu esti un fel de Cenusareasa si mama ta un fel de mama vitrega. Dar, dupa cum stii, povestea Cenusaresei se termina frumos.

Nu trebuie sa-i dai banii tai de pe bursa. Inteleg ca ea, avand interese egosite, meschine, cu greu o sa vada punctul tau de vedere. Oamenii care au vicii si zero aspiratii in viata, cu greu accepta ca trebuie sa se schimbe. Oare n-ai putea gasi intelegere la tatal tau vitreg, ca sa-ti mai ia si tie apararea? Incearca sa mergi mai departe gandindu-te ca daca inveti bine, daca iti faci niste hobbyuri care sa te deconecteze de la acest stres, o sa reusesti in viata, mai ales ca in curand o sa ai familia ta si vei fi mult mai fericita.

Deci, cu alte cuvinte accepta ca mama ta are probleme, trateaz-o ca atare si cauta sa-ti petreci timpul cat mai constructiv.

In plus, esti in Franta, acolo ai mai multe sanse sa te realizezi decat in Romania.

Bafta.
PS: putem sa vorbim si pe facebook, daca te ajuta, te voi asculta cu mare drag.

| anonim_4396 explică (pentru HelpingHands):

Acum deoarece s-a certat si cu tatal vitreg.e hotarata sa plece si ea din casa dar sa ma mut si eu cu sora mea.dar sunt optimista ..note bune am.pot munci daca e nevoie ..si sunt sigura ca eu si sora mea vom fii bine ..cu toate ca mama imi arunca insulte si ma face sa ma simt prost nu-i nimic ..in viata nu iti poti alege parinti ..va multumesc!

| Tyna_Maria_1990 a răspuns:

Da-mi facebook-ul tau si acolo vorbim mai multe