| Violetta_7046 a întrebat:

I need help! Nu ma inteleg deloc cu mama mea! Tot timpu cand fac ceva ORICE nu-i convine, tipa la mine (foarte des). Povesteste prietenelor ei despre mine si atunci ma face in toate felurile posibile de ex:ca sunt o proasta, ca nu sunt normala etc?

Mie nu-mi vine sa cred uneori ce departe o poarta mintea ei afectata.Stau si ma gandesc ce greseli grave am facut de a ajuns sa ma vorbeasca in halul acesta! Am incercat sa port o discutie matura cu ea si sa-i explic ca prin felul acesta ma indeparteaza de ea, dar incepe sa rada de mine si imi zice ca eu am probleme si e chiar invers! La scoala invat f bine si tot nu e de ajuns, in oras ies si stau mai mult ca am peste 19 ani, dar tot timpu i-am zis cu cine merg si beata sau drogata nu am venit acasa...

De discutat, am incercat sa discut cu ea, dar chiar NU se poate! Tot pe a ei o tine si partea mai nasoala e ca il terorizeaza si pe tatal meu care e mai des plecat de acasa. Ii baga numai prostii in cap despre mine si bietu om crede tot ce ii zice ea si dupa aia urla el la mine si ea incepe sa imi rada in fata(ca si cum ea face ce vrea cu mine).

Innebunesc cand o vad!
TOT timpu ma compara cu altii (cu fraieri dinaia, tocilari)cu care nu am nimic in comun si nici nu as vrea vreodata sa am.Doamne fereste! Si tot asa.TOT timpu imi reproseaza despre relatiile mele, nici UNA nu e buna si face in asa fel incat sa jung sa rup legatura cu respectiva persoana doar sa scap de gura ei!

Ea are probleme cu nervii ca o vad, incepe sa faca scandal prin casa si zice ca din cauza mea plange ca eu ii distrug viata!
M-am saturat sa aud aceleasi vorbe de fiecare data, care ma fac sa ma simt groaznic(poate ca si eu pun la suflet prea usor), insa am incercat sa o ignor uneori, dar ea vine dupa mine in camera si nu ma lasa in pace!
Cred ca de vreo 2 ori pe an maxim (si atunci pentru o perioada f scurta) se comporta omeneste cu mine dupa aia revine la modul ei normal de a fi.
Ma crede un copil nebun si daca s-ar comporta ca si buncii mei pe care ii iubesc enorm si ma inteleg super cu ei, as vb cu ea ma des si m-as comporta mai frumos(in sensul ca nu as mai fi asa seaca cu ea), dar asa ceva nu este posibil!

Ma gandesc sa merg la un PSIHIATRU (chiar ma gandesc serios aceasta e ultima solutie, caci faza cu sinucisul mi-a trecut) sa ma calmeze sau as duce-o pe ea, dar ea nu s-ar duce ca se crede 'normala', eu sunt nebuna!
Mi-e frica sa nu o iau razna sa ma imbolnavesc cu nervii.Am ramas cu sechele din copilarie cand mi-o aminteam cum facea scandal prin casa si urla rostogolindu-se pe jossad si toata casa era la picioarele ei. Sper ca am fost destul de explicita.

P. S: Mi-as dori sa va dati cu parerea si sper sa nu-mi sugerati raspunsuri de genu:"Asa e varsta","Discuta cu ea" etc. pentru ca e useless, belive me.

Răspuns Câştigător
| William a răspuns:

In locu tau as bate-o de i-ar veni mintile la cap, si avand in vedere ca ai peste 18 ani termina-ti studiile si pleaca de la ea, muta-te intr-un oras unde sa nu vina ea, departe sau pleaca in alta tara si pe ea las-o sa putrezeasca aici, nu ii da nici telefon, nimic sa vezi ce dulce e razbunarea.

9 răspunsuri:
| Minnie a răspuns:

Ce pot sa zic? Parca imi citeam eu copilaria. Am suportat si atat. Orice am incercat si eu sa fac a esuat. Cred ca asa se intampla cu femeile care au fiice adolescente spre mature, din moment ce suntem cel putin 2 care au patit la fel. Este inca un mister si pentru mine de ce s-a intamplat asa. Daca crezi ca vei dori sa vorbim mai mult, anunta-ma, poate reusesc sa te ajut cumva

| Marya6329 a răspuns:

Voiam dor sa precizez ca psihiatrul ii ajuta pe oameni realmente nebuni, cred ca mai bine ati merge la un psiholog

| Luy a răspuns:

Poate se simte singura daca zici ca tatal tau e plecat mai mereu.Omul la singuratate incepe si o ia razna.Mai stai cu ea pe acasa faceti ceva, propune-i sa va jucati/faceti ceva impreuna(de ex sa gatiti impreuna ). Recomanda-i niste calmante(gen extraveral) dar vezi cum o iei sa nu interpreteze aiurea dar poate o ajuta sa-si mai limpezeasca mintea.Ai putea sa te duci la un psiholog la scoala daca ai, ca o sa te ajute mult, atat pe tine ca o sa te descarci si poate iti da niste sfaturi/idei/solutii sa o "tratezi" pe mama ta.Tu las-o sa zica ce vrea si fa-te ca-i dai dreptate poate asa se simte mai bine.Nu stiu ce as mai putea sa zic.Stiu ca e nasol cu nervii si te inteleg, cand ai mei se mai cearta ma apuca groaza dar n-am ce sa fac decat sa incerc sa nu ma gandesc ca ma afecteaza mai tare.Ai grija de tine si incearca sa fi puternica.Vor venii vremuri bune pentru noi toti!

| express11 a răspuns:

Este dilie, am vazut asa ceva! vrea ca toata atentia sa fie asupra ei.

| GaBBiii a răspuns:

Bună!
Mama ta are probleme sau asa e ea.adică se enervează aiurea?
Dacă are probleme cred că ar trebui sa ii explici tatălui tău că neapărat trebuie făcut ceva. Poţi să discuţi şi cu mama ta(ştiu ca ai menţionat sa nu spun, dar totuşi poate rezolvi ceva) spunandu-i c-o iubeşti,dar pentru a te iubi mai mult trebuie sa încercaţi amandoua să vă schimbaţi(Mama ta să încerce sa fie mai comunicativă cu tine, iar tu să îi oferi mai multă dragoste). Poate aşa v-a realiza că a greşit.Şi puteţi să vă duceţi şi la un psihiatru.
Îţi doresc să te înţelegi extraordinar de bine cu mama ta!
Pa, pa.

| Laura a răspuns:

@Baiatudulce88 Te chinui să scrii mult dar aberezi.
@Violetta Probabil o să îmi sari în cap, dar în locul tău aș pleca de acasă, având în vedere că sunt la facultate și îmi pot găsi repede undeva unde să stau.

Răspuns utilizator avertizat
| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut Violetta!
Hmmmm...
După părerea mea, mama ta e cam dusă cu pluta.
Nu o lua în nume de rău dar având în vedere că eşti majoră, eu aş pleca de acasă şi aş sta la o rudă.
Mult noroc,
JustTina061