Întrebare recomandată | Kiolo a întrebat:

Hei,ma puteți ajuta va rog? Am 18 ani, iar tatal meu vitreg ma abuzează verbal si fizic inca de la vârsta de 4 ani.Cum as putea sa previn asta? Oare pot sa-l dau in judecata?

Răspuns Câştigător
| Crackman a răspuns:

Da, pare rau sa aud de asta.
Un astfel de om trebuie sa fie exclus de dreptul parental. Probabil o face ca este o persoana cu probleme psihice sau o face din ura ca nu esti sange din sangele lui.
Iti sugerez sa suni la protectia copilulul dar pentru un efect mai mare poti sa pui o camera ascunsa unde crezi tu ca esti mai mereu abuzata si trimiti intregistrarea la politie.
Protectia copilului nu o sa mai faca multe ca ai 18 ani si deja iesi din categoria aia.
Daca politia se implica ai trebui sa scapi de situatia asta.
Iti sugerez sa te consulti cu o bunica sau o ruda de incredere inainte de a porni actiunea

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si cum ai rezistat atatia ani? Mai ales fizic.

| Kiolo explică (pentru darrio2007):

Fizic nu am prea rezistat.m-a distrus total.

| darrio2007 a răspuns (pentru Kiolo):

Nu trebuia sa astepti sa implinesti 18 ani. Puteai suna la Protectia Copilului. Nu mai ai alte rude?

| sierra1 a răspuns:

"tatal meu vitreg ma abuzează verbal"

ce ar zice oare și cealaltă parte? (audiatur et altera pars)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai sub 18 ani, apelezi la protecția copilului.
Poliția și justiția nu te pot ajuta doar dacă ai certificat medico legal de vătămare corporală.
Așa că după 18 ani soluția este plecarea.

| Mosotti a răspuns:

Nu conteaza ca nu e sange din sangele lui, un copil e copil, nu are 4 ochi al lui si altul 2, zic la general, e un om care trebuie respectat. Poti sa te duci la politie.
Nu stiu cum e la majorat daca nu ti-o zice sa pleci la viata ta si sa nu mai stai cu el, trebuie sa ai dovezi ca te agreseaza fizic.

| Bizon95 a răspuns:

INREGISTREAZA
dupa care mergi la politie si arata
HARTUIREA E CAZ PENAL

pacat ca nu ai facut asta cand erai underage, ca sa poti sa il bagi la parnaie... acum e doar cuvantul tau, INSA DACA INREGISTREZI, ARE GREUTATE!

| Sonia822 a răspuns:

Suna aici! Au psihologi si tot ce trebuie! I-au salvat si pe cei ce apareau la tv! http://www.telefonulcopilului.ro/ tlf: 116111

| Demidol a răspuns:

Daca inca nu ai implinit 18 ani, apeleaza la Protectia copilului.
Daca ai implinit 18 ani, nu mai ai ce face. Il dai in judecata dat tot cu el stai. Si va fi mai rau, ca se va razbuna. Doar sa pleci in chirie daca ai din ce te intretine.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Singurul sfat pe care ti-l pot da fara sa ii faci si lui rau si sa nu te compli, este sa-ti gasesti un job decent in care sa-ti permit sa-ti platesti chiria si utilitatile.Si pleci de la el.Este simplu.

| Atfas a răspuns:

Trebuia sa suni la protectia copilului.

| Kiolo explică (pentru Atfas):

Da.trebuia.

| Denydenisa111 a răspuns:

Salut,înțeleg prin ce treci ar trebui să suni la protecția copilului, și la poliție eventual.