| Jessica176 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa va povestesc ceva ce ma macina si acum dupa 1 an jumate. Intai vreau sa va rog sa nu ma criticati deoarece ce am sa va povestesc nu o sa intelegeti nici pe jumatate. Stiti bine ca se spune ca atunci cand te astepti ma putin se intampla. Stateam intr-o seara cu cea mai buna prietena de fapt acum pot sa spun fosta cea mai buna prietena radeam, povesteam si am primit un mesaj. M-am uitat la el pe profilul de Facebook si intr-adevar prima data m-am uitat la fizic si am spus,, Ce frumos e". Am vorbit cat am vorbit si dupa un timp m-a intrebat daca vreau sa ne vedem si cum eram la tara ne-am vazut saptamana care a urmat. Am mers la el. Mi-a deschis usa iar cand l-am privit am stiut.,, La naiba, m-am indragostit".da, dragoste la prima vedere ce rar o intalnesti. Au trecut acele cateva ore petrecute impreuna si mi-am luat ramas bun si am sperat ca ne vom revedea. Am simtit pentru prima data ce nu am mai simtit pentru niciun alt baiat niciodata. si aici nu era doar atractia fizica pentru ca si daca dupa asta devenea cel mai gras si urat din lume tot aceiasi atractie o aveam pentru el. Si ne-am mai vazut. timp de 1 luna de zile doar ca in mintea lui era o,, fostă" Si a venit data de 1 mai si am mers pentru 2 zile mai multi la padure printre care si el. Nu credeam ca o sa ma bage in seama avand in vedere ca si cand ne vedeam nu voia sa stie nimeni despre noi. dar pe data de 1 mai m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el. Am ramas socata deoarece nu ma asteptam la asta. Iar dupa putin timp in care am ramas uimita am spus evident da. Am fost intr-adevar putin timp impreuna. mai exact 3 saptamani. In fiecare zi am stat cu frica sa nu vina ziua in care o sa il pierd deoarece pentru mine acest baiat a insemnat totul, nu mai aveam nevoie de nimeni si de nimic doar de el. Dar, era de asteptat ca totul sa se termine cat de curand deoarece in mintea lui inca se afla acea fata. Dupa ce ne-am despartit era foarte rece si rautacios cu mine imi vorbea foarte aspru probabil asta era metoda prin care el incerca sa ma indeparteze si sa il uit. A trecut 1 an. El era plecat in Germania si mai erau 6 luni si trebuia sa vina acasa. Dupa 1 an am inceput din nou sa vorbim. din cate am vorbit se pare ca regreta tot ce mi-a facut si era altfel cu mine si am inceput din nou sa imi fac sperante si abia asteptam sa se intoarca acasa dar dupa un timp s-a racit totul si nu am mai vorbit. Am ajuns din nou sa sufar. Acum urmeaza sa vina acasa. Mi-a mai trecut iar acum vorbesc de o saptamana cu un baiat.e atat de dragut cu mine, ma respecta si are rabdare cu mine dar nu pot sa simt nimic pentru el. In aceasta saptamana am incercat si nu m-am mai gandit la trecut dar. degeaba. Nu pot sa ajung sa tin la acest baiat. Dupa 1 an jumate in mintea si in inima mea a ramas acelasi baiat pe care in continuare cred ca nu am sa pot sa il uit niciodata. Urmeaza sa vina acasa, intr-un fel nu vreau sa il vad sa imi fac rau dar intr-un fel si vreau sa il vad. nu stiu ce am sa fac. INTREBAREA MEA PENTRU VOI E: Ce sa fac sa il uit? Nu mai suport atata timp am suferit si inca o fac.

5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Situatia e oarecum similara cu dependenta de orice. Gandeste-te cum ar fi daca un dependent de heroina ne-ar intreba ce sa faca pentru a scapa de dependenta. Pai, nu suntem nici noi magicieni sa avem un raspuns care sa constituie solutia. I-am zice ca de ce s-a lasat sa ajunga pana acolo. Acum, sa faca si el ce-o putea. Nici tu nu trebuia sa-ti daruiesti inima toata pana cand nu aveai macar intuitia ca si el simte la fel. Cine altul sa ne pazeasca inimile daca nu noi insine? El o avea inca in minte pe fosta, era clar ca trebuia sa ai si tu unele rezerve. Viata nu urmeaza un sablon. Trebuie sa fim oricand gata sa facem fata situatiilor specifice. Sa nu fim luati prin surprindere, nepregatiti. Acum, ce sa mai faci! Nu-ti ramane decat sa lupti de una singura. Lupta poate fi grea si de lunga durata, dar vei invinge pana la urma daca perseverezi. Oricum, scopul trebuie sa-ti fie clar: un NU hotarat pentru acel baiat.

| Jessica176 explică (pentru sabin89):

Mulțumesc mult! Fiecare sfat o să îl iau în considerare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa sti ca practic ai povestit rolul meu in povestea asta,intr-un fel (eu fiind baiatul care a fost rece cu tine),sa iti zic un mini-rezumat.

Era fata asta Miky,cu care ma intelegeam nemaipomenit,dar pana la urma m-am "saturat" sa trebuiasca sa ma gandesc ca trebuie sa intru pe.un joc (poveste lunga) ca sa vorbesc cu ea,pana la urma am blocat-o,dupa o vreme, am deblocato ca imi era dor de ea si am inceput sa vorbim din nou, iarasi, aceeasi poveste, si din nou am deblocato, de data asta am adaugat-o pe Facebook si am inceput sa vorbim acolo (am sarit peste inca vreo 2-3 despartiri inainte de Facebook iar), si ultima oara cand s-a intamplat sa o mai blochez, dupa ce am dezblocato intr-un final s-a suparat pe mine incat a vazut total ca nu stiu sa ma comport serios, si de atunci nu am mai vorbit, inca regret ca am fost asa de "rece (cuvantul asta nici macar nu mai ii de ajuns)" cu ea.

| AleAlex18 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti ascunzi suferinta si sa-ti reprimi sentimentele, nu asa vei reusi sa te detasezi de ele. Asculta cantecele triste pe care simti nevoia sa le asculti, plangi pe umarul unei prietene, urla-ti durerea intr-o padure in care nu te poate auzi nimeni sau povesteste-i mamei tale despre lucrurile pe care le simti.
Nu vei reusi niciodata sa depasesti momentul despartirii, daca te prefaci ca totul este perfect si incerci sa demonstrezi lumii intregi cat de puternica esti. Stii si tu ca in realitate suferi, chiar daca esti capabila sa afisezi un zambet larg in fata tuturor.

Descotoroseste-te de lucrurile care iti amintesc de el, de ursuletii de plus pe care ti i-a daruit, de florile primite de la el pe care le-ai presat intr-o carte si de ceasca lui de cafea. Nu pastra legatura cu el sau cu prietenii lui, pentru ca nu vei reusi niciodata sa-l uiti daca te lovesti de el la fiecare pas.

Chiar daca iti suna a cliseu, trebuie sa inveti sa fii fericita singura. Profita de timpul liber pe care il ai si fa lucrurile care iti plac. Fa-ti coafura aceea pe care ti-o doreai de ceva timp, dar ti-a fost teama ca lui s-ar putea sa nu-i placa.
Iesi cu prietenele tale, citeste, urmareste filmele si serialele preferate, practica un sport care te face sa te simti bine si nu-ti refuza nici un fel de rasfat pe care ti-l permiti.

Pana cand nu vei reusi sa-l uiti pe fostul tau partener, iti va fi imposibil sa te implici intr-o noua relatie. Da-ti timp sa renunti la dragostea pentru el, sa-ti revii si abia dupa aceea incearca sa cunosti persoane noi. Altfel, risti sa-l ranesti pe acel barbat nou din viata ta si chiar sa suferi si mai mult.

| Siminadaniela a răspuns:

Nu ai ce sa faci, iubirea nu dispare asa pur si simplu..si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare acum 4 ani, la inceput am suferit dar cu timpul am trecut peste, si nici nu ar trebui sa dramatizezi situatia! Da-ti timp, din cate ai spus eu am inteles ca el nu prea avea sentimente pentru tine! Pur si simplu o astfel de relatie ascunsa de lume nu are viitor!