| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU.
De mai bine de doi ani stau cu mama mea si omul cu care e ea împreuna și acel om se ia toata ziua de mine mă înjură, mă amenință, inventeaza lucruri despre mine..cauta cearta din motive inexisente.Imi ia telefonul mereu si asta mă deranjeaza cel mai mult pentru ca am o relatie la distanta și trebuie să vorbesc cu iubitul meu zilnic si nu am cum dacă îmi tot ia telefonul iar mama nu zice mai nimic..nu mai stiu ce să fac m-am săturat..nu mai pot.

21 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bine face! Daca as fi in locul mamei tale as face si eu urat. La 14 vrei sa te duci in satul "iubitului" tau? Ti-e gandul la altele in loc sa inveti, sa-ti faci un viitor! La 14 ani scrii ca un copil de clasa a II-a! Ti-as zice cum te numesti dar nu este voie sa jignim pe aici. Sa nu mai poti cand ai fi pe banii tai si atunci poti sa-ti dai si cu capu' sub tine!

| cfrtobias a răspuns (pentru Salontanul):

Faza e ca tatal vitreg al ei injura si ameninta nu mama ei happy si nu e frumos din partea lui, ar trebui sa explice frumos tu poate ai fi de acord sa primeasca si bataie aiurea

| Salontanul a răspuns (pentru cfrtobias):

Faza e (Nu stiu care faza, dar ma rog!) ca cineva trebuie sa fie barbat in casa si ma gandesc ca nu mama ei. Faza e ca mama ei accepta si nu putem noi da ordine in familia ei. Si, ultima faza, ca aceasta individa se comporta ca o... Dar uitandu-ma cum scrii (greseli gramaticale) imi dau seama ca esti din aceeasi "categorie": cei care nu stiu carte dar par sa stie ce drepturi au. Oricum, nu te-am intrebat nimic. Nu te simti dator sa-mi dai mie sfaturi! Am trecut de etapa aceea.

| cfrtobias a răspuns (pentru Salontanul):

Eu nu cred ca e vreo greseala acolo happy si oricum ar fi daca nu greseste ea cu nimic nu e o jucarie!

| cfrtobias a răspuns (pentru Salontanul):

Si inca ceva fata poate suferi traume pe viata din cauza asta! si normal exista si protectia copilului!

| Salontanul a răspuns (pentru cfrtobias):

Citeste intrebarile ei anterioare! Vei vedea ca la 14 ani vrea sa mearga la distanta de 157 de Km sa-si vada iubitul si apoi uita ca a mintit si spune ca vrea sa-si vada tatal. Nici eu nu mi-as lasa fata (Doamne ajuta ca este mare si foarte cuminte, maritata cu barbat si copil!) sa mearga la 14 ani la un handralau acasa.

| Salontanul a răspuns (pentru cfrtobias):

Foarte bine! Sa se traumatizeze! Poate se face ascultatoare. Cat despre protectia copilului, eu m-as bucura. Sa o ia, sa o institutionalizeze si sa vezi acolo ce "viata buna" va duce! Hai sa terminam n-are rost sa vorbim aiurea!

| Violleta2022 a răspuns:

Abia ai implinit 14 ani si vad ca ai iubit, ceea ce nu-i normal si nici sanatos! Asadar, barbatul mamei tale face ce trebuie, ca nu-i normal sa-ti faci de cap la varsta asta.
Cineva trebuei sa-ti fac educatie sis a te tina din scurt, daca maica-ta nu este interesata si te ignora.
Te-ai saturat sa ce?
Tin sa-ti reamintesc ca esti copil mic inca, trebuind sa asculti de parinti sau tutorii legali, sa inveti si sa stai pe langa casa, nu sa ai iubiti si sa golanesti singura pe strazi.

| Criss569 a răspuns (pentru Violleta2022):

El nici măcar nu știe despre relația mea. Se poarta asa cu mine pentru ca pur si simplu nu mă suportă.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Criss569):

Un parinte stie intotdeauna de relatiile copilului, dupa cum se comporta acesta, dupa cat se ascunde, dupa cum raspunde la telefon, sau posteaza mesaje pe FB ori alte site-uri de socializare.
Iar tu nu pari a fii un copil ascultator sau cuminte, atata vreme cat te ascuzi si ai iubiti de la 13 ani.
In orice caz, mie mi se deloc ca omul nu te suporta, in fond, face ce trebuie ca sa te educe, pedepsindu-te cu ceea ce iti este tie mai drag tie, telefonul.
De altfel, acelasi lucru l-am aplicat si eu copiilor mei si nu am gresit, ca peste ani, mi-au confirmat cat erau de smecheri si cum incercau sa ne minta si sa ne pacaleasca (pe mine si taica-su), ca ascunzand diverse activitati pe care stiau clar, ca nu au voie sa le faca.

| Criss569 a răspuns (pentru Violleta2022):

În primul rând am 14 ani nu 13, în al doilea rând este primul meu iubit, iar în al treilea rând nu îți mai da cu părerea dacă nu știi cum stau lucrurile de fapt.
Dar mulțumesc oricum pentru sfaturi.

| edit28 a răspuns (pentru Criss569):

Ai venit aici exact pentru a-si da altii cu parerea. Nu-ti convine cand cineva spune ca gresesti? Asta e dovada ca esti inca imatura, asa ca ascultati parintii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Criss569):

In primul rand, ai implinit 14 ani abia acum 1 luna, ori tu spui ca aveai iubit, deci il aveai de la 13 ani. Nu ca ar face vreo diferenta, ca si la 14 ani tot copil mic esti, pentru iubiti.
In ce priveste stiutul, ohooo stiu foarte bine cum gandesti si cat de desteapta te cresti. eu copil am dfost si mama de copii de asemeena. Asa ca, capriciile si tupeul tau nu ma impresioneaza.
Am spus ca sotul mamie tale incearca sa te educe si asta face. Corect, asa cum recomanda si psihologii, nu prin violenta, ci prin pedeapsa, lunadu-ti ce iti este tie mai drag, telefonul - in cazul asta.

| ywar a răspuns:

Vad ca raspunzi urat la sfaturi ce ti se dau, iar daca tatal tau vitreg este asa cum este ai o discutie cu mama si lamureste situatia. Daca esti minora nu te poate lasa sa pleci asa aiurea. E protectiv. Gresiti amandoi. Si tu ai vina ta.

| Dalmore a răspuns:

@Salontanul, Pe bune? Oricum ar scrie PE INTERNET, că nu e la școală să-i notezi tu scrisul, NU E NORMAL să se poarte așa cu tine un om care nici măcar nu ți-e tată.

| Dalmore a răspuns:

Protecția copilului. Și lasă relațiile, ai 14 ani, vezi-ți de școală.

| edit28 a răspuns:

rolling on the floor
mersi pentru amuzament

| Criss569 a răspuns (pentru edit28):

Cu plăcere laughing))

| edit28 a răspuns (pentru Criss569):

Nu rad cu tine.
Rad de tine laughing

| Criss569 a răspuns (pentru edit28):

Și eu râd.
De prostia ta rolling on the floor))

| GabiNoS a răspuns:

Mama ta sta cu un animal prost.