| AlinaIulia89 a întrebat:

Hei,TPU!
De aproxomativ 2 ore, am cumpărat un papagal peruş..Este femelă. Este puțin cam speriată şi tremură. Probabil, nu este obisnuita, este un loc străin pentru ea şi îi ia timp pentru a se acomoda.
As dori să îmi impartașiti din experiențele voastre cu aceste păsări foarte drăguțe şi sa mă ajutați cu sfaturi utile pentru buna creștere. Vă mulțumesc! Fundiță!

Răspuns Câştigător
| Annnnnie a răspuns:

Hello. Să crească mare și sănătoasă micuța! Am avut și eu peruși și sunt foarte drăgălași. O să se acomodeze cu tine, iar în primă fază, dacă nu vrei să mai iei alt peruș, îți recomand să îi acorzi multă atenție și răbdare. Poți să îi atașezi o oglindă în colivie pentru început, dar nu recomand neapărat una, dacă vrei să îți acorde ție mai multă atenție. Depinde de ce îți dorești și tu. Câteva jucării distractive pentru peruși vor fi foarte utile. Din experiență îți zic că au nevoie de liniște, afecțiune și multă atenție. Învață să vorbești cu ea, să ai răbdare și o să prindă încredere în tine. Nu e prea complicat să le câștigi încrederea, dar nici foarte simplu. Mâncărica și apa să nu le lipsească, iar somnul să fie unul regulat. Dacă stai până târziu noaptea, poate o să te scape de obiceiul acesta laughing. Nu e bine să o ții mereu închisă în colivie, ci să îi dai șansa să exploreze locul în care va trăi de acum. Fetițele sunt curioase, foarte active și cu timpul să îi iei diverse jucării, mingiuțe, lemn, pentru că le place mult să roadă. Cu timpul se va atașa de tine cu siguranță, mai ales dacă îi acorzi multă atenție.
Atâta timp cât nu ai un comportament agresiv, nu o forțezi, vei avea un adevărat prieten.
Eu sper să vă înțelegeți bine, să fiți bune prietene! Citește și câteva articole despre peruși și vei afla mai multe informații interesante!
Multă baftă!

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ii trebuie cam 2 zile pana sa se simte mai ok. Incearca s-o pui intr-o camera unde nu aveti trecere mereu, se va speria de la atatea aparitii din prima.

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaIulia89 explică:

Vă mulțumesc mult, fetelor! Am cumpărat şi mascul, iar la început nu prea se suportau. Observ ca încet, încet se acomodează unul cu celălalt!