Întrebare recomandată | AlexGoga7 a întrebat:

Mama si bunicul meu, ce vine din partea ei au avut o cearta prin `98, si nu s-au mai intalnit, el era de origine din Gorj, acum mama incearca sa gaseasca rudele din partea tatalui ei sa-si restabileasca legatura, dar nu stie nimic despre ei... daca s-ar duce in Gorj, unde ar putea merge sa caute despre ei informatii? Dau funda

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La oficiul Stării civile., din localittatea lor de naștere să vadă dacă au decedat, sau mai sunt în viață. Apoi să caute la locurile unde știu că au trăit aceștia ultima dată când i-au văzut.
Când întrebi -unde- presupui că există un loc special, o instituție specială care deține date despre persoane private. Nu există așa ceva. Este o muncă de detectiv.

7 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Presupune ca tatal ei a decedat si vrea mostenirea?

| AlexGoga7 explică (pentru Iote):

Nu, dar vrea sa si reintalneasca rudele din partea acestuia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La primăria din Gorj acolo au actele lor.

| Iote a răspuns (pentru anonim_4396):

Gorj este o zona geografica, nu o localitate. Asa ca, nu se poate "La primăria din Gorj".

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Pardon, judet. happy

| oz_1736 a răspuns:

Dar alte neamuri de aceeasi varsta sau nepoti care le stie numele ii poate cauta pa retele de socializare. Cautand din om in om, pe Facebook, am gasit fratele unei prietene ce nu s-au vazut de 30 de ani.

| weloveit a răspuns:

Buna, la primăria din Gorj, la evidenta populatiei. Foarte multe detalii nu o sa ti dea, deoarece sunt confidentiale dar puteti incerca sa mergeti la vecini si sa intrebati. De obicei lumea stie cam pe unde s au mutat vecinii lor, sau unde se. Intalnesc. Mai ales batranii