| Bianca777 a întrebat:

Deci am o mare problema si mi-am facut-o singura.Deci, azi am luat un 4 la chimie si nu le-am zis la ai mei de nota, nu am stiut cum adica erau fericiți și nu am vrut sa ii supăr, în plus m-ar fi certat raaau. Ma gândeam sa le spun luni, nu ma simt bine in postura asta. Voi ce ziceți?
Va rog sa nu ma criticați!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper că părinții tăi nu sunt așa duri, însă sfatul meu este să îți iei inima în dinți și să le spui direct căci situația ta nu o poate lua altundeva decât în jos, vei începe să eziți chiar și când ai avea ocazia ideală. Azi Luni, Luni Miercuri, tot așa,
ajungi să suporți consecințe și mai mari.

Poate vei păți ceva dar nu uita că se poate și mai rău dacă nu faci asta. Și nu valabil doar pentru nota de azi, ci și pentru ce urmează. Ascultă-mă ce-ți zic, uite de ce:

Ai mei au văzut în mine că eram puțin cam "deștept" în școala primară. De aceea, bănuiesc eu, în gimnaziu au vrut să fac mai mult, dar aia însemna mai mult decât eu însămi aș fi fost. Părinții mei tot gimnaziul m-au judecat pe notele pe care le aveam, și culmea aveam note bune, dar nu contau, primeam pe ele un bravo rece, uneori mai cald, alteori nimic.

Doar cele proaste contau(adică cele de la 8 în jos). La nota(nu media) 8 erau doar nemulțumiți, dar mai jos nu era de conceput, luau măsuri ce mi se păreau exagerate după mine, ce și azi sunt 100% sigur că nu "mă puneau pe calea cea bună", nu aveam nevoie de așa ceva. Dacă tot mă vedeau "deștept", s-au gândit că nu aș fi fost prost să-mi fur singur căciula să-mi pun cartea în cui? Nu. Eram deștept, da cică "iresponsabil". Că nici odată n-am dat dovadă de responsabilitate, dar de câte ori am avut ocazia să dau dovadă de responsabilitate? De 0 ori. Poate eram mai naiv, dar asta nu înseamnă iresponsabilitate.

Îmi amintesc când eram în mașină cu o colegă și cu mama sa, i-a spus nota pe loc, și a consolat-o, în loc să o certe. Îmi venea să strig la cer, nu mi se părea drept, nu că îmi doream să o certe, doream doar ca ai mei să nu mă certe, măcar nu în halul în care o făceau. Ulterior am aflat că tatăl era cel dur. Nasolă faza, dar nu cred cu mult mai ca mea.

În a 7-a le-am ascuns că am avut o medie de 8 la mate(ironic căci nu sunt prost la mate dar na, eram cam sătul la acea vreme) și le-am dezvăluit foaaarte târziu când n-am mai avut încotro, s-au enervat extrem de tare, dar să vadă sau să mă ia în seamă când le-am spus că am avut în rest numai media de 10 și aveam cea mai mare medie generală de până atunci(că până la urmă, asta conta la evaluare)? Nu. Aveam să plătesc scump, și asta în a 8-a.

În a 8-a mi-au luat tot, m-au lăsat cu o cărămidă de telefon deși eu sunt pasionat de tehnologie, nu știu cum simt ceilalți dar eu cred că altfel simt când mi se iau "jucăriile", mi-au spus că sunt un nesimțit pentru asta, că alți copii n-ar face așa ceva, dar s-au gândit totuși că acei alți copii poate sunt judecați altfel deci nu au aceeași strângere și fior să dea vestea? Nu. Nu mai mișcam un deget din propria voință, era să pic evaluarea națională din cauză că au pus prea multă presiune pe mine, aveam reacții alergice pe fond nervos, îmi era tot spatele iritat, roșu. Au decis să mă trateze cu homeopatie și să mă mai și lase în pace. Îmi trecuseră, dar am ratat banchetul, ultimul, cel de a 8-a, bine, puteam să mă duc, dar emoțional m-aș fi simțit prost, țineam și un regim. Examenul măcar l-am luat. Acum venerează "zahăr cu memorie la suprapreț" aka homeopatia dar s-au gândit că vindecare mea a fost de fapt datorată înlăturării cauzei, a stresului suplimentar? Nu.

Nu înțelege GREȘIT, ai mei mi-au vrut BINELE și în același timp mi-au și oferit suport, apreciez asta, la fel cred că sunt și părinții tăi, însă ai mei, încercând asta au orbit în rest, nerealizând că mi-au făcut mai mult rău. Totuși eu știu că au o dorință de a fi autoritari, iar asta e ceea ce m-a deranjat și încă mă mai deranjează, abia pot purta o discuție cu ei și pot suporta consecințe dacă îmi exprim o opinie diferită, inclusiv una de religie, nu că ei sunt creștini îndoctrinați, dar, nu știu, poate cam anti atei?

Dacă chiar ai citit îți mulțumesc happy

Nu vreau să te sperii, ce am pățit în a 8-a a fost că am ascuns ce am făcut în a 7-a. Asta e și ideea, asta să nu faci. Acum la liceu în clasa a 12-a m-au lăsat chill, sunt conștienți că iau bacu, că intru la facultate, și că mă angajez, mai greu cu româna da rezolv și cu ea.

P.S.: Ignoră-i pe cei care spun că n-ai învățat deși ei habar n-au care e situația ta în rest. Iar dacă profu face însemn pe caiet că n-ai fost cuminte dar nu trece nimic în catalog, rupe pagina, sfat foarte util, serios vorbesc.

Și dacă te interesează: evaluarea am luat-o 8.60 la Română, nu-s artist, imaginația mi-e 0, poate nu le-au plăcut compunerile corectorilor, 9.50 la mate, am rezolvat și problemele de trigonometrie, am fost neatent la enunțul unei probleme de clasa a 5-a cu un biciclist, puteam să iau 10(să nu faci ca mine). 9.24 media, 9.21 ultimul admis. Din cauza literaturii române mi-a trecut glontele pe la ureche pentru a intra la mate-info. Foarte logic, ministerule al educației.

| Bianca777 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult! Am sa le spun luni, nu ma simt bine asa oricum. Părinții mei sunt duri, as putea spune ca se aseamănă cu ai tai din ce mi-ai povestit. Ar fi o realizare mare pentru mine sa am media te la evaluare pentru ca eu nu ma descurc la mate, adica am 7 si pentru multi care nu cred ca invat, eu invat dar nu o inteleg!

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ceea mai buna metoda: ceri ajutorul parintilor, fiindca nu reusesti singura.

Vor putea fi doua posibilitati:

1. Tata sau mama se va aseza cu tine si-ti va explica materialul, asa sa-l intelegi. Ei vor fi bucurosi, tu vei fi rezolvata.

2. Nici tata, nici mama nu te vor sti sa te ajuta, eventual vor veni si cu diferite pretexte. In acest caz nu vor avea pentru ce comenta, iar tu va trebui sa apelezi la proful de chimie sau colegii sa-ti explice pana intelegi materia.

| Cortex a răspuns:

E normal sa-ti fie frica sa le spui si acum esti pusa intr-o postura in care ai ales dintre:a fi sincera cu parintii tai si a le spune de nota ta inainte sa afle de la altcineva sau sa le ascunzi acest lucru, ei afland de la altcineva despre nota ta si pe langa ca vor fi suparati ca ai luat o nota mica, for fi si dezamagiti ca nu ai avut destula incredere in ei incat sa le spui.Cu siguranta ei te iubesc atat de mult cat nu se poate descrie in cuvinte si ar face orice pentru tine si parerea mea este ca pentru asta din partea ta ar trebui sa fie incredere in parintii tai, incredere ca indiferent de ce se va intampla ei vor face tot ce le sta in puteri sa te ajute, indiferent de absolut orice sa li se dea sa aleaga intre 1000000000 euro si fericirea ta cu siguranta ar alege ca tu sa fi fericita.Asta cred, ca merita sa le spui de fiecare data cand te confrunti cu ceva probleme si merita sa-i lasi sa te ajute pentru ca ei asta isi doresc.

| RAY a răspuns:

Macar ai vrea sa inveti daca ai avea ocazia?

| Bianca777 explică (pentru RAY):

Sa stii ca eu invat si chiar invat mult, da chimia nu o inteleg! Adică la romana am doar 10 si merg la olimpiada, pe cand la chimie am 4

| Sn4k3 a răspuns:

Asa eram si eu cand eram mai mic. Daca tu crezi ca o sa afle pana la urma (adica daca te controleaza din cand in cand sau merg la scoala sa afle ce note ai) mai bine le spui, daca nu, incearca sa iei o nota mai mare si asta e, nu e mare lucru.

| danay72 a răspuns:

Cu cat le zici mai repede cu atat vei fi iertată mai repede. Spune-le ca iti asumi ce ai facut si te vei strădui să faci mai bine data viitoare.Dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un răspuns blând îndepărtează furia.

| RainmakerX a răspuns:

Diriginta mea avea o vorba... "Le spui tu sau ii sunt eu?"

Este mai bine sa auda ce s-a intamplat de la tine decat sa afle de la diriginte sau la vreo sedinta cu parintii.
Cand o sa afle o sa stie si data in care ai luat nota deci o sa se afle ca ai incercat s-o ascunzi.

In alta ordine de idei, daca te crezi in stare sa-ti maresti media atunci poti sa nu le spui. De exemplu, daca poti sa iei un 10 le poti spune ca ai luat un 7. (media celor 2 note)

Oricum, chiar daca le spui de nota atunci cel mai rau lucru care se poate intampla este sa primesti o pedeapsa. Si ei au fost elevi candva si probabil ca toata lumea a luat si note mai mici.

| SG1995 a răspuns:

Propunerea mea e alta, reparati nota, gen ea o nota de 8 la chimie, si spune-le parintilor de ambele note, cei drept ai dat-o in bara, dar asa vor observa ca te-ai corectat.

| munteanuionvictor a răspuns:

Trebuie să le spui cât de curând.

| leapșa a răspuns:

Zi-le mai incolo, doar ca nu te vei simti tu bine pana atunci si vei trai in suspans.
Indicat ar fi sa le spui inainte sa pleci la scoala. Prinzi cateva minute de nervi si dupa ce pleci, ei au timp sa se calmeze.

| DANNY1004 a răspuns:

Pana la urma tot o sa trebuiasca sa le spui, asa ca dupa parerea mea mai bine o faci cat mai repede cand prinzi un moment mai potrivit. Nu o sa se bucure, dar nici nu cred ca o sa iti faca nu stiu ce scandal mare. Depinde cum sunt parintii tai, asta tu stii mai bine.

| AssoX a răspuns:

Asa este mereu la o varsta mai mica laughing eram fix la fel prin clasa a 5-a sau a 6-a....parerea mea este sa le spui. oricum probabil o sa afle, eviti inevitabilul, la un moment dat nici nu o sa te mai intereseze, dar o sa vezi in viitor.+ este doar o nota, nu conteaza.

| Anonimhm a răspuns:

Daca ai luat 4 inseamna ca nu ai invatat asa ca trebuie sa iti asumi. Poate ca te-ai incurcat si ai raspuns gresit la un test... explica-le ca puteai mai mult! Stai linistita...si eu sunt o fire stresata si mi se tot spune ca exista lucruri mai importante in viata decat o banala nota.