| anonim_4396 a întrebat:

I am trimis mamei mele poza cu niste taieturi si textul asta : Faca sta din cauza ta. Urasc cand nu vorbesti cu mine. Vreau sa avem o relatie mama-fica frumoasa. Si sa nu mi spui ca am nevoie de psiholog, nu i asa. Am nevoie de tine! Nu te speria, nu e nimic grav. Curge putin sange, trece intr o saptamana, dar pe mine ma face sa ma simt mai bine, cand e nevoie de tine..."
La ce sa ma astept? App. Este in Italia, stau cu bunici.

34 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La faptul ca ea o sa sufere ingrozitor. Daca nu esti sadica, suferinta ei nu te va ajuta cu nimic.
Inteleg ca iti este greu, dar ingreunandu-le viata altora, nu o vei face pe a ta mai usoara. Un mesaj de genul: mama, te iubesc foarte mult, as face orice sacrioficiu ca tu sa fii fericita, iti multumesc pentru tot ce ai facut pentru mine, v-ar fi ajutat mult mai mult pe amandoua

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Pff. Nu stiti cum e mama. Nu vorbim aproape deloc, ea le are pe ale ei, eu pe ale mele. Mi-a dat seen, fix la ce ma asteptam.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate stiu si te grabesti sa ma judeci gresit.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Imi cer scuze... nu v-am judecat. Am spus doar. Mama e diferita...

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce sa te scuzi, nu m-am suparat si nu te acuzam de nimic. Tu crezi ac eu nu stiu cum este sa ai parinti nepasatori. Eu iti spun ca stiu, dar mai stiu ca asta nu e deloc o scuza ca tu sa fii, la randul tau, rau, egoist, nepasator. Ci ar trebui sa fie un imbold sa fii altfel, sa le demonstrezi ca tie iti pasa, ca le vrei lor si binele, ca nu esti egoista si ca te lasi intotdeauna pe ultimul loc, facand numai ce este in interesul celorlalti. Cel putin, eu asa am inteles situatia asta

Bula
| Bula a răspuns:

E greu sa dai raspuns.
Ar trebui sa vorbiti zilnic prin internet (de exemplu pe Skype), cu camere, sa va vedeti.
Totodata, cel putin odata la un jumat de an ar trebui sa fiti si impreuna, macar 1-2 saptamani.
Astfel puteti intretine mult mai bine relatia mama-fiica.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

In vacanta de vara stam impreuna. In rest nu prea ne vorbim. Nu am mai vazut o de un an jumate.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Vorbiti pe Skype sau macar la telefon, cat mai des, preferabil zilnic!
La Digi iti poti face abonament de telefonie pentru convorbiri nelimitatate in UE pentru 5-10 euro. Si mama poate sa faca in Italia abonament (tot la Digi) pentru 15 euro, nelimitat.
Tot la Digi poti avea peste 40Gb internet 4G.
Posibilitati sunt multe si ieftine, doar vointa mai trebuie...

| whatevernvm a răspuns:

Chiar ai nevoie de psiholog. Nu lua asta ca pe ceva rau, ca si cum ai fi un om nebun sau o persoana terminata. Ai nevoie sa iti faci ordine in ganduri si in sentimente, doar tu poti face asta. Psihologul te poate ajuta si te poate invata cum sa faci asta, fara sa te judece si fara sa iti spuna ce sa faci. O sa vorbesti cu el despre problemele cu mama ta, despre ce simti, ce gandesti si ce te face sa te simti asa, despre situatia ta in sine.
Dramele pe care le faci pentru a atrage atentia mamei tale si a o face sa se intoarca nu te ajuta la nimic, nu o poti santaja emotional sa vina aici si sa renunte la locul de munca care probabil te intretine acum. Poti vorbi cu ea sa vina mai des sau in viitorul apropiat sa isi gaseasca ceva de lucru aici, poti comunica mai mult cu ea si sa incerci sa te vezi mai des cu ea, dar nu iti mai face rau pentru a atrage atentia ei. Nu are sens, ii poti atrage atentia fara sa iti faci rau si tie, dar si ei (pentru ca iti dai seama cat de mult sufera cand stie ca suferi). Incearca sa gasesti un mod sanatos pentru amandoua de a o face sa se apropie de tine.
Stiu ca probabil ai 13-14 ani si ca iti lipseste mama, ca probabil te simti singura, neinteleasa, marginalizata, ca probabil bunicii care iti ofera tot ce au nu inseamna atat de mult pentru tine pentru ca iti lipseste figura unui parinte pe care ceilalti copii il au, ca iti lipsesc afectiunea, atentia si sfaturile mamei care nu e acolo pentru tine, dar incearca sa actionezi intr-un mod care te poate ajuta, nu care agraveaza situatia si incearca sa te pui 5 minute in locul ei, incearca sa faci un mic schimb de roluri si sa te gandesti cum te-ai simti sa iti trimita mama ta poze cu ea ranita si cu sange. Nu cred ca te-ar ajuta cu nimic. Vorbeste cu ea, comunica, ajut-o sa ii fie mai usor si sa va intelegeti. Daca simti ca situatia te depaseste, incearca macar sa vezi un psiholog. Nu pe cel al scolii daca iti e rusine de colegi (te inteleg perfect), dar orice psiholog. Sunt multi care ofera si o prima sedinta gratis si daca nu iti convine poti sa nu mai mergi niciodata, nu e nimic rau in asta.
Vorbeste cu mama ta, explica-i ca o vrei in viata ta, ca iti lipseste omul de baza de care ai nevoie si pe care restul copiilor il au alaturi, spune-i cum te simti. Incearca sa le spui si bunicilor sa ii zica sa fie mai aproape de tine, sa comunicati mai mult, poate daca intervin si ei realizeaza ca nu e doar un moft de-al tau si ca tu chiar simti nevoia sa fie prezenta in viata ta

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Problema ei e ca nu-i pasa...
Nici nu munceste. Este intretinuta de sotul ei.

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Și dacă nu îi pasa de tine crezi ca dacă îți faci rău ție îi va păsa brusc? Merită?

| Kaℓi a răspuns:

La nimic bun sad

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Pff. Nu stiuuuu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu nu sunt (inca) parinte, si nici pe aproape. Dar daca mi-ar trimite asa ceva copilul meu, l-as duce in suturi la psihiatrie. Dar cum mama ta nu este cu tine, sa poata face asta, nu poti decat sa te tii singura pe picioare.
Cu taieturi si reprosuri ai sa ajungi mai departe de nicaieri-ul de acum. Departe intr-un sens rau.
Cauta-ti un sprijin cu mai mult de 8 clase, si cladeste-ti niste vise pe care sa ti le indeplinesti in viata. Gandeste-te cum o sa fii tu ca adult, n-o mai invinovati pe mama ta, chiar daca intr-adevar e vinovata.

| GoldenZenith a răspuns:

Nașpa. Atenția nu o câștigi așa, ci prin lucruri bune și dacă vrei să o ai pe mama ta aproape, vorbești altfel. Așa, o sa te ia drept nebuna. Felicitări!

| anonim_4396 explică (pentru GoldenZenith):

Nu i vorba de atentie...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atata drama.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Edgy kid found.

| AndreiWeisz a răspuns:

Mno inteleg ca ai nevoie de atentie materna, dar nici chiar in halul in care sa-i trimiti poze cum te tai pe maini, nu e normal. Chiar ai nevoie de un psiholog. Esti genul de om care santajeaza emotional, azi faci asta, maine ameninti ca te sinucizi daca nu face nu stiu cine ce vrei tu. Nu e ok

| anonim_4396 explică (pentru AndreiWeisz):

Nu i chiar asa. Ma cert des cu mama. De cateva ori mi-a spus ca mai bine avorta, sau sa mor mai repede sa scape de mine...

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci de ce mai vrei atentia unei mame denaturalizate?

| TanteMarianne a răspuns:

Nu stiu frate. probabil o sa te intrebe ce s-a intamplat(in caz ca nu stie). te-ai taiat intentionat cu o lama? daca da, atunci ai nevoie de un pshiholog.

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Da. Intentionat. Nu i-a pasat. Mia spus doar sa o las in pace ca parca a intrat ala rau in mine.

| TanteMarianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nu te crede. Spune-I ca o iubești foarte mult, ca iti e dor de ea si vezi ce reactie are. Daca nu ii pasă nici atunci inseamna ca e pur si simplu tampita, orice mama ar trebui sa isi iubească copilul.

| anonim_4396 explică (pentru TanteMarianne):

Am incercat si asta. Nu merge.

| TanteMarianne a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e nu ii pasa de tine.naiba s-o pieptane.ai avut ghinionul ca maicata sa nu te iubeasca.cauta iubire la alte rude, persoane.

| iAMVi a răspuns:

A plecat ca sa-ti asigure tie un trai mult mai bun, cand o sa cresti o sa intelegi sad

| anonim_4396 explică (pentru iAMVi):

Pfff... e si altceva...

| iAMVi a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce altceva?

| annempx a răspuns:

Nu te aștepta la nimic bun :/

| ParradiSs a răspuns:

Ce faci tu nu rezolva nimic. Din contra iti faci rau singura.sincer tr asta nu mi se pare normala. Iar daca te ei dupa alte nebune de pe Facebook... nu esti mai prejos... ce dq e in capu tau sa faci asta? Ce crezi. Ooo gata ma tai pe mna mai fac cate ceva pe corp si gata problema se rezolva.gresit. Nu rezolvi nimic din asta. Din contra mai rau faci. Bagi si frica in ai tai si iti bati joc si de tine. mai am o fata in sc care a facut asta. Cand am azit ce a facut si de ce. Imi venea sa-i dau o palma de nu se vedea. chiar nu pot sa inteleg ce e in capu vostru care faceti astfel de chesti.

| AlyS074 a răspuns:

Mai bine nu faceai asta. Acum te va lua drept o fata ''mica'' si probabil va veni sa stea cu tine sau va pune bunicii sa te vegheze mereu. Sau se poate sa fie prea mama cu tine...