| AnaisAnais15 a întrebat:

Hei, imi puteti da un sfat despre cum ar trebui sa am incredere in mine?
Sunt intr-o relatie de un an si uneori am ganduri ca iubitul meu s-ar gandi la fosta sa si imi tot vine sa ma compar cu dânsa, nu-mi da semne ca ar face asta, insa gandesc extrem de mult lucurile, Is despartiti de vreo 5 ani si recent i-a scris un mesaj de aniversarea lui, cu subinteles ca sunt prieteni inca si mi-am facut fel si fel de filme, pentru ca nu cred in prietenie dupa o despartire, mai ales ca relatia lor a durat 3 ani si a mai si cerut-osad cum sa scap de gandurile astea?
Daca sta cu mine doar ca sa uite trecutul?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce te-ai compara cu o persoana pe care nu o cunsoti, nu-ti este prietena si nici nu ai avea de ce sa o inviti vreodata la tine?
De ce iti faci singura rau, inventand probleme acolo unde nu sunt?

Este evident ca baiatul te place pe tine, odata ce este inca cu tine, nu cu "fosta".
Evita sub orice pret sa nu mai aduci vorba de "fosta" lui, in discutiile voastre.

Chiar ti-as sugera sa-l rogi si pe iubitul tau sa nu mai vorbiti niciodata de "fostii" vostri iubiti, ca relatia voastra sa fie una fericita si cu viitor bun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Daca sta cu mine doar ca sa uite trecutul?
Stă cu tine, asta este important, nu de ce stă.

| AnastasiaK a răspuns:

Ce frumos te-ai referit la ea cu "dânsa".

Nu mă pasionează pe mine datul de sfaturi despre relații pentru că eu consider că fiecare e diferită și doar cei doi implicați sunt în măsură să știe ce e mai bine pentru ei. Asa că, bazându-mă pe această premisă, primul sfat este să comunici cu el. Dar nu îl ataca, nu arunca pe el, asumă-ți că astea sunt gândurile tale, că tu nu ai încredere în tine și discutați împreună să găsiți o soluție, să înțelegeți ce ar putea să facă el să te ajute.

Încearcă să eviți chestii precum "nu mai vreau să vorbesti cu ea că sigur nu există prietenie după relațke", dar poți să îi spui ceva similar cu "faptul că voi doi ați păstrat legătura îmi creează un disconfort, iar prezența ei în viața ta mă face să simt nevoia să mă compar cu ea" or whatever. Ideea e să formulezi frumos, să nu-l ataci/învinovățeșt, dar să fii sinceră. Roagă-l să-ți explice în ce fel se gândește la ea, cum o consideră, dacă a trecut peste, eventual poți chiar să-l întrebi chiar ce așteptări are de la relația voastră.

Cam atât am de spus despre relație: cumunicare, comunicare și iar comunicare (dar cu grijă, fără reproșuri, fară atacuri, nu sunteți unul împotriva celuilalt, sunteți voi doi împotriva problemei).

Iar strict pentru tine: axează-te pe ce ai tu de oferit, pe calitățile tale, dar nu în raport cu ceilalți. Nu există că tu esti mai bună decât ea sau ea mai bună decât tine, amândouă aveți destule de oferit sigur, doar că una dintre voi e mai potrivită pentru el. Și dacă se întâmplă să nu fi tu, atunci foarte bine, vei fi potrivită pentru altcineva. Dacă unuia îi plac blondele și tu ești brunetă, nu te apuci să încerci să fii blondă, ci te duci acolo unde ești apreciată ca brunetă. Iar în relație cu altul nu îți perde timpul gândindu-te dacă te place. Asta e problema lui. Tu gândește-te dacă îți place el ție, care sunt defectele lui, dacă poți trece peste ele etc.

Gata și TED talk-ul pe ziua de azi.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Nu este ok să te compari cu fosta, pentru ca evident ei s au despărțit dintr-un anumit motiv.
Și acum, dacă el nu ii da apa la moara, logic ca nu o sa se reimpace sau mai știu eu ce.
Prieteniile după despărțire pot exista, dacă despărțirea a fost una matura, de ce sa poți ură unui om toată viata doar pentru ca lucrurile nu au mers?
Și deci a fost doar un gest de prietenie, tu trebuie sa ai mai multa încredere în tine, ok ai frici, e ok.
Crezi ca are șanse să ți-l fure, dacă este băiatul potrivit nu o sa plece la alta când știe ce persoana are lângă el, care face cât toate, simplu.

| Smmo a răspuns:

Tu nu te mai gandesti cand si cand la altii, indiferent ca ai fost cu ei sau doar ti-au placut? Comparatiile sunt inevitabile si involuntare, la unele lucruri o sa fii mai buna, la altele mai putin buna. Bucura-te si tu de ce ai cat ai fara atatea ganduri, daca esti relaxata va va fi mai bine la ambii.

| Celestina003 a răspuns:

Dacă mai continui cu "fosta" o să strici relația dintre voi, totuși ești iubita lui si nu strică să ii zici, au fost 3 ani, dacă o voia înapoi numai stătea cu tine 1 an crede-mă, statea 2 sau 3 luni.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Tu poti sa-ti faci multe scenarii in capusorul ala.
Da, unii oameni pot ramane prieteni. Fara ganduri de sex. Prieteni, daca tu intelegi ce inseamna asta. Depinde cum a decurs relatia lor. Mai depinde si cum merge a voastra. Daca a voastra scartaie, poate se gandeste la fosta. Tu de ce stai cu el?