| BogdiiR a întrebat:

Hei tu. In acest moment am o relație de 6 luni cu o fata super perfecta pentru mine doar ca de vreo 2 luni nu știu ce s-a întâmplat dar tot timpul mă gândesc la o fosta iubita.Cu ea am fost împreună 4 luni anul trecut și de atunci nu prea am vorbit pentru ca nu a fost o despărțire prea fericita iar acum 2 luni am vazut-o împreună cu actualul ei prieten iar de atunci nu pot sa nu mă gândesc la ea.Si când sunt ieșit cu actuala iubita tot fosta îmi e în cap și tot încerc sa scap iar la început credeam ca e ceva de moment dar pur și simplu nu pot sa o uit.
Ce sfaturi îmi dați?
Țin sa menționez ca relația pe care o am acum e una perfecta doar ca în ultimul timp nu mai sunt așa atras de iubita mea și mă gândesc doar la fosta și nu știu ce sa fac. Ajutor

5 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Sfaturi:
1. Lui "perfect" nu i se mai pot adăuga grade de comparaţie, "super perfectă", pentru că "perfect" este superlativ.
2. Te deranjează ideea că cineva poate fi fericit fără tine, în cazul ăsta, fosta prietenă. În caz că te vei despărţi şi de actuala, la fel se va întâmpla. Nu neapărat le vrei înapoi, dar ori cu tine şi nefericite, ori fără tine, dar la fel, nefericite; nu să existe posibilitatea să le vezi alături de un altul.
3. E normal să te gândeşti la fostă, când actuala ta relaţie este "perfectă", care echivalează mai degrabă cu "boring", "tipa e de treabă, relaţia e ok". Asta reiese din cele relatate de tine. Dacă relaţia vostră ar fi aşa de perfectă, ai reuşi să o scoţi la capăt şi să-ţi refulezi orice rezid de sentiment pentru fosta, în iubita ta, ORI de fiecare dacă când ţi-ai zări iubita şi ai privi-o în ochi, ai uita pe loc de altele.
Cam asta se petrece într-o relaţie perfectă.

| KamaSutra a răspuns:

Te gândești la fosta fiindcă actuala te plictisește.

| Mayar a răspuns:

Sa te duci la un control, ca esti un om lud! Nesimtitule! Fata aia te iubeste, si tu, ca un fel de porc, te gandesti la fosta, ca noh, din moment ce nu e calugarita, normal ca are pe altul, si pe tine asta te calca pe nervi. Ar trebui sa iti faci un harem si atunci poate stai mai linistit. Nu mai fi asa de vanituos, nu esti tu cel mai bun sau cel mai prost, mereu vor si altii mai sus si mai jos ca tine, obisnuieste.te si nu da cu piciorul la ceea ce ai, din cauza unui moft tampit, pentru care eu personal ti.as trage o palma zdravana sa iti revii.

| AnNéVidoff a răspuns:

Un sfat scurt!
Daca tii la doua fete si nu stii ce sa faci, alege-o pe a doua! daca tineai la prima destul de tare, nu exista o a doua! happy

| xEndlessLove a răspuns:

Daca ai tine cu adevarat la actuala ta prietena nu te-ai mai gandi la fosta. Trebuie sa iei o decizie, daca vrei sa ramai cu actuala prietena stiind ca inca te gandesti la fosta prietena sau daca vrei sa te impaci cu fosta, dar nu cred ca va fi posibil daca ea are prieten si daca il iubeste! Sper sa faci alegerea corecta!