| Bula001 a întrebat:

Hei,am cunoscut acum o fata, de fapt ne stiam de ceva timp dar nu pastram legatura, si faza e ca ne placem foarte mult unul de altul, problema e ca mai mult de atat suntem si impreuna de 5 luni in secret...si am avut si relatii intime,de ce este asta o problema si totul este secret?, ei bine, mama ei este nepoata unei persoane iar mama mea este si ea nepoata aceleasi persoane, ceea ce ma face si pe mine si pe ea stranepotii acelei persoane, presupun ca din asta rezulta ca suntem veri de gradul 3 sau 4 nu stiu exact...ne-ar fi permis sa fim impreuna public?,

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca va e permis sa va iubiti. Nu sunteti veri de primul grad, nu e acesta un impediment si nici pacat. In plus cunosc mute cupluri a caror membrii sunt rude, chiar si veri de gradul doi.Cel mai bine ar fi sa vorbiti cu parintii vostri sau cu cineva matur din familie sa va sfatuiasca si poate sa va sustina. Acesta nu e motiv de despartire daca tineti unul la celalalt, lasati gura lumii sa zica ce vrea, oricum lumea inventeaza.

1 răspuns:
| Ohaithar a răspuns:

Sunteți veri de gradul 3, și din punct de vedere legal aveți dreptul să vă căsătoriți.