| qpAleee a întrebat:

Salut, TPU!
Am aproape 15 ani si locuiesc cu tatal meu vitreg si mama mea. Trebuie sa recunosc ca nu am mai avut contact cu tatal meu de 5 ani iar pe fratele meu nu l-am vazut de 9 ani.
Uneori mama imi spune lucruri de genul: "Nu esti buna de nimic!"; "Cauta alt casa" "Pleaca" "Te scot afara" "Te urasc si nu te mai suport" si ma jigneste cam in fiecare zi. Nu stiu daca face asta la nervi, eu am rezultate destul de bune la scoala, recunosc nu sunt prima din clasa. Tatal meu vitreg tine cu ea de fiecare data de frica de a nu o pierde.
Nu ma abuzeaza doar verbal, ci si fizic. Nu ma bate des, dar cand o face este sigura ca imi sparge gura sau imi raman vanatai. De obicei primesc bataie cand ajung putin mai tarziu decat trebuie acasa, in zilele cand am voie. Intr-un anturaj rau nu sunt si nici nu as dori sa ajung. Stau cu colegii de clasa si de liceu. Habar nu am ce sa fac, i-am spus ce simt si de fiecare data raspunde scurt: "Nu am timp acum" sau "Exagerezi, nu te mai plange din nimicuri, te-am jignit ca meriti si nici macar nu te-am batut tare". Am vrut sa plec de acasa dar aceasta solutie nu prea duce la nimic bun. As dori doar niste sfaturi, va multumesc!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Protectia copilului nu iti ofera un loc decent pentru a continua sa iti traiesti viata normala iar maicata sare mult calu' acum daca crezi ca nu faci vreun rau asupra ei si iti vezi de treaba rezista langa nebuna pana la varsta majoratului apoi pleci in chirie intr-o camera cu un servici si daca te roaga sa te intorci la ea si cai pare rau ii transmiti, (du-te cu oralu tau de aici)

| Freya1 a răspuns:

Nu este normal sa te bata sau sa te injure si e clar ca are ceva probleme cu nervi.
Sfatul meu este sa iti cauti tatal sau fratele si sa te apropi de ei in caz ca se ingroasa gluma mai tare sa ai un aliat si pe cineva la care sa mergi.

| anonimg a răspuns:

Situatia de acasa trebuie cunoscuta de dirigintele tau. Trebuie sa-i spui toata relatia pe care o ai cu cei de acasa. Te va ajuta si psihologul scolii.
Aici: http://www.copii.ro/ la sectiunea "contact" poti scrie mesajul pe care l-ai scris si aici pe TPU.
Un parinte nu are dreptul sa se poarte asa cum se poarta mama ta cu tine. Iar daca iti ofera mancare, imbracaminte, cazare, sustinere la scoala, asta nu inseamna ca a facut ceva deosebit; ci asta inseamna ca a facut ce era datoare sa faca. Dar niciodata -absolut niciodata- nu trebuie reprosat copilului ca s-a facut multe pentru el. Parintii care vorbesc astfel copiilor lor -indiferent de situatie- nu trebuiau sa dea nastere la copii. Acesti parinti trebuiau sa ramana singuri pentru toata viata lor: femeile sa isi lege trompele, iar barbatii sa... faca ce-or face. Dar odata ce un om isi ia responsabilitatea nasterii unui copil, pai atunci el trebuie sa isi duca aceasta responsabilitate pana la capat. Si sa o faca si cu dragoste. Cine nu este in stare de aceste lucruri, atunci sa traiasca singuri pe veci, pentru ca este mult ma bine asa pentru toti oamenii, inclusiv pentru cei care isi doresc sa fie parinti. Cine nu este in stare sa-si iubeasca copii, chiar bogat de-ar fi, atunci sa nu faca copii.
Eu as lua-o pe mama ta de guler si as intreba-o: "Femeie, de ce in alte case exista dragoste, iar casa ta nu exista asa ceva?" "Nu esti tu stapana casei?" "Daca nu sti sa iti administrezi casa cum trebuie, atunci de ce iti versi nervii pe cei mai slabi din casa, pe aceia care nu se pot apara, si care nu pot riposta, si care sunt dependenti de tine?"
Mama ta nu are nici o scuza pentru comportamentul ei urat, nici chiar daca ar fi la inceputul unei menopauze, perioada in care ar fi bine pentru toti barbatii ca sa stea departe de femeile lor in acesta perioada de intensa iritabilitate: https://www.femeia.ro/......-menopauza

Fa cunoscut cazul tau tutror ce il pot cunoaste, inclusiv Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale care a lasat si un numar de telefon gratuit aici: http://www.mmuncii.ro/......p-telverde

Pe de alta parte cauta sa stai cat mai departe de mama ta; evita contactul cu ea cat de mult poti. Pentru linistea ta, a ei, a intregii case. Este dureros ce se intampla. Si am necaz pe oamenii carora Dumnezeu le-a incredintat cele mai pretioase binecuvantari pe care le putea oferi oamenilor: copii; iar parintii isi bat joc de aceste binecuvantari. Lipsa de dragoste a parintilor face ca orice alt bine al lor sa fie un blestem pentru copiii lor.
Tu insa daca iti doresti pace in suflet in mijlocul tuturor necazurilor, pleaca-ti genunchii inaintea Tatalui nostru ceresc si spune-I Lui tot ce ai pe suflet. Fi incredintata ca El te-a ascultat, si ca va raspunde rurugaciunilor tale. Pune-L la proba si o sa vezi minuni cu ochii tai. Cauta sa nu o urasti pe mama ta. Ea ar trebui sa stie ca nefericirea din casa ei vine din pricina divortului ei de tatal tau, deoarece Dumnezeu nu o poate binecuvanta in starea in care se gaseste. Rau este ca din pricina aceasta sufera si altii. Daca insa iti vei pune nadejdea in Dumnezeu, nu vei ramane dezamagita.

| Emma30555 a răspuns:

Spune i ca roată se întoarce, ca nu e corect sa te trateze asa, și ea va îmbătrâni și atunci va avea nevoie de tine. Încearcă sa vorbești cu persoane de încredere care pot sa intervină, sa o influențeze în bine, sa i deschidă ochii, poate cu o mătușa, cu diriginta, cu preotul dacă va duceți la biserica.

| qpAleee explică (pentru Emma30555):

Tata este pocăit, iar mama nu prea e de acord cu biblia sau bisericile.
Rude apropiate, doar pe bunica. Ea nu are ce sa facă...

| Ineys a răspuns:

Mama ta trece printr-o perioada foarte grea avand in vedere situatia in care se afla.

Totusi asta nu ii justifica comportamentul fata de tine. Tu fiind doar un copil nu ai nici o vina, dar face toate astea deoarece esti o tinta usoara pe care ea isi poate varsa nervii.

Cati ani are fratele tau? Ar putea fi sansa ta sa scapi de viata asta. Daca fratele tau e cu mult mai mare ca tine si are o viata a lui ( nu mai e dependent de nimeni ) incearca sa vorbesti cu el sa te intretina pana la 18 ani. Pana la urma sunteti acelasi sange, nu vad unde ar fi problema.

O alta solutie ar fi sa vorbesti cu mama ta cand este calma si sa o rogi/ sa-i spui sa mergeti impreuna la un psiholog deoarece nu mai suporti ceea ce ti se intampla.
Cu putina terapie poate va renunta la acest comportament violent.

| qpAleee explică (pentru Ineys):

Nu mai stiu sigur cati ani are sad Stiu ca este la facultate, insa cred ca are apartamentul sau.
Ai mei nu mai sunt impreuna de 10 ani, dar o inteleg.
Am implorat-o sa mergem la un psiholog, insa in schimb m-a trimis doar pe mine. Mi-a spus ca eu sunt la mijlocul certurilor si ca am un inceput de depresie. De atunci nu m-a mai dus

| Ineys a răspuns (pentru qpAleee):

Cu tatal tau vitreg ce relatie ai? Ce fel de om e? Pare ca vrea sa profite de ceva de pe urma mamei tale? Tie iti arata macar un pic de afectiune?

Ai incercat sa vorbesti si cu el despre asta?

| qpAleee explică (pentru Ineys):

Nu mi-a spus niciodata ca ma iubeste. Singurul contact pe care il avem este rar la masa, cand imi pune sa mananc. El sta in camera lui, eu in a mea. Este o persoana rece, cu mama se intelege foarte bine. Nu cred ca profita.

| Ineys a răspuns (pentru qpAleee):

Stii ca daca nu se poate face nimic, si nu inceteaza cu acest comportament, ai toate drepturile de a contacta protectia copilului.

Dar cum banuiesc ca nu vrei sa faci asta deoarece este mama ta, singura solutie ramane sa iti rezolvi tu problema cu mama ta.

Apropo, comportamentu asta violent doar fata de tine sau este o persoana mai violenta de fel?

Sper ca incerci sa te aperi si ca nu stai degeaba sa incasezi bataia.

Inainte de a-si gasi alt partener era la fel de violenta?

| qpAleee explică (pentru Ineys):

Doar fata de mine. Cand este cu alte persoane se schimba radical.
Tocmai ce a venit acasa, i-am spus frumos ce am simtit, si i-am zis ca nu asa se comporta o mama. In schimb mi-a aruncat un "ma doare-n c*r" si mi-a spus sa las telefonul jos si sa nu mai vorbesc cu idioti. Ca voi face oral pe bani ( a zis-o in modul ala de la coltul strazii ) la toti ca mai apoi sa ma lase si voi deveni o sclava.
Nu era asa de violenta...

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| brokxy a răspuns:

Buna. Ok Stiu ca iti suna foarte ciudat. Dar deoarece e agresiva doar cu tine, faptul ca ai aproape 15 ani si cresti ea te vede ca pe o amenintare.O amenintare fata de iubitul ei. Stiu ca suna ridicol. Dar sa stii ca poate fii cat se poate de real. Se teme ca ii vei atrage atentia, sau te vei da la el. Eu am intalnit cazuri din astea sa stii. Unele femeie mai ales trecute de 30 de ani sunt FOARTE PARANOICE. Cred ca e geloasa pe tine. Plus avand in vedere ca te-a insultat spunand ca o sa o faci oral pe bani si sa nu mai vorbesti cu toti idiotii. Poate ca nu e exact ingrijorata ca iubitului ei ii va placea de tine are ea o gelozie pe tine dar ce e sigur nu pot spune.Chiar si daca nu vorbesti deloc cu el. Nu te ingrijora ca ei nu ii pasa de asta. Cine e paranoic e paranoic. Nu iti spun sigur ca asta e dar se poate sa fie asta. Sau o influenteaza el sa nu mai fie asa apropiata de tine si sa nu ii mai pese. Daca o influenteaza el sau a,, innebunit-o,, dragostea pentru el sicer singura scapare e cand ai 18 ani sa pleci de acolo.Du-te la facultate si acolo poti sta