| anonim_4396 a întrebat:

Hei,eu cu iubitul meu suntem impreuna de 2 ani, 2 ani in care am avut și despărțiri(maxim o luna-doua).De fiecare data cand ne-am despartit nu ne-am vorbit deloc și consider ca ne-am greșit unul altuia de fiecare data.El la fiecare despărțire intretinea contact sexual cu alte fete iar eu mereu m-am atașat emoțional de alt baiat(cu care doar ma pupam).Dar cu toate astea am ales de fiecare data sa ne iertam reciproc și sa trecem peste, doar ca eu treceam cu greu peste chestiile pe care le-a făcut el, reproșându-i mereu despre acele fete.Mereu ne certam pe subiectele de genul dar de o perioada ne-am calmat.
Totuși,mi se pare ca de cand ne-am împăcat ultima oara nu imi acorda la fel de multă atenție ca înainte, era mult mai atent si dragostos cu mine, ba chiar pot spune ca ma sufoca, iar acum imi e dor de acele vremuri.Eu mereu am impresia ca nu ma mai iubeste si mereu îl întreb asta, el neagă spunându-mi ca ii este frica sa nu îl las iar cu ochii in soare(eu m-am despărțit de el de fiecare data din anumite motive).Ce ar trebui sa fac? Eu una sunt sigura ca nu vreau sa îl mai părăsesc, îl iubesc foarte mult, dar ce parere aveti despre comportamentul lui?

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

Sa stii ca eu as prefera sa aiba contact sexual decat atasament emotional. Multi barbati sunt perfect capabili sa faca sex cu o fata cu care nu vor sa aiba nimic de-a face dupa. Un atasament emotional presupune mult mai multa implicare chiar daca nu s-a consumat un act sexual. El cauta o partenera pentru o noapte, tu cautai un partener pentru o relatie.
Nu o sa vrei sa auzi dar comportamentul lui si motivul pe care l-a dat e complet valid. Cred ca e ranit si nu vrea sa iti spuna, poate incearca alta abordare daca cea in care era foarte iubitor nu a functionat. Lasa-l sa isi revina, nu il cicali si incearca tu sa fi cea atenta si dragastoasa (fara sa exagerezi), arata-i ca esti stabila, nu ii reprosa chestii din trecut. Cu timpul o sa treaca peste si o sa fie din nou afectous daca asta e firea lui.

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu aveți binecuvântarea Creatorului peste relația voastră dacă trăiți împreună fata căsătorie. Dacă accepți sa locuiești cu el fără căsătorie nu te respecta. Ai fi mai fericita pe viitor dacă ai alege sa respecți planul Creatorului și nu ai locui cu nimeni fără căsătorie. Sexul fără căsătorie e păcat, aduce doar nefericire pe termen lung.

| suntserios a răspuns (pentru ania):

Trebuie sa precizezi ca TIE ti-ar aduce nefericire sexul fara casatorie. Habotnicia ta nu se aplica tuturor.

| alisa10 a răspuns (pentru ania):

Doamna Ania, acum inainte de a te casatorii trebuie sa cunosti omul, nu toti sunt crestini si nimeni numai tine cont de chestiile astea pentru ca suntem in secolul XXIII, dvs aveti dreptate ca Dumnezeu vede dar numai tine tineretul cont de astea

| VoidEternal a răspuns (pentru alisa10):

Secolul 23 incepe in anul 2200. Ca idee.

| Freya1 a răspuns:

Cum poti sa crezi ca un om ce după o cearta insira fetele pe banda rulanta are sentimente pentru tine?
Eu una cred ca nu ai trecut și nici nu o sa treci niciodată peste faptul ca a avut relații de genul și nici el, ca și tu la rândul tău căutați iubire în alta parte.
Deci, cu alte cuvinte, voi doi nu prea aveți ce sa faceți împreună pentru ca doar sunteți obisnuiti unul cu altul nu va și iubiti.

| Hyperion7 a răspuns:

In prima instanță,daca un om te iubește cu adevărat,din cate știu eu,nu face contact sexual cu altele,ci încearcă să te împace,că na,daca ar fi făcut și el un gest, probabil că n-ați mai fi fost certați atât de des și atât de mult timp (că na,o lună e ceva)
In a doua instanța, evident că el nu va mai fi la fel ca la început,mai ales după atâtea certuri și atâtea partide de amor cu altele happy
Asta trebuie să îți între bine in cap! Ia-o așa,o supa odată reîncălzită,clar nu va mai avea savoarea inițială.Asa și aici!
Așa că nu mai ai ce sa faci să îl aduci la starea inițială, contrar faptului că el spune total altceva (că nu vrea sa te piardă).
In a treia instanța,sa luăm aminte și faptul că tu l-ai iertat de atâtea ori câte a greșit, evident că el,la o următoare cearta va face sex cu altele,că na, subconștient el știe că iar îl vei ierta,ceea ce e total greșit!
Și nu în ultimul rând, faptul că tu ai dat la o parte un băiat care simpatiza, pe un băiat care s-a detașat de tine emoțional,e trist.E trist pentru că băiatul cu care inca ești împreună cel mai probabil sta cu tine doar din atașament,din obișnuița,ci nu din iubire,mai ales că ai zis că nu mai este cum era înainte! Daca era sau macar făcea un efort,da, in acest caz ar mai fi meritat o șansă, dar în acest caz, eu unul consider că nu mai merita, însă tu faci cum crezi! Asta este părerea mea, iar daca vrei sa tii cont, mă bucur!
Eu știu că e greu sa te detașezi de el, dar decât să ții un om la aparate o viață și să îl chinui, mai bine ii dai voie sa moară și asta este.Decat cu un om care sa chinuie la aparate, in incercarea de-a mai prinde zile, mai bine ii dai voie sa moara și să-l eliberezi de o povară, aici nu e vorba de acel om, ci de relația voastră!
Alegeri înțelepte! Bafta!

| anonim2789 a răspuns (pentru Hyperion7):

Ai dreptate, dar de multe ori intervine orgoliul, poate faptul ca el ma vedea atașata de alți băieți îl face sa se răzbune in modul in care băieții o fac de obicei?, nu ii caut scuze dar a recunoscut singur ca ele au fost doar ambiții

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim2789):

Orgoliul...de ce sa intervină orgoliul daca chiar iubești pe cineva?
Până la urmă tu doar ai vorbit cu băieții,nu ai făcut sex cu ei.
Mie unul relația asta îmi lasă multe Red flag-uri și tare mi-e că s-ar putea sa te lase pentru o "ambiție".Nu vreau sa fiu negativist,dar ce crezi că va face la o următoare cearta? Crezi că te va căuta? Nici vorba și va continua să facă sex cu altele sub pretextul că tu,la rândul tău te-ai întâlnit cu băieți!
Faci cum crezi, însă mie lucrurile îmi sunt clare de pe acum!sad
Uite, chiar as vrea să-mi scrii aici pe TPU care va fi stadiul relației peste o lună! Daca mă înșel,nu știu, poți face ce vrei tu, dar slabe șanse. Daca el motivează sexul cu altceva ca pe o scuză, ce te face sa crezi că în viitor, daca va fi cu tine, nu te va înșela doar pentru că ai iertat ce nu trebuia?

| VoidEternal a răspuns:

Nu crezi ca e normal sa nu mai aiba incredere in relatia voastra dupa ce ai initiat cine stie cate despartiri?

Nu stiu de ce mai sunteti impreuna, sincer. Plus ca ce ati facut in "pauze" semnaleaza clar ca fiecaruia ii lipseste ceva in relatia asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider că oamenii de pe Facebook sunt mai înțelegători și îți pot da sfaturi mai bune, încearcă și acolo!

| SuperCoolDude a răspuns:

Degeaba intrebi pe net. Trebuie sa ai un moment calm cu el si sa vorbiti ce va deranjeaza.
Scuze, dar esti putin psihopata daca nu poti sa treci peste ce a facut el si el poate pentru ce ai facut tu.
Nu de pe net afli solutia. Vorbeste cu el. Poate chiar nu va potriviti si trebuie sa incheiati. Vorbiti si aflati ce simtiti, pe bune, unul fata de celalalt.

| alisa10 a răspuns:

Pai trebuie sa iti dai seama ca e normal sa nu ti mai dea atentia pe care ti-ar fi dat-o inainte …pentru ca o data ce a fost si cu alte fete..asa o sa faca mereu o sa va despartiti pentru ca el sa mearga cu altele si pe tine te ia de fraiera ca il ierti si mereu"are unde sa vina" eu zic ca femeile care sunt sincere si iubesc du adevarat merita un barbat la fel, niciun barbat nu merita lacrimile tale! E clar ca el profita…daca simti Ca este distant incearca sa ai o discutie cu el, si Vezi daca e altcumva desii un om nu se poate schimba….