| anonim_4396 a întrebat:

Hey. Nu stiu cum sa incep dar va spun in felul meu ce am de spus. Eu cu mai multi copii intre varstele de 9-13 ani iesim afara, ne jucam etc si dupa ceva timp (zilnic) vin alti "copii" intre varstele de 13-15 ani, ii cunosc pe toti de cativa ani si ideea e ca imi cam place de un baiat de acolo, il cunosc de cand aveam vreo 8 ani, acum am 13 iar el 15. Ei se joaca cu noi si sunt foarte de treaba, iar baiatul de care imi place se joaca cel mai mult cu noi si uneori se uita la mine, stiu asta pentru ca si eu ma uit la el si de rusine incep sa ma uit la toti cei care sunt afara ca sa nu creada ca ma uitam doar la el. Si de exemplu azi ne jucam un joc in care trebuia sa fie doua echipe, doar eu si o fata rămăsesem ultimele iar el m-a ales pe mine sa intru in echipa lui iar atunci trebuia sa ne despartim si sa ii prindem pe adversari iar el mi-a propus ca noi doi sa o prindem pe o fata din cealalta echipa(el era seful echipei ca si cum si el a ales cine pe cine sa prinda) nu stiu ce sa cred, adica nu stiu cum se comporta cu restul prietenilor lui si daca m-a ales pe mine doar la un joc nu inseamna ca ma place sau daca se uita la mine pentru ca si eu ma uit la oameni random, asta nu inseamna ca ii plac. Cred ca are iubita dar nu stiu sigur, a venit o fata de 14 ani si s-au imbratisat, dar acea fata imbratiseaza si alte persoane, de exemplu cand a plecat m-a imbratisat pe mine, inca doua fete si doi baieti ("crush-ul" meu si inca un baiat) deci voi ce credeti? Cum imi pot da seama daca si el simte ceva pentru mine fara sa il intreb eu sau altcineva? Exista vreo metoda? Nu vreau sa par obsedata dar chiar vreau sa aflu daca si el ma place, raspundeti cu seriozitate daca se poate, va rog. Funda

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Lasă-l pe el să facă primul pas, tu nu ai de făcut nimic înafara faptului de a te uita.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 15 ani nu poate sa aiba iubita, ca-i inca foarte micut si el, doar prietena.
oricum, nu are importanta, sunteti copii la varsta asta si prieteniile se laga usor intre voi.
Jucati-va si relaxati-va ca acum incepe scoala.
Nu ai ce sa simti la varsta asta, doar ca iti place sa te joci cu el si cu alti copii. La varsta asta nu sunt sentimente implicate, doar prietenii, intre copii.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

La 15 ani e adolescent iar eu la 13...adolescenta in devenire. Fratele meu are iubita mai mica cu un an si sunt impreuna de 5 ani, de cand el avea 15 iar ea 14...sau cunosc o fata care are 17 ani si are iubit de la 12, cu care in prezent, inca este împreună. Si veriosoara mea a avut o relatie de lunga durata, acum nu mai sunt impreuna dar cand avea ea 15 ani a fost impreuna cu un baiat de 16 si relatia lor a durat 4 ani, din pacate. Mama ar fi de acord cu o relatie la varsta mea daca nu trecem peste pimita bunului simt(contactul sexual) happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Ufff sunteti atat de micuti si incapabili sa intelegeti diferenta intre iubit si prieten, ca-i greu sa pricepeti.
Iubirea aia se manaca cu sex. Voi faceti sex la varsta asta?
Asta isneaman sa ai iubit/iubita, sa aveti sentimente unul epntru altul, sa tariti imperuna, sa aveti sex...
Pana ajungeti pe la 17-18 ani cand ajungeti sa faceti sex, sunteti doar prieteni, nu iubiti.
Astea sunt relatii de prietenie doar, nu "iubiti" si mama ta ar fi de acord cu mine, nu cu sexul iubitilor

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu gândești înainte să spui ceva? Ca sa ai un iubit sau o iubită nu trebuie neaparat sa te *** cu el/ea, unde scrie asta? Scrie undeva ca "DACA ESTI ÎMPREUNĂ CU CINEVA E OBLIGATORIU SA FACI SEX", iti zic eu, nicăieri. Baftă :*

| Violleta2022 a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Offf, cand esti copilas de 13 ani, ca tine Irinaaaaaaaioanaaaaaa este normal sa nu poti face diferenta intre iubiti si prieteni. Lasa asta in grija mamei, ca stie ea ce-ti va permite si ce nu.
Bineinteels ca stiu ce vorbesc si gandesc, ca am ajuns la 50 de ani si am copii mari. Stiu bine diferentele intre amici, prieteni si iubiti.
Daca esti cu cineva impreuna, se spune ca sunteti prieteni, mai ales cand sexul nu este implicat.
Iubitii se manaca mai traziu, dupa 18 ani fiind recomandat, cand poti face sex si poti fii responsabil pentru actiunile tale.