| hgcl a întrebat:

Salutari!
De ceva vreme, mai exact 3 luni, am o problema nemaintalnita pana acum, o problema sentimentala destul de serioasa. Sunt impreuna cu iubita mea impreuna de 3 jumate, si n-am avut probleme pana acum 3 luni. Treaba a inceput brusc si simplu, ea s-a distantat de mine intr-un mod ciudat, ca intr-o seara sa ma forteze pe mine sa ma desparte de ea, am facut-o. Apoi m-am intalnit cu ea sa vad care-i treaba, imi zice ca nu stie ce are, se simte instabile... ca intr-un finla sa-mi zica ca un coleg de servici i-a atras atentia intr-un mod mai deosebit. In regula, am vorbit cu ea ca un prieten, dar atunci in mintea mea s-a intamplat ceva nemaintalnit. Dupa ce am purtat mai multe discutii, din care eu vorbeam si ea nu zicea nimic, a inteles ca se mai intampla si asa ceva, atat timp cat se rezuma doar la o admiratiem de moment, trecem peste. Sa zicem ca relatia si-a revenit, ea a venit inapoi aproape de mine, chiar foarte aproape, o simteam din nou sigura. Dar aici intervine mintea mea, care a patit ceva, a devenit foarte posesiva si isi face multe filme, multe ganduri straine mie, imi pun o gramada de intrebari, sunt intr-un fel suparat pe ea. De 3 luni, am avut discutii nasoale odata la cateva zile, toate pornite de mine, ultima chiar in urma cu 30 de minute, pe ea o simt foarte slabita psihic, nu mai rezista la toate rahaturile din mintea mea, o presez cu multe intrebari naspa, ma enervez usor, ma descarc ca un nesimtit pe ea, ii reprosez niste lucruri care la care stiu ca ea nu are vina, intr-un cuvant, am devnit posesiv, nu gelos, ci pur si simplu posesiv si nebun. Incerc sa scap de gandurile din minte, sa gandesc ca inainte, sa fiu ca inainte, dar ceva ma tine in pasa asta, deja de 3 luni...
Acuma nu stiu daca sa va cer sfaturi, stiu ca trebuie sa ma schimb, dar deja pe mine ma oboseste pasa asta proasta pe care o trec, mai ales cand o vad pe ea cat se chinuie sa ma aduca inapoi...

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Tu nu prea ai nimic, intr-un fel e normala posesivitatea si paranoia ta, insa faptul ca e normala nu inseamna ca ea trebuie si sa existe.

Posesivitatea si paranoia ta sunt cauzate de acel "coleg", si anume ca ea a renuntat la tot pentru el, de aici vine si aceasta problema. Tu ai ales sa fiti ca la inceput, dar nu merge asa, tu deja stii ca ea e in stare sa se desparta de tine pentru oricare alt tip ii atrage atentia, iar asta te afecteaza si te face sa devii paranoic, posesiv.
Aici este greseala ta, ca ai acceptat sa fii inapoi cu ea dupa acel incident.
Cand o persoana iti zice ca vrea sa se desparta de tine pentru ca e atrasa de alta persoana, e clar, pui punct direct si iti vezi de treaba, nu mai stai la taclare ca intre prieteni, ca nu vine nimic bun, chiar daca o sa va reimpacati tu o sa scazi in ochii ei, ca totusi, ai acceptat sa se desparta de tine doar sa incerce sa fie cu altul, nu a mers, acum se intoarce la tine.
Ce esti tu? O rezerva? Nu cred ca-ti place sa fii pe locul 2.
Ba mai mult, ca ai acceptat asta, i-ai oferit sansa sa o mai faca si a-2-a oara, deci, daca o sa se intample sa comita aceeasi greseala si a2-a oara, rupi legatura direct, fara sa ceri explicatii, fara certuri, ii spui simplu ca ai inteles mesajul si ca e mai bine sa va vedeti fiecare de vietile voastre si asta e tot.

Asa si in situatia actuala la tine, esti posesiv, si daca nu reusesti sa scapi de asta, tot la despartire se va ajunge, si mai ironic e, ca tot tu o sa fii ala vinovat, ca esti posesiv, cand de fapt, ea e ceea ce ti-a inselat increderea.

Cat despre gelozie, trebuie sa tratezi asta.
Gandeste-te asa, ai fost cu ea 3 ani, nu v-ati certat, a fost totul bine si frumos, dar, chiar si asa te-a parasit pentru un coleg, acum ca esti extrem de posesiv, cu atat mai mult o ingradesti, si se apropie momentul in care va vrea sa evadeze si va rupe relatia definitiv de aceasta data.
Recomandarea mea e sa treci mai departe, si sa nu-ti mai bati capul cu ea, da, poti fi in continuare in relatie cu ea, dar nu te astepta sa fie asa cum a fost pana acum, nu te astepta sa fie de durata.

| Emma30555 a răspuns:

E de înțeles comportamentul tău având în vedere ca ea a vrut sa se despartă de tine și aflând și detaliile acelea pe care era mai bine sa nu le afli vreodată. Dar probabil îți vei reveni. Poate trebuia atunci sa fii luat o pauza, și poate scăpai de nesiguranță, probabil nu te simți sigur pe relatie. Dar daca ea este la fel ca înainte poate ar trebui sa te strădui sa treci peste și sa ai din nou încredere, a fost ceva trecător

| hgcl explică (pentru Emma30555):

Da, probabil mai bine nu aflam motivul real, dar era prea evident ca sa nu-mi zica. Si, da, am o nesiguranta, pentru ca ea mi-a promis atat de multe si acum da inapoi foarte usor, inainte isi facea timp si pentru mine, acum nu stiu ce face cu timpul ei, dar numai pentru mine nu este... si chiar ma stradui sa trec peste, cateva zile n-am nimic, sunt normal, nu ma gandesc la treaba asta, dar imi vine pur si simplu, si atunci explodez...

| Laura927 a răspuns:

Mie imi dai senzatia ca esti un tip super okay.
Pur si simplu nu poti trece cu vederea ca partenera ta mai avea putin si se ducea cu altul..pai este normal sa te comporti asa.
In momentul asta tu crezi ca ai iertat-o dar esti perfect constient ca acest lucru se poate intampla din nou ..iti trece prin cap ca partenera ta i-a placut alt barbat si iti scade moralul...
Eu cred ca nu ai trecut peste problema asta si ar trebui sa iti acorzi timp departe de ea ca sa iti dai seama daca intr-adevar poti continua relatia sau nu.
De schimbat cam greu sa te schimbi pentru ca te simti tradat.
pai dupa ce ai fost la un pas de a fi inselat ai mai si consolidat relatia dar fara a te gandi la tine...
Acorda-ti tie timp si lasa relatia deocamdata ca o sa te bage intr-o depresie.

| Vanishgold a răspuns:

Din păcate ți-ai pierdut încrederea în ea, iar dacă într-o relație lipsește încrederea, clar nu mai este echilibru. Eu cred ca aveți nevoie de timp petrecut împreună, să vă redescoperiți cumva, să vă adunați, sa va vorbiți fără sa va certați. Pe scurt, aveți nevoie de o vacanță. Din ce ai zis, am înțeles ca ea își dorește să vă reveniți și chiar și tu vrei asta, deci trebuie sa faci un efort să îi acorzi din nou încredere. Fetei nu i-a plăcut degeaba de colegul ala, înseamnă că exista sau au existat niște probleme în cuplu, probleme ce pot fi rezolvate dacă discutați despre ce va deranjează, ce nu va mai convine. Fii mai cumpătat și mai înțelegător!

| artemidak a răspuns:

O!
Știi care e problema?
Nu va mai intelegeti.
Nu exista destula Comunicare.
Deci discutați mai mult, când nu va place ceva discutați.

| Mandreiv a răspuns:

Eu cred ca nu ar strica sa mergi eventual sa încercați vreo 5 sedinte de terapie, la mine a ajutat dar asta doar daca esti sau sunteti siguri ca merita sa va continuați relatia pentru ca daca nu vreti sincer sa ramaneti împreună nu ar avea rost si mai bine puneti punct acum.

| hgcl explică:

3 ani jumate, scuzati greselile.

| MistocarulSRL a răspuns:

Eu sunt crestin si zic ca ai un demon in tine.Ai doua alegeri.Ori esti posedat si trebuie sa te duci la buserica, ori nu si trebuie sa folosesti cursuri de controlare a furiei. Daca chiar o iubesti o sa incerci sa te schimbi.

| JOHN71 a răspuns:

Trebuie să îți schimbi comportamentul față de ea. Nu-i corect să o tratezi așa, chiar dacă nu este intenția ta. Caută ajutor la un psiholog, te va face să te poți controla.